1. YAZARLAR

  2. Fatma Azgın

  3. Lefkoşa Belediyesi Nasıl Kurtulacak?
Fatma Azgın

Fatma Azgın

Lefkoşa Belediyesi Nasıl Kurtulacak?

A+A-

 

Görüşümü başında söyliyeyim..Lefkoşa belediyesi, mevcut yapısına yönelik, keskin radikal kararlar alınmadıkça kurtarılması mümkün değildir. Acı da olsa gerçek budur.
Çünkü şu anki durum, kurtarılma aşamasını çoktan geçmiştir.
Toplum olmaktan çıkmış yönetim geleneğimizde, zor durumda olan kurumları kurtarmak yerine topyekün batması tercih edilmektedir. Çünkü ölmüş bir şeyin arkasından söylenecek söz kalmaz. KTHY başta, hiç kimse zamanında tehlikeye karşı önlem alınmamış, radikal kararlarla bir kısım insanları mutsuz etmek, eleştirilere göğüs germek yerine herkesin batmasına göz yumulmuştur.

Maalesef siyasette böyle bir gelenek vardır. Rum tarafındaki durum gibi. Bankaların iflas edeceği, yüksek maaş ve yüklü kadrolarla çalışan kamu yönetiminin çökeceği birkaç yıldan beri telafuz ediliyordu. Önlem alamadılar. Para suyunu çekince, araya AB girince halkın tümünü mutsuz edecek önlemler almaya zorlandılar.
Banka hesaplarına el koyma ya da büyük kısmını tıraşlama, işten çıkarmalar, maaşlarda ve özlük haklarında kısıtlama yapıldı. Böyle durumlarda isyan etseniz bile durum değişmez. Elinizdekinden de olabilirsiniz.
Rum toplumunun belli ölçüler içinde ayakta kalabilmesi için AB’den borç para alındı.
Peki biz, ya da Lefkoşa belediyesi parayı nereden bulacak? Bulsa bile, mevcut yapıyı büyük oranda küçültmeden, küçüldükten sonra da kemerleri iyice sıkmadan hayatiyetini nasıl sürdürecek? Bugünkü yapı, Lefkoşa’yı temiz tutmaya dahi yetmez.
Nitekim 8 Nisan’dan beridir Lefkoşa’nın temizlenmesini başka belediyeler üstlenmiştir.

KKTC’de çoğu kurum gibi başkent belediyesi de batırılmıştır. Buna sebep olanlar, başta hükümet yetkilileri ve eski belediye yönetimi, hiç bir şey olmamış gibi ortada geziyorsa, bu felaketten çıkışı yeni başkandan beklemek insafsızlıktır.
Belediyeler özerk ve seçimle başa gelen siyasi yapılar olmaları nedeniyle, seçimle iş başına gelmiş başkan ve meclis üyeleri, kurtarma planlarına salt ekonomik gerçeklerden bakmakta zorlanır. Parti temsilcisi kişilerin genel ve gelecek seçimleri düşünmemesi beklenemez.
Peki ne yapmalı?
Yeni belediye başkanımız Kadri bey, belediyeyi tahmininden daha kötü durumda bulduğunu açıkladı. Lefkoşa belediyesi her şeyi ile çökmüştür, ölmüştür.
Bini aşan belediye çalışanının maaş ve diğer haklarını alması zor görünüyor. Yakın zamanda Sendika ile Başkan’ın uyuşmazlık içine girmesine tanık olabiliriz.
Kadri bey radikal kararlar alabilir mi? İşten çıkarma, maaşları düşürme gibi?
Aklından geçse, reel durum bunu gerektirse bile bu önlemleri alması zor görünüyor. Zaten tek başına karar verme lüksü yoktur. Belediye meclisinin karar alması veya kararları desteklemesi gerekiyor.

Kadri beyin bu durum içinde, doğruları ve düşüncelerini açıkça söylemesi ve eski yönetimin aldığı abuk-subuk kararları iptal ettirip halkın gönlünü kazanması gerekmektedir.
Örneğin, kullanılmayan, kapalı vaziyette olan evlerden çöp, temizlik, ilaçlama, sağlık  gibi hiç verilmeyen hizmetlerden ücret alınmasından vazgeçilmesi gerekmektedir.
Dükkan bulundurma ya da dükkan koruma gerekçesiyle, her iş yerinden, meslek vergisi dışında 500 TL istenmesinden vazgeçilmesi..
Kiracıların ödemesi gereken su ve diğer beledi vergilerin ev sahipleri adına çıkarılması anomalisinin düzeltilmesini bekliyoruz. Böyle saçma bir uygulama dünyanın hiç bir yerinde yoktur.
Lefkoşa’nın temiz tutulması ve etkin kararlar alıp uygulaması zamanla yeni yönetime puan kazandıracaktır.
İnsanların istediği zamanda sokaklara çöp atması yasaklanmalıdır. Çirkef haline gelen büyük konteynerlerin kaldırılarak, sanayi bölgesine taşınması, her bina, konut, dükkanın siyah çöp bidonu alıp çöp gününde yol kenarına bırakması istenmelidir.
Ev eşyası, inşaat artığı, bahçe temizliği çöplerinin, geçmişte olduğu gibi randevu ile belediye tarafından ücret karşılığı toplanması çevre düzeni için gereklidir.
Kaldırımların araba işgalinden kurtarılması, dükkanların kaldırıma tecavüz etmesi ve  üzerine masa ve başka elemanlar koyup ticaret yapılmasına izin verilmemelidir.
Çevrenin düzgün hale gelmesi için dükkan ve iş yerlerinde sadece tek ve normal makul boyutta reklam tabelası asılması istenmelidir.
Bu gönül kazandıracak ve Lefkoşa halkını memnun edecek önlemler için belediye para harcamayacaktır.
Kadri beyin batmış belediyeyi kurtarması zor olabilir ama yapacağı doğru işlerle toplumun sevgisini daha da artırabilir, belleklerde iz bırakabilir.. Bence bir siyasetçi veya insan için en önemli kazanım budur.
Son olarak şunu da ekleyelim; çok sürmez, KKTC’nin her kurumu Lefkoşa belediyesinin hazin durumuna düşebilir!

Bu yazı toplam 2186 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar