1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Poli’de 1974 “kaybı” üç Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulundu…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Poli’de 1974 “kaybı” üç Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulundu…

A+A-

Poli’de 1974 “kaybı” üç Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı. Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde sözkonusu üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ü defnedenlerden Şevket Rado’yu bir “kayıp” yakını olan Ünay Paşa’nın yardımlarıyla bulmuştuk. Şevket Rado da ileri yaşına ve rahatsızlığına rağmen bizi kırmayarak bizimle ve Kayıplar Komitesi yetkilileriyle birlikte Poli’ye giderek sözkonusu üç “kayıp” şahsı defnettiği noktayı göstermişti. Şevket Rado, beraberinde birkaç Kıbrıslıtürk’le birlikte bazı Kıbrıslırumlar tarafından alınarak, savaşta öldürülmüş üç Kıbrıslıtürk’ü defnetmek üzere tutuklu bulundukları yerden alınmış ve götürülmüş, üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ü defnettikten sonra yeniden tutuklu bulundukları yere götürülmüşlerdi.

Şevket Rado’nun gösterdiği noktada Kayıplar Komitesi’nin başlattığı kazılarda tam da Rado’nun işaret ettiği yerde üç “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlara ulaşıldı. Bu konuda 1964’te babası Ahmet İbrahim Poli-Baf yolunda bazı Kıbrıslırumlar tarafından “kayıp” edilmiş olan “kayıp” yakını Ünay Paşa ve değerli eşi Hasan Paşa’ya ve Londra’dan kısa bir süreliğine Kıbrıs’a tatile gelen ve bizi kırmayarak bu gömü yerini gösteren Şevket Rado’ya sonsuz teşekkürler diyoruz. Kayıplar Komitesi yetkililerine de birlikte götürdüğümüz şahidin göstermiş olduğu alanda kazı başlatarak bu “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmasını sağladıkları için sonsuz teşekkürler diyoruz.

Kayıplar Komitesi’nin adamızın diğer bölgelerinde yürüttüğü kazılar da devam ediyor. Halen Aslanköy’de (Angastina) üç “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunmuş olduğu kazı genişletilerek devam ettiriliyor. Okurlarımızın ifadelerine göre bu alana 12-14 “kayıp” Kıbrıslırum gömülmüştü. Şirinevler’de (Ayermola) iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış olan kazı da devam ediyor ve Şirinevler’de yeni bir kazı daha başlatılmış durumda. Geçitkale’de (Lefkonuk) bir kuyuda bir “kayıp” şahsa ait bir kafatasının arandığı kazı sona ererken, daha önce Demirhan’da (Trahoni) “Muluhiya Tarlası” olarak tabir edilen ve 11-12 kişiden geride kalanların bulunmuş olduğu arazide yeni bir kazı başlatılarak bölge tekrar taranıyor, kazılmamış noktalar kazılıyor.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazı ekibi Taşkent’te (Vuno) yeni bir kazıya başlarken, Bilelle’de (Göçeri) Kulaklı Tepe’deki kazı tamamlanarak aynı köyde iki başka noktada yeni kazılara başlandı.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Koççinodrimitya’daki sıra kuyulardaki kazılar devam ediyor. Poli’de kazıyı tamamlayan ekip ise Baf bölgesinde yeni kazılara başlamaya hazırlanıyor.

Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1698 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar