Mert Özdağ

Mert Özdağ

Sefer-ber

A+A-

-Saat 10:00…
Üzerimizde 'telefon var mı' diyerek cihazla arama…
“Kıyafetleriniz tamam mı beyler? Alay Komutanı içeride, yeni atandı, biraz titiz, kamuflajlarınız tamam olsun. Telefon varsa arabada bırakın. Bir de park yerindeki arabaların yüzleri bana baksın, hepsi aynı istikamete dönük olacak, komutanın emridir”…

- Saat 10:15…
İsim kayıt işlemleri… İmza, silah teslimi, hücum yeleği vs…
“Adınız ne, kimlik kartı lütfen… Evet size bir G3 piyade tüfeği, bir de hücum yeleği… 14 TL de ödeme alacaksınız… Ne parası bu?  Yol ücreti…”

- Saat 10:30…
Kıyafetler tamam… O zaman sıra içtimayı beklemeye geldi…  Bekleme… Sağda, solda, piknik masalarında geçen dakikalar… 

-Saat 10:45…
“Arkadaşlar toplanın! İçtima!.. Herkes kendi görev kağıdında yazılan yere geçsin. 2'inci takımdaysan 2'in takıma geç… Hadeyin be oğlum, sallanmayın, bu sıcakta size de bize de eziyet zaten”

-Saat 11:00…
“Sıraya geçin, askerlik yapmadınız mı siz? Hizaya geeeeell!.. İleri bak!.. Tabur Komutanımız gelecek, içtimayı o alacak…”

-Saat 11:10…
“Gaaaaayyt!.. .. .. bölük .. subay, .. astsubay… .. er ve erbaşla seferberlik tatbikatına hazırdır komutanım!.. Sol!..”
Komutan: “Arkadaşlar hoş geldiniz. Askeri eğitiminizi yeniden pekiştirmek için buradayız. Alay komutanımız  içtima alacak… Lütfen hiza ve istikametimizi koruyalım”

- Saat 11:30
Güneş altında geçen dakikalar… Dakikalar… Dakikalar… Hava sıcaklığı 40 derece…

-Saat 11:45…
“Herkes görevli olduğu çadırlara geçsin, eğitimimiz başladı. Çadırlar dışında ağaç altlarında yatacak arkadaşlar lütfen yaz mevsiminde olduğumuzu unutmasın, otlar var, dikkat edin”
 

-Saat 12:30
Yemek vakti… Kimleri yemek yerken kimilerinin “O ne be? Ceset yen ama?” mealinde esprileri… “Ben onu ilk yediğimde kusmuştum” diyenler, “Ne var be mis gibi yemek” diyenler… 

-Saat 14:00…
Ağaç altlarında sıcakta geçen saatler… Saatler… Saatler… Askerlik arkadaşlarıyla askerlik anıları, memleket meseleleri sohbetleri…

-Saat 15:00…
“Arkadaşlar içtima!.. Sıraya geçin… Oğlum hani senin şapkan nerede? Bu botların hali ne, geç sana bot versinler…. “Gaaaaayyt!.. .. .. bölük .. subay, .. astsubay… .. er ve erbaşla seferberlik tatbikatına hazırdır komutanım!.. Sol!..”
“Arkadaşlar Alay Komutanımız sizin tavırlarınız beğendiği için sizi erken bırakmak istiyor. Silahlığın önünde silahlarınızı teslim edin, size 'katıldı' belgeleriniz verilecek…

-Saat 15:30…
Silah teslimi için sırada geçen dakikalar… Dakikalar… Dakikalar… Ve 'katıldı' belgelerinin dağıtımı… “Seneye görüşmek üzere teşekkür ederiz!..”   -“Sol!”
                              ***
Bunun adı, askerliğini yapan her Kıbrıslı Türk erkeğin yaşadığı-yaşayacağı ve her yıl tekrarlanan 'seferberlik'…
Biz oraya neden gittik, ne yaptık, seneye neden gideceğiz, bunun anlamı ne?  Bilmiyoruz… Öğrenemeyeceğiz…
Yorum sizin…
-----------
 

ASKERLİKTE ‘KISMi’ İYİLEŞTİRME...  Askerlik Yasası komitede yeniden ele alınmaya başladı... Beklentilerin aksine pek tatmin edici olmasa da, askerlik konusunda iyileştirmeler olacak gibi görünüyor... Meslek lisesi mezunlarına askerliğin kısalacağına kesin gözüyle bakılıyor. Diğer alanlarda herhangi bir kısalma beklenmiyor... En azından Başbakanlık ve GKK bu konuda hemfikir... Haftaya Çarşamba günü yeniden komite günü... Neler olacak, komiteden ne çıkacak göreceğiz...

--------

FACEBOOK

"Kusura bakılmasın ama Askerlik Yükümlülüğün Kamu Hizmetiyle Yerine Getirilmesi 2014 yılında yapılmış bir yasada yer bulmuyorsa, o yasa değişikliğini hiç yapmamak daha doğru olur. "       
Haşim KİRACIOĞLU

Bu yazı toplam 1565 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar