1. YAZARLAR

  2. Birol Karaman

Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kumyalı’dan “kayıplar”ı aramaya devam…

A+A-

***  Kayıplar Komitesi yetkililerine Kumyalı’da olası bir gömü yeri gösterdik…

Geçtiğimiz günlerde Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine Kumyalı’da (Koma tou Yialou) olası bir gömü yerini gösterdik.

Bir şahit geçtiğimiz haftalarda bizi arayarak birkaç yıl önce Londra’da bir lokantanın açılışında bulunduğunu, burada tanıştığı bir Galatyalı’nın kendisine Kumyalı’dan “kayıp” edilenleri, Kumyalı liman yolundaki bazı zeytin ağaçlarının altına gömmüş olduklarını anlattığını aktardı.
Daha sonra bu şahidi ziyaret ettik ve bize söz konusu bölgeyi gösterdi.
Kumyalı’dan dört Kıbrıslırum “kayıp” bulunuyor.

Biz de bu olası gömü yerini geçtiğimiz günlerde Kayıplar Komitesi yetkilileri Murat Soysal, Okan Oktay ve Ksenofon Kallis’e gösterdik ve şahitten öğrenmiş olduklarımızı komite yetkilileriyle paylaştık.

20 Ağustos 1974’te iki tank eşliğinde köye gelen 45 yaşlarındaki bir Kıbrıslıtürk Kumyalı’dan dört Kıbrıslırum’u almış ve onları bilinmeyen bir yere götürmüştü. O tarihten bu yana bu dört Kıbrıslırum “kayıp”…
Geçtiğimiz yıllarda Kumyalı limanı yakınında büyük bir hurma ağacının altına bazı “kayıplar”ın gömülmüş olabileceği bilgisini de Kayıplar Komitesi’yle paylaşmıştık.

Bu bölgede yapılan kazılarda iki “kayıp” şahıstan geride kalanlar bulunmuştu. Ancak bunların köyden alınıp “kayıp” edilen dört kişilik gruptan olup olmadıkları henüz bilinmiyor çünkü henüz DNA ile kimlik tespiti yapılmış değil.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımızı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan bizi veya 22 83607 numaralı telefondan Kayıplar Komitesi görevlisi Mine Balman’ı aramaya davet ediyorum…

Bu yazı toplam 1430 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar