1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Şu ‘Yemin’...
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Şu ‘Yemin’...

A+A-


Doğuş, Meclis’teki çıkışı ile gündemi altüst etmişti. Hatırlayın.... Türkiye  bir bölüm basın, haberi çarptıra çarptıra vermişti. Bir süreliğine, İrsen Küçük de bir kenara itilmişti. UBP Başkan adayları da... Çakıcı da bir kenara itilmişti. Parti’nin yeni Başkan adayları da...  Maraş konusu, Ekim’de başlayacak olan ‘Kıbrıs’ta Çözüm’ görüşmeleri bile ikinci planda kalmıştı.   Hatta ve hatta Koalisyon görüşmeleri bile konuşulmamıştı birkaç gün.
      ***
O malum süre içinde  aklıma takılmıştı  aslında ama araştırmak için vaktim olmamıştı. Daha sonra ilgilenebildim... Gecikme bu nedenle oldu.
Araştırmaya, Türki  Devletler’den başladım. Örneğin Azerbaycan, Özbekistan, Türkmenistan  Meclislerindeki  ‘Yemin’ler  ile   TC’deki ‘Yemin’ benziyor muydu ?  Bulduklarımızı okumaya anlamaya çalıştım.  Temeldeki bazı şeyler dışında pek de benzemiyordu. Aslında benim asıl merak ettiğim, aşağı yukarı 30 yaşında olan bizim malum ‘Yemin’ ile TBMM Milletvekili Yemin’i arasındaki –varsa- farktı. İtiraf edeyim ki,  önyargılı olarak, tıpatıp aynı olduklarını düşünmüştüm. Ama farklar varmış !!!...Öğrenmiş oldum. Sizlere de aktarmak istedim.
Bu arada.... TC Başbakanı R.T.Erdoğan ve partisinin bu yemini değiştirme çabası içinde olduğunu da hatırlatayım...
İşte bizim ‘Yemin’imiz...  Dikkat....Parantez içindekiler  ise TC’ninkilerdeki farkılıklardır.
“ Devletin varlığını  (varlığı) ve bağımsızlığını, yurdun  (vatanın) ve halkın bölünmez bütünlüğünü, halkın  (milletin) kayıtsız şartsız egemenliğini koruyacağıma, hukukun üstünlüğüne, demokratik, (ve laik Cumhuriyete) laik ve sosyal hukuk devleti ve Atatürk ilkelerine   (ilke ve inkılaplarına) bağlı kalacağıma, halkımın refah (milli dayanışma ve adalet anlayışı içinde herkesin insan haklarında ve temel hürriyetlerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya sadakattan ayrılmayacağıma) ve mutluluğu için çalışacağıma, her yurttaşın insan haklarından ve temel hak ve özgürlüklerden yararlanması ülküsünden ve Anayasaya bağlılıktan ayrılmayacağıma; (büyük Türk milleti önünde) namusum ve şerefim üzerine and içerim.”
Kim demiş “Yemin aynen Türkiye’den ithal edilmiş...”  diye.  Önemli farklılıklar olduğu açık (!) değil mi ?
Bir kere...Biz ‘yurdun’ diyoruz, Türkiye’de ise ‘vatanın’ deniyor... Biz ‘halkın’ diyoruz, Türkiye’de ‘milletin’ deniyor....Biz sadece ‘laik’ deyip geçiştiriyoruz, Türkiyede ‘laik Cumhuriyet’ deniyor...Biz sadece ‘namusum ve şerefim üzerine and içerim’ diyoruz, Türkiye’de ‘büyük Türk milleti önünde...’ deniyor....
Daha ne olsun ?
     ***
Başbakan R.T.Erdoğan’ın çabaları ile Türkiye’de ‘Yemin’den çıkarılacak bölümler içinde ‘Atatürk ilke ve inkılapları...’ sözcükleri de var mı ? Bilmiyorum. Olursa da şaşmam... Onlar çıkarırsa biz de çıkaracak mıyız ? Onu da bilmem... Ama çok merak ettim, soruyorum... Atatürk ilke ve inkılapları’nın neler olduğunu bilen, onları sayabilecek kaç milletvekili  var Meclisimizden ? Şimdi veya geçmiş 30 yılda....
     ***    
Nerden çıktı bu konu şimdi ? Ne gerek vardı durup otururken, böyle bir karşılaştırmaya ? 
Kabahat Doğuş’ta......

Bu yazı toplam 1813 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar