1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Seçim sonuçları siyasi tabloyu nasıl değiştirdi?
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Seçim sonuçları siyasi tabloyu nasıl değiştirdi?

A+A-


Lefkoşa Belediye seçim sonuçlarını değerlendirmeye bugün de devam etmek istiyorum.
Geçen hafta başkanlık yarışında alınan sonucu değerlendirmiş ve seçimden zaferle çıkan Kadri Fellahoğlu ve partisi CTP-BG’nin seçimin en başarılı partisi olduğunun altını çizmiştim.
Bugün de Belediye Meclis Üyeliklerinde partilerin aldığı oy oranlarına bakmak istiyorum.
Seçim sonuçlarına göre CTP-BG %35.48 oy ile 6 üyelik, UBP %27.07 oy ile 4 üyelik, DP %19.91 oy ile 3 üyelik ve TDP %13.33 oy ile 2 üyelik kazandı.
Belediye Meclis üyeliği seçimlerinde alınan oy oranları genel olarak siyasi partilerin o beldedeki oy oranlarını göstermektedir.
Bu oranlar üç aşağı beş yukarı seçim öncesi yapılan anketlerde “önümüzdeki hafta bir genel seçim yapılacak olsa oyunuzu hangi parti için kullanırdınız” sorusuna verilen yanıtlara yakındır.
KADEM’in bu süreçte yaptığı anketlerde bu soruya verilen yanıtların tümünde CTP-BG açık ara önde gidiyordu. CTP-BG’nin oy oranı hep %35 civarında, en yakın takipçisi UBP’nin %27 -29, DP’nin %19, TDP’nin de %13 civarındaydı.
Bu sonuçlar Belediye Meclis üyeliği seçimlerinde de hemen hemen tam çıkmıştır.
Yani Belediye Başkanlığı seçiminde yanılan anketler, Meclis üyeliği seçiminde yanılmamıştır.
Şimdi eyri oturup doğru konuşalım 2009 seçimlerinde Lefkoşa’da CTP-BG %27, UBP %44, DP %12ve TDP de %9 oy almıştı.
Buna göre CTP-BG  oylarını %8.5, DP %7.9, TDP de %6.3 artırmıştır. UBP’nin oyları ise 2009 seçimlerine göre %17 gerilemiştir.
Bu sonuçlara bakarak hala CTP-BG oylarını artırmadı iddiasında bulunmak bana göre abesle iştigaldir. Aksine oyunu en çok artıran parti CTP-BG’dir.
2010 yerel seçimlerinde de CTP-BG aynı oyu almıştı bu nedenle oyları artırmadı demek bütün doğruyu ifade etmez. Evet CTP-BG 2010 yerel seçiminde oylarını 2009’a göre artırmıştı. Ama iktidar partisi UBP seçimi açık ara kazanmıştı. Hatta açık farkla başkanlığı kazanmasının yanında, meclis üyeliklerinin de %50’sini almıştı. 
Halbuki bu seçimde UBP %27’ye gerilerken bütün partiler oylarını artırmıştır. Bu seçimde DP ve TDP de oylarını önemli oranda artırdı. Ama 2009 seçimlerine göre oyunu en çok artıran parti CTP-BG’dir.
Bu sonuçla Mağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Dikmen ve öteki belediyelerin yanına amiral gemisi Lefkoşa belediyesini de koyan CTP-BG iktidarın en yakın partisi olduğunu bu seçim sonucuyla bir kere daha göstermiştir.
Bu anlamda özellikle meclis üyeliği seçim sonuçları iyi irdelenmelidir. Hele sandığa gitmeyen %40 civarında seçmenin durumu sandık sandık araştırılmalıdır.
Bu seçim Lefkoşa özelinde çok önemli bir seçimdi. Ama ülkenin geleceği yönünde de en az Lefkoşa için olduğu kadar önemlidir.
Kıbrıs’ın kuzeyinde bugünlerde yeni bir döneme girmenin sancıları yaşanıyor. Bu ülkede hiçbirşey artık eskisi gibi olamaz. Lefkoşa’nın bu kritik seçimi yeni bir dönemin de habercisi olmuştur.
Kim ne söylerse söylesin CTP-BG bir bütün olarak bu yeni dönemin hazırlayıcısı, yöneticisi ve yönlendiricisi olacaktır.

Bu yazı toplam 2344 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar