1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Yarışma-Yarıştırma
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yarışma-Yarıştırma

A+A-


Hayatın her anında her noktasında yarış vardır. Ama galiba,  çoğunluk farkında bile değil. Bazen adına açıkça ‘yarış’ denmediğinden olsa gerek. 
‘Yarışanlar’ı hep ‘yarıştıranlar’  olduğu pek farkedilmiyor. Atlar yarıştırılır, köpekler yarıştırılır. Ama  bu zavallı hayvanlar, yarıştırılırken, ne yaptıklarının ne farkında ne de bilincindedirler. ‘Yarıştıranlar’ın onların ensesinden hiç durmaksızın kazandığını bile bilmezler. 
Arabalar yarıştırılır, motosikletler yarıştırılır... ‘Atletizm’ adı altında insanlar yarıştırılır.  Yarışanların amacı, birinci olmak, dereceye girmek, ünlü olmak, belki de para kazanmaktır. Ama aslında gerçek kazanan ‘yarıştıranlar’dır. 
‘Profesyonel’ spor kulüpleri de aslında birer ‘yarış’ kulübüdürler...Teoride tek hedefleri vardır: İlgilendikleri dallarda ‘yarış’ı kazanmak.  Ama kazanırken ‘yarıştıranlar’a da kazandırmak.
‘Yarıştıranlar’ın  düzenledikleri başka başka ‘yarışlar’ı  da vardır.... Okul sınavlarını kazanma yarışı.... Para kazanıp en zengin olma yarışı... En popüler olma yarışı... En ünlü olma yarışı... İktidar yarışı... Politikacı yarışı... Milletvekili yarışı... Bakan olma yarışı... ‘Baş ol da nereye olursan ol’ yarışı... Başkalarına üstünlük kurma yarışı gibi.
Bitmedi daha.... Bunlardan çok daha büyük yarışlar da vardır. ‘En Büyük Yarıştıranlar’ı belirleyen yarışlardır bunlar...  En güçlü ülke olma yarışı... En büyük ordu en güçlü, en imha edici silahlara sahip olma yarışı... En zengin ülke olma yarışı gibi.
***
Hepsi bir yana... Şu sıralar, bizim buralardaki en büyük yarışımız, şu büyük belamız, Kıbrıs sorununa, bir çözüm bulma yarışıdır...
‘Finish’ çizgisine bir türlü varılamayan bu yarışta ‘yarıştırılan’, yorgunluktan dilleri bir karış  dışarıya çıkmış, iki yarışçı vardır:  Kıbrıslı Türkler ve  Kıbrıslı Rumlar.  İkisi de  yarışmaktan bıkmış usanmıştır. Ama yine de bu yarıştan ‘derece’ye (!) girerek çıkmak azmindedirler. Ne bir taraf pes etmektedir ne de diğer taraf.
‘Türk müsün Rum mu ? Yoksa Kıbrıslı mı ? yarışı.’
‘Müslüman mısın ? Hristiyan mı ? yarışı.’
‘Kıbrıslı Türk’ü de, Kıbrıslı Rum’u da zorla ‘kendinden’ yapma yarışı.’
‘Her iki yarışçıyı da nasıl boyunduruk altında tutarım yarışı.’
‘Yarışmacıları bundan sonra kim yarıştıracak yarışı.’
‘En büyük kazancı kim kapacak yarışı.’
Sonuç....
Kaybeden: Perişan durumdakli ‘Yarışçı’.
Kazanan: Yarıştıran(lar).

Bu yazı toplam 1726 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar