1. YAZARLAR

  2. Eren Şişik

  3. Yenemezsen yenilme…
Eren Şişik

Eren Şişik

Yenemezsen yenilme…

A+A-

Serdarlı ile Bostancı Bağcıl arasında çekişmeli geçen ve birçok gol pozisyonunun yaşandığı bir karşılaşma izledik. Maç öncesi favori Bağcıl’dı. Zira son oynadıkları 3 karşılaşmada rakip filelere 18 gol göndererek rakiplerini darmadağın ettiler. Serdarlı takımı ise beklendiği gibi önce takım savunmasını emniyete aldı. Kontra ataklarla pozisyon arayan kırmızı beyazlılar son 2 haftada beraberliklerle ayrıldığı ligde bu haftayı da 1 puanla kapattı.

Serdarlı takımı yukarıda da belirttiğim gibi benim beklediğim gibi oynadı. Sedat Devecioğlu’nun en beğendiğim yönlerinden biri; takım savunmasına çok fazla yoğunluk vermesi ve takımını defansif anlamda çok iyi oynatması. Her hocanın bir tarzı vardır. Devecioğlu’nun da tarzı bu. O yüzden “Serdarlı’yı çok savunmaya dayalı oynatıyor” eleştirilerine katılmıyorum. Süper Lig’de birçok takımın nasıl oynadığı bile belli değilken, en azından adamın bir oyun tarzı var. Serdarlı takımı maça beraberliğe razı gibi başladı. Maç öncesi İbrahim Çıdamlı’yı tutmakla görevli İsmet Paşa bunda pek başarılı olamadı. Zira Çıdamlı, sağ kanatta oynadığı bölümlerde sürekli boş kaldı. Dünkü maçta takımı adına Hasan Bahtıkara, Ümit Genç ve Çağatay Gürler iyi oynayan isimlerdi. Özellikle Çağatay takımı geriden bir general gibi yönetiyor ve oyuncuları sürekli maçın içinde tutmaya çalışıyor. Serdarlı kompakt ve oyunun her bölgesinde farklı stratejilerle rakibe hamle yapan bir takım. Ancak atakların sürekli sağ kanattan gelişmesi onlar için bir dezavantaj. Bir de Burak ayağında çok fazla top tutuyor. Top tekniği ve yaratıcılığı üst düzey bu oyuncunun biraz daha Kabore’yi besleyici bir rol üstlenmesi gerek. Kabore, karşılaşmada hiç topla buluşamadı ve pasif bir görüntü çizdi. Bunda da bana göre orta sahadan destek almaması etkiliydi. Serdarlı için beğenmediğim tek nokta ise şu; takım çok iyi savunma yapıyor. Ancak ofansif varyasyonlarda az adamla hücuma çıkmaları, pozisyonların golle sonuçlanmamasına sebep oluyor. Sedat hoca defansif olarak koyduğu katkının %10’unu ofansif oyunculara da aşılarsa ve kalabalık hücumlar gerçekleştirirlerse Serdarlı daha iyi noktaya gelir.

Bostancı Bağcıl takımı dünkü maçta çok net pozisyonlar yakaladı. İltaç Hoca doğru kadro seçimi ile karşılaşmaya çıktı. Ayrıca Serdarlı takımının zayıf kanadı olan İsmet Paşa’nın kanadını da İbrahim Çıdamlı ile sürekli rahatsız ettiler. Sezon başında eleştirilen savunması dünkü maçta iyi iş çıkardı. Özellikle tecrübeli savunmacı Kadir Hakel, İbrahim Kabore’ye nefes bile aldırmadı. Belki de bu sezonun en iyi performansını ortaya koydu. Orta alanda genç Kaan gelen topları başarılı bir şekilde kesti. Kaan’a bir uyarı. Genç oyuncu topu ayağına aldığında yanlış pas seçimleri yapıyor. Top ayağına geldiğinde biraz daha sakin ve soğukkanlı olmalı. Maçta takımı adına en iyi isimlerin başında ise İbrahim Çıdamlı geldi. Sahada çok koşan ve sürekli skor üretmek isteyen bir kimliğe bürünen yıldız futbolcu, karşılaşmada çok şık bir de gol kaydetti. Arkadaşlarına sürekli pozisyonlar üretmeye çalışan ve çok çabalayan İbrahim’in dünkü maçtaki tek eksisi, hakemle çok fazla diyaloga girmesiydi. Tamam, hakem istediğiniz faulleri vermeyebilir. Ancak siz sakin olmak zorundasınız. Olası bir kırmızı kartta Bağcıl haftayı puansız da kapatabilirdi. Dünkü maçta Amani de çok istekliydi. Ancak Fildişi Sahilli oyuncu son paslarda sürekli yanlış pas tercihleri yapıyor. Oysa 2-3 kez yakaladığı pozisyonlarda doğru paslar verse belki de Bağcıl maçtan rahat bir galibiyet elde edecekti. Bağcıl’da özellikle oyunun son 20 dakikasında kondisyon anlamında bir düşüş var. Devre arasında orta sahaya ve savunmaya yapılacak dinamik ve etkili transferler takımın zayıf noktalarını kapatır.

Bu yazı toplam 1536 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar