1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Bu ülke bizimdir, biz yöneteceğiz
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Yeni Temsilci göreve başlarken

A+A-

Espen Barth Eide bugünden sonra sık sık adından söz edeceğimiz Norveçli bir politikacının ismidir. Kıbrıslılar yarım yüzyılı aşkın bir zamandır onlarca BM temsilcisini konuk ettiler, ağırladılar ve uğurladılar.
Bugün öğleden sonra adamızda olacak olan sayın Eide de bunlardan biri mi olacak, yoksa bulunacak çözüme önemli katkılar yaparak adını tüm Kıbrıslıların unutamayacağı temsilci olarak mı yazdıracak?
Bence Espen Barth Eide de bu görevi kabul ederken bu sorunun yanıtını merak etmişti. Ama şu anda bu soruya kimsenin yanıt veremeyeceğini kendisi de, biz de biliyoruz.
Peki kimdir Espen Barth Eide?
1964 doğumlu olan Eide Oslo Üniversitesi’nden mezun oldu. Gençlik yıllarında Norveç İşçi Partisi Gençlik Örgütü’nün çeşitli kademelerinde görev aldı. 1980 yılında Avrupa Hareketi Genel sekreteri olarak Norveç’in AB üyeliği kampanyasını yürüttü.
Norveç İşçi Partisi üyesi olan Eide son dönem İşçi Partisi iktidarında önce Savunma Bakanlığı, daha sonra da Dışişleri Bakanlığı yaptı. Bundan önceki dönemde de sırası ile her iki bakanlıkta bakan yardımcısı olarak görev yapmıştı.
22 Ağutos 2014’de BM Genel Sekreteri tarafından Kıbrıs’a Özel Temsilci olarak görevlendirilen Espen Barth Eide işte böyle bir geçmişe sahiptir.
Norveç İşçi Partisi Sosyalist Enternasyonal  üyesidir. Bu anlamda CTP-BG’nin de kardeş partisidir.
Benim hatırladığım özel temsilciler bugüne kadar genelde Avrupa dışından seçilirdi. En son temsilci Avustralyalı idi. Son yıllarda ilk kez bir Avrupalı özel temsilci atandı. Üstelik politik kariyeri çok uzun yıllara dayanan, öğrenciliğinden bu yana hep politikanın içinde olan biri atandı.
Bir diğer önemli nokta da Eide’nin Norveç’li olmasıdır. Bilindiği gibi Norveç AB üyesi olmayan birkaç Avrupa ülkesinden biridir. Öyle kalmaya da devam edecektir.
Barış yanlısı sosyal demokrat bir politikacı olan Eide Kıbrıs’ta başarılı olabilecek mi?
Elbette bunu zaman gösterecek. Ama Eide’nin bu geçmişine baktığımda bu konuda bulunabilecek en uygun isimlerden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Katkısı büyük olacaktır diye düşünüyorum.
Önemli olan bizim, kıbrıslı Türkler ve Rumların süreci ilerletme konusunda ne kadar samimi olduklarıdır. Biz bugün olduğu gibi zamana oynamaya devam edersek kimse bize yardım edemez.
Espen Barth Eide bugün gelecek. Gelir gelmez de liderlerle görüşecek. Ardından müzakerecilerle ve müzakere heyetleriyle biraraya gelecek. Böylece süreci anlamaya, her iki taraftan süreçteki kişileri tanımaya ve yeni yaklaşımlar geliştirmeye çalışacak.
Bu zorlu uğraşta kendisine başarılar dilerim.

VOLKAN BOZKIR’IN SATIR ARALARI:
Türkiye’nin çiçeği burnunda AB Bakanı Volkan Bozkır dün AA’ya yaptığı açıklamada çok ilginç şeyler söyledi.
Bozkır demecinde “ABD buradaki çıkarları gördü ve eskisinden çok daha ağırlıklı olarak buraya müdahale ediyor. O müdahale sayesindedir ki Kıbrıs'ta ilerleme kaydedilmeye başlandı. AB'nin yapamadığını, yapmak istemediğini ABD yapıyor. Çünkü bu gelişmeler, ABD'nin çıkarlarına uygun gelişmeler” dedi.
Bu bir cümlelik söylem içinde çok önemli 3 soru var.

1- ABD Kıbrıs’ta hangi çıkarları gördü?
2- ABD’nin eskisinden çok daha ağırlıklı müdahelesi kime ve ne yöndedir?
3- Bu sayede Kıbrıs’ta nasıl ilerleme kaydedildi?
Volkan Bozkır aynı demecinde “Bir fasıl açmak için Magosa Limanı'nın açılması şartı geçersizdir, hiçbir şekilde uygulama kabiliyetine sahip değildir, fasıl açmak için de yeterli bir konu değildir. Maraş'ın ikamete açılması, bazı toprak değişimleri... Onların hepsi o sepette kalmalı ki Kıbrıs sorununu çözebilelim. O sepetin içindeki önemli unsurlardan birini bir tane fasıl açmak için, - üyelik için olsa neyse de - fasıl açmak için Türkiye'nin verebileceği hiçbir şey yok” dedi.

Burada da yine altı çizilmesi gereken bir nokta vardır. Türkiye bir ya da birkaç fasıl açmak için Maraş’ı ikamete açmaz. Ama AB üyeliği söz konusu olursa o zaman başka.
Umarım sayın Bozkır yukarıdaki sorulara önümüzdeki günlerde açıklık getirir.

Bu yazı toplam 1585 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar