1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Soruşturmadan 52 yıl sonra ortaya çıkan film ve resimler…2
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Soruşturmadan 52 yıl sonra ortaya çıkan film ve resimler…2

A+A-

 

***  İsveçli bir okurumuz, Halil Ziya Desteban’ın Pervolya’da “kayıp” edilmesinden 52 yıl sonra Birleşmiş Milletler askerlerinin 18 Mayıs 1964’te yürüttüğü soruşturmayla ilgili fotoğrafları ve çektikleri filmi bizimle paylaştı…

 


İSVEÇLİ OKURUMUZUN GÖNDERDİĞİ NOTLAR

İsveçli okurumuz bize o dönem Birleşmiş Milletler İsveç Kontenjanı’nda görevli olan bir sivil polisin – İsveç askerinin – tutmuş olduğu notları da gönderdi ve bu konuda Birleşmiş Milletler yetkililerinin de eski dosyalarda araştırma yaparak belki daha ayrıntılı bilgileri bulup Kayıplar Komitesi yetkilileriyle paylaşması gerektiğine işaret etti.

İsveçli okurumuz kendisinin o günlerde Kıbrıs’ta görevli olmakla birlikte, bu soruşturmaya başka bir İsveçli BM askerinin gönderilmiş olduğunu ve bu şahsın not defterine şunları yazmış olduğunu belirtti:
“18 Mayıs (1964’te) sabah saat 11.00’de bir telefon mesajı aldık – bu telefon mesajında Larnaka yakınlarındaki Pervolya köyünde bir cinayet şüphesi bulunduğu bildirildi. Derhal bir araştırma ekibini cinayet alanına gönderdik. Lefkoşa’ya döndükten sonra bu ekip konunun 60 yaşındaki bir Kıbrıslıtürk erkekle ilgili olduğunu rapor ettiler. Sabahleyin arabasıyla kısa bir ziyaret için evden çıkmıştı. Uygun bir süre sonunda dönmeyince oğlu bazı arkadaşlarını babasını aramak üzere gönderdi. Adamın arabasını Larnaka dışında ıssız bir yolda buldular. Ancak adam yoktu ve aracın dışındaki izler de onun burada yaralanmış ve belki de öldürülmüş olduğunu göstermekteydi. Başka izler de adamın bedeninin yolda sürüklenerek küçük bir ormanlık alana götürülmüş olduğunu göstermekteydi. Ancak sonradan bu adamın bedeni buralarda bulunamadı.

Buraya gönderdiğimiz ekip bir suç mahalli soruşturması yürüttüler ve bazı insanlarla yüzyüze görüştüler. Bunun sonucunda ortaya çıkan şey, bazı Kıbrıslırumlar’a yönelik bazı şüphelerdi fakat onları bağlayıcı herhangi bir kanıt bulunamadı.”

BAHÇECİLİKLE UĞRAŞIYORDU…

1911 yılında Softalar (Softades) köyünde dünyaya gelmiş ve sonradan Menevi (Meneu) köyüne yerleşmiş olan Halil Ziya Desteban, “kayıp” edildiğinde 53 yaşında, yedi çocuk babasıydı. Nazmiye Hanım’la evliydi ve altı oğlu, bir kızı vardı. Bahçecilikle uğraşıyordu…

İngiliz devrinde destebanlık yapan, sonraları polişman olan ve emekli çıktıktan sonra da bahçecilikle uğraşan Halil Ziya Desteban, 8157 plakalı üstü açılabilen yeşil renkli aracıyla 17 Mayıs 1964’te (BM askerlerinin soruşturması 18 Mayıs 1964’te yapıldı) Larnaka’ya gitmek üzere evden çıkmış ve Pervolya-Çite civarında bazı Kıbrıslırumlar’ın önünü kesip onu durdurmasıyla birlikte “kayıp” edilmişti.

 

DEVAM EDECEK

Bu yazı toplam 1669 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar