1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Küresel salgınla insanlığın mücadelesi
Sami Özuslu

Sami Özuslu

‘SOLSUZ HÜKÜMETLER’ DÖNEMİ

A+A-

KKTC’yi değiştirme ve dönüştürme projesine şekil ve yön verenlerin ‘solu dizginleme projesi’ başarısızlıkla sonuçlandı.

Temmuz 2013 seçimleri sonrası dönemin CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu’na telefonda “UBP’yle hükümet kurarsanız iyi olur” mesajı veren ve tarihe ‘Alo Beşir vakası’ olarak not edilen ilk deneme başarısız olmuş, CTP kendi bildiğini okuyup DP’yle koalisyona gitmişti.
2015’te CTP içindeki yönetsel değişikliklerin sonucu ortaya çıkan yeni tabloda ve DP ile oluşan uyumsuzluk ortamında, her ne kadar zor olsa da UBP ile hükümet kurmak dışında seçenek kalmamıştı.
‘İşte proje yoluna giriyor’du!..
Çeşitli çevrelerin CTP-UBP koalisyonunu allayıp pullamasının, ülke sorunlarının üstesinden geleceği propagandası yapmasının bir nedeni de buydu.
Artık CTP tam bir ‘düzen partisi’ haline gelecek, sol değerlerini geri plana itecek, ‘umudun partisi’ olmaktan çıkacak, maaş ödeyemez duruma düşmemek için Ankara’nın Kıbrıs’a bakan görevlilerine boyun eğecek, onlar ne derse yapacaktı.
Böyle olsaydı CTP-UBP hükümeti 2018 Temmuz ayına kadar sürerdi.
Ancak olmadı. CTP önce su konusunda direndi. Bu hoşa gitmedi.
Yurttaşlık konusu defalarca, hem de en üst düzeyde gündeme geldi. CTP “yasaları uygularım” dedi, başka bir şey demedi. Bu tutum hiç –ama hiç- hoş karşılanmadı.
Sonra Ekonomik Paket’e geldi sıra. CTP bu sefer de itiraz etti, müzakereye soyundu. Ve karar verildi.
UBP’nin hükümetten çekilmesi süreci perde gerisinde böyle idare edildi.
**
Şimdi ‘yeni bir dönem’ başlıyor. Bu dönemi iyi tahlil etmek gerekir.
Kurdurulan bağımsız destekli UBP-DP azınlık hükümeti ‘kısa dönem’ işlere bakacak. Yani ilk iş Ekonomik Protokol’ü imzalayacak. Böylece musluk açılacak, para gelecek, maaş ödemede sıkıntı olmayacak.
Bu hükümet bol miktarda yurttaş yapacak. Binlerce, on binlerce kişi daha KKTC vatandaşı olacak. Nüfus yapısıyla ilgili tartışmalar alevlenecek ama daha da önemlisi Kıbrıs müzakere masasına bomba atılmış olacak.
Bu ve bunun gibi birkaç ‘kısa vadeli iş’ yapacak UBP-DP ve sonra seçime gidilecek.
Belki 2017 başı, belki ortasında ‘erken seçim’ yapılacak ve ‘uzun vadeli dönem’ başlamış olacak.
Yani ‘solsuz hükümetler’ dönemi…
UBP ve DP’nin yanında Kudret Özersay’ın HP’si de meclise girecek ve böylece bu üç partinin birlikte veya herhangi ikisinin kuracakları hükümetler dönemine geçilecek.
CTP ve TDP’ye hiçbir hükümette ihtiyaç duyulmayacak.
Böylelikle TC Yardım Heyeti, ‘mızırlık’ yapan sol partilerden ari, Ankara’ya ‘evet efendim’ diyen sağ partilerle KKTC’yi ve Kıbrıs Türk Toplumu’nu değiştirme ve dönüştürme planını hiçbir itiraz ve sıkıntı yaşamadan hayata geçirecek.
Plan budur.
Bu planın ‘entegrasyon’, yani ‘ilhak’a kadar yolu vardır!
‘Oyun dışı’na itilen sola ve sivil topluma kritik görevlerin düşeceği, bütün toplum için çok -ama çok zor- bir döneme girdik artık…
‘Kısa’sı pazardan itibaren başlıyor. ‘Uzun versiyon’ ise pek yakında…
‘TEPAV uzmanları’nın yazdığı ‘bilgi notu’nda da izleri var bu planın zaten…

Bu yazı toplam 2214 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar