1. YAZARLAR

  2. Necmi Belge

  3. Peaceplayers’in Kıbrıs’ı birleştirme misyonu
Necmi Belge

Necmi Belge

Peaceplayers’in Kıbrıs’ı birleştirme misyonu

A+A-

Kıbrıs’ta Kıbrıslı Türk ve Rumlar’ın Kıbrıs’ın yeniden birleşmesi misyonuna, spor enstrümanını kullanarak katkı koymak isteyen ve 2006 yılından beri bu misyonu üstlenen “PEACEPLAYERS CYPRUS” geçtiğimiz hafta bu etkinliğini Trodos dağı eteklerindeki kampta gerçekleştirdi.

29 Temmuz-3 Ağustos 2013 tarihleri arasında, Güney Kıbrıs’ta ünlü su kaynağı ile tanınan “ARGOS” köyünde yer alan kampa 32 Kıbrıslı Türk, 32 Kıbrıslı Rum olmak üzere 12-16 yaş arası gençler katıldı.

ABD Elçiliği sponsor
Böylesine güzel bir kampı izlemek için, Peaceplayers Kıbrıs’ın sponsorlarından olan Amerikan Elçiliği tarafından, geçtiğimiz hafta bir grup Kıbrıslı Türk ve Rum medya mensubu bu kampa davetli olarak gittik.
Amerikan Elçiliğinden üst düzey görevliler ile gittiğimiz bu kamp, sportif açıdan mükemmeli yakalarken, iki toplumun yeniden birleştirilmesi bağlamında da müthiş işler yapıldığını gözlemledik.
Bu arada, dikkatimizi çeken en önemli hususlardan biri de Trodos dağlarının eteklerinde bin kişiyi aşkın mütevazi nüfusuna rağmen, kusura bakmayın ama bizim eni kapalı salonlarımızdan daha mükemmel bir kapalı salonunun (Glafkos Klerides Salonu) yapılmış olmasıydı.

Rodon Otel bir harika
Buna ek olarak, yine Trodos dağlarının eteklerinde yatan beş yıldızlı Rodon Otel’in hem sportif hem de, turizm için kullanılmasıydı.
Bir anlamda, deniz turizmini tercih etmeyen,  sessizlik ve huzur arayanlar için mükemmel bir yer olan otelde, Kıbrıslı Rum ve Türk gençler müthiş  bir kamp geçirdiler.

NBA ile WNBA’den  Overton, Kelly Barış Elçileri
Kampın bu yılki konukları ise, Amerikan NBA ile WNBA liglerinde sporcu ve koç olarak yer alan  Brooklyn Nets koçu Doug Overton ile WNBA’da şampiyonluklar yaşamış kadın koç Kelly Schumacher  idi.

Alkışlar Orhun Mevlit ve Marina Vasileva’ya
Ancak, bu etkinliğin değişmez  Kıbrıslı Türk koçlarının başında Orhun Mevlit ile Kıbrıslı  Rumlardan da bayan Marina Vasileva  vardı. Ancak, eğitmenler veya koçlar bu iki kişi ile sınırlı kalmazken, toplam 12 koç bu kamplarda yer almaktadır.

Kıbrıslı Türk, Kıbrıslı Rum Gençlerden Müthiş Kaynaşma
Kamptaki çalışmaları izlerken, konuşma olanağı bulduğumuz Kıbrıslı Türk ve Rum gençlerin müthiş kaynaşmalarıydı. 
Bu konuda hocaları aracılığıyla konuştuğumuz Kıbrıslı Türj genç Ayşe Toygar ile Kıbrıslı Rum genç Elena Chirstodoulou  arkadaşlarının duygularına tercüman olurken, bu kampta kendilerini Kıbrıslı Rum veya Türk değil,  sadece “Kıbrıslı”  olarak, hissettiklerini belirttiler.
Yıllardır, süren Kıbrıs sorununun nedenlerini bir türlü anlayamadıklarını ifade eden bu iki genç, Kıbrıs’ın her iki toplumun birlikte yaşayabilmesi için yeteri kadar büyük olduğunu ifade ettiler.
Salondan sonra, geçtiğimiz şahane Rodon Otel’in tesisleri içerisinde yer alan açık hava basketbol ve voleybol sahalarında Oveton, Kelly ve diğer koçların çalıştırdığı 60’ı aşkın genç basketbolcu belki de NBA veya WNBA’de bitecek adımlar atmaya devam ediyorlardı.
Buradaki coşkuyu, Koç Kelly ve Overton ve diğerleri ile beraber yaşadık. Müthiş bir güzellikti. Burada, Ayşe, Elena, Aral, Andrea yoktu. Kıbrıslılar vardı.

2006’dan beri 3 bin Kıbrıslı Genç PeacePlayers’de 
Yapılan açıklamalara göre, Peaceplayers’in başladığı 2006 yılından beri 3 bini aşkım Kıbrıslı Türk ve Rumun bir ara geldiği düşünülürse, bu büyüme bir kartopu gibi büyüyerek devam etmektedir.
Zaten, programın sonunda düzenlenen basın toplantısında Kelly ile Overton  duygularını dile getirirken, “Eğer  Kıbrıslıların ve Kıbrısın yeniden birleşmesine katkı koymuşsak, kendimizi dünyanın en mutlu insanları olarak kabul edeceğiz” diyorladı.
Kuşkusuz, Peaceplayers etkinliğine 2006 yılından beri sponsor olan Amerikan Büyük Elçiliği mensupları da aynı görüşleri dile getiriyorlardı.

Bu yazı toplam 1243 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar