1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Bizi öldüreceklerdi...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Pareklişa’da 34 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Leymosun yakınlarında Pareklişa’da bir maden ocağında yürütmekte olduğu ve Dohni ile Zigi’den (Taşkent ve Terazi) alınarak “kayıp” edilen ikinci otobüsteki “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazı devam ediyor. Pareklişa’daki kazıda 34 “kayıp”tan geride kalanlara ulaşıldı.

Bu arada geçtiğimiz Çarşamba günü yağan şiddetli yağmurlar, kazı bölgesini de etkilerken, arkeologlarımızın kalıntıların zarar görmemesi için büyük çaba harcadığı öğrenildi.

Kayıplar Komitesi, Ozanköy’de (Kazafana) stadın karşısında yeni bir kazı başlatırken, Taşkent (Vuno) girişinde de bir başka kazıya da devam ediliyor.

Alayköy’de (Yerolakko) bazı “kayıpların” aranmakta olduğu yeni bir kazıya başlanırken, Afanya’da (Gaziköy) sabır ağaçları çevresindeki kazılar da sona ulaşıyor – bu alanda da herhangi bir ize rastlanmış değil.
Şirinevler’de (Ayermola) Siskilip (Akçiçek) “kayıpları”nın aranmakta olduğu kazı devam ederken, Haspolat-Güngör (Mia Milia-Kutsovendi) civarında da kazı devam ediyor. Lefkoşa varoşlarında da bir başka kazı sürdürülüyor.

Korkuteli’nde ise (Gayduras) 2009 ve 2013 yıllarında iki kez kazılan ve dört “kayıp” şahıstan geride kalanların bulunduğu kazı ardından bölge bir kez daha taranıyor ve insan kalıntıları bulunuyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1444 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar