Hasan Ecer

Hasan Ecer

Rallicilerimiz destek bekliyor

A+A-

19-21 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Cyprus Rally, otomobil sporunda, dünyada önemli bir şampiyona olarak kabul ediliyor.
Hatırlıyorum da bizler daha küçün yaşlarda iken Cyprus Rally bu ülkenin önemli etkinliklerinden biriydi. Bu yarışın bazı etaplarını görmek için rum tarafına geçer ralliyi izlerdik.
Nerdeyse yarım asırlık bir dönem geçtikten sonra, ilk kez, on beş etaplık rallinin en önemli  özel etabı, KKTC sınırları içerisine de taşıyor.
Bu gerçekten önemli ve büyük bir olaydır. Aylardır yoğun çalışmalar sonucunda ortaya çıkan etap için şu ana kadar 1 milyon 400 bin TL  harcanmıştır. Aslında nerden bakarsanız bakınız, devlet olarak  bu yarışın gerçekleşmesi için önemli bir rakam ortaya koymuştur.
168 ülke televizyonunda bu yarışın gösterilecek olması ve beş kilometrelik özel etebın  yarısının KKTC sınırları içerisinde gerçekleşecek olması, ülke tanıtımı açısından da önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum.
Bu yüzden rallinin yapılması için  gerekli önlemlerin alınması gerekiyor. İzleyicilerin daha güvenli bir yarış izlemesi için, Karayolları, Spor Dairesi, Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu organizasyonun selameti için haftalardır çalışıyorlar. Yollara konacak demir ve  beton bariyerlere, telsizler, Taksim Sahası’nın etaba uygun hazırlanması, rampa yapılması vs. için önemli ölçüde para harcanmıştır.
Tabi bu arada Spor Dairesi Müdürü Hüseyin Cahitoğlu’ndan ralli için bozulan taksim sahasının yeniden ekilmesi konusunda söz almış bulunuyorum. Çünkü bir işi yaparken başka bir işi bozmak adettendir ya, o yüzden bunun sözünü de almış bulunuyoruz.
Şimdi gelelim esas konuya. 16 Kıbrıslı Türk olmak üzere yarışmaya 66 araba kayıt yaptırdı. Bu büyük organizasyonda yarışabilmek takdir ediyorsunuz ki önemli harcamalar gerektiriyor. Hasan Macila ile yapmış olduğum görüşmede, yarışmacılarımız sponsor bulamazlarsa büyük ralliye katılamayacağız dedi.
Bu olanaklarla sadece gösteri etabına katılabileceğiz diyor. Esas 15 etaplık büyük ralliye katılmamız, bu şartlarda ve bu olanaklarla zordur. Bu kadar emek, para ve zaman harcayacaksınız ve sadece özel etaba katılmakla yetineceksiniz. Bu doğru bir yaklaşım olamaz. 
Esas önemli olan, Asfalistik Cyprus Rally’de yarışabilmektir. Dünyaca ünlü rallicilerle kıyasıya mücadele etmek ve KKTC rallicilerinin de her ne kadar tanınmamış bir ülke olsak da bu ralli sporuna gerekli önemi verdiğini  gösterebilmektir. Yoksa bu kadar zaman, emek  ve para harcamışsınız hiç bir anlamı yoktur. Önemli olan en az  5-6 rallicimizin  bu yarışta yarışabilmesini sağlamaktır.
Bu ülkede bu spora gönül veren bir çok rallici vardır. Şu anki gençlerin çalışmalarını takdir etmekle birlikte Serdar Denktaş, Hasan Macila, Eray Özseyhan, Zafer Altıntaş, Mustafa Rarşit, Hilmi Karaca, Zeki Topcu, Döşemeci kardeşler ve daha şu anda ismini hatırlayamadığım bir çok rallici. Bu ülkede bu sporun gelişmesi için ne cefalar çektiklerini, ne kadar zaman, emek ve para harcadıklarını çok iyi bilenlerdenim. 
O zamanlar profesyonelce olmayan bu spor dalı, şimdilerde profesyöonel bir anlayış içerisinde gerçekleşiyor. Gerek idareciler gerekse ralliye katılanlar çok daha sistemli ve daha çok büyük paralar harcayarak bu sporu götürüyorlar.
Şimdi bütün bu gelişmeler olurken, yapılacak Asfalistik Cyprus Rally için rallicilerimizin sponsor bulamamasına anlam veremiyorum. Bu kadar büyük bir organizasyon için devlet seferber olurken, rallinin özel etabının Kuzey kesimde yapılması için büyük çabalar harcanırken ve ülkemizin adı 168 ülkede yayımlanacak spor programlarında söylenecekken,  neden büyük kuruluşlar bu organizasyona destek olmuyor anlamıyorum.
Bu ülkede bir çok otelimiz, kumarhanemiz, petrol ithalatcımız, üniversitelerimiz, bankalarımız ve büyük şirketlerimiz varken 16 rallicimizin müracaat ettiği Cyprus Rally’ye neden sponsor olamıyorlar anlamakta güçlük çekiyorum.
Bu organizasyon hem reklam hem de ülkemizin tanıtımı açısından önemli bir etkinliktir. Sadece göstermelik olarak katıldığımız bir çok önemsiz etkinlikler için bile dünya kadar para harcarken, böylesi bir etkinlik için büyük işletmelerin olaya sıcak bakmamasına anlam veremiyorum.
Tavsiyem, bu büyük işletmelerin  önümüzdeki hafta içerisinde,  bu olayı gözden geçirmeleri   ve bu organizasyona gereken desteği sağlamalarıdır.

Bu yazı toplam 2283 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar