1. YAZARLAR

  2. Hasan Ecer

  3. Yenicami rahat kazandı
Hasan Ecer

Hasan Ecer

Tecrübe okuyarak kazanılmaz…

A+A-

Haftalardır Yenicami için, yaptığım ve söylediğim ikazlar, maalesef dün, Cihangir karşısında gerçekleşti. Aslında bu ikazları yaparken hep yanılmayı ve haksız çıkmayı istiyordum. Fakat ne yazık bütün söylemlerim ve ikazlarım beni yanıltmadı.

Tecrübe, okuyarak kazanılmaz. Tecrübe, yaşam içinde yaşadıklarınızın üst üste toplanmasından ve hayatta yediğiniz kazıklardan oluşan bir olgudur. İlk deneyiminde bir hocası olarak Osman hocayı uyarmaya çalışırken, kendisinin başarılı olmasını istediğim içindi. Ne yazık uyarılarım fazla itibar görmedi ve “ben tecrübeyi yaşayarak öğrenmek istiyorum” dedi ve tecrübeyi yaşayarak örgenmiş oldu.
Birkaç hafta önce Kaymaklı’nın, şampiyonluk mücadelesinden kopmasının ardından, dün de Yenicami’nin ligin bitimine yedi hafta kala önemli bir yara alması, Çetinkaya’nın işini kolaylaştırmıştır.
Geriye kalan maçlarda şampiyonluk mücadelesinin zevksiz bir hal alacağına inanıyorum. Çünkü Çetinkaya’yı bu noktadan sonra yenecek herhangi bir takım olduğuna inanmıyorum.
Dünkü mağlubiyet, Yenicami takımının, haftalardır kötü oynamasının bir sonucudur. Umarım bu mağlubiyet, takımın moral motivasyonunu tamamen ortadan kaldırmaz. Eğer böyle olursa, geriye kalan maçlar Yenicami için daha kötü sonuçlar doğurabilir.
Cihangir hafta içerisinde takımın başına M.Ali Özgürgün’ü getirdi. Çok da doğru bir seçim yaptı. Mehmet Ali hoca tecrübeli bir teknik adam. Oyunu okuma ve savunmaya yönelik taktik anlayışını sahaya çok iyi yansıtan bir kişilik. Dünkü maçta da, özellikle ilk yarıda, kalabalık bir savunma anlayışıyla oynadı ve bunda da başarılı oldu. Çünkü Yenicami kapalı savunmaları açmakta önemli zaaflar yaşıyor. İkinci devre golü bulduktan sonra savunma anlayışını bozmadı ve kontra ataklarla farkı arttırmaya çalıştı. Ama başka gol atamadı.
Cihangir açısından altın değerinde olan üç puanı hanelerine yazarlarken bunu hak edip, çok dirençli ve disiplinli oynayarak elde etmişlerdir.
Özellikle savunmadaki başarılı oyun üç puanın kazanılmasında önemli rol oynamıştır. Hiçbir hava topunu rakibine kaptırmayan ve bire bir mücadelelerde tatlı sert futbol oynayarak rakibini yıldıran bir anlayışla hedeflerine ulaşmışlardır. Burak Emir, mücadeleci oyunu ile Massa’ya göz açtırmayarak mükemmel bir oyun oynamıştır. Ferda güçlü fiziği ile tüm hava toplarında etkili idi. Kalede Türkkan hata yapmadan oynadı. Kısacası takım genel anlamda verilen görevi yerine getirmiştir. Mümkün olduğu kadar az hata yaptılar ve rakibini tatlı sert oynayarak yıldırmayı başarmıştırlar.
Yenicami’deki sıkıntılar haftalardır devam ediyor. Sahada göze çarpan büyük hataları vardır. Bunlar içerisinde en çok dikkat çeken hataları şunlardır.
1-Orta alanda fazla top tutuyorlar, çok top kaybediyorlar, oyunu hızlandıracakları yerde yavaşlatıyorlar ve en önemlisi kaybedilen topu takip etmiyorlar.
2-Sonuç alınacak paslarda final paslarında müthiş beceriksizlik var.
Bütün bu hatalar organize atak gelişimini engelliyor. Haftalardır bunlarla ilgili uyarılar yapmama rağmen her geçen hafta daha kötüye giden bir oyun anlayışı ile sahada mücadele ediliyor. Dünkü sonuç da bunun neticesidir.

Bu yazı toplam 1435 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar