1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Bitti.... Şimdilik...
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

“Muhteşem Yüzyıl”... Geçmişle yüzleşme...

A+A-


TV dizisiyle ilgili eleştiriler bolca. Ama şu da bir gerçek: ‘Muhteşem Yüzyıl’ dizisi  Osmanlı hakkında çok şeyin gündeme gelmesine neden oldu.
Örneğin koskoca Osmanlı İmparatorluğu’nu yönetenlerin hep devşirmeler olduğu; Osmanlı padişahlarının hemen hemen tümünün annelerinin yabancı olduğu, yani Osmanlı padişahlarının hemen hemen tümünün ‘melez’ olduğu;  Harem’in hep  entrikalar, cinayetlere sahne olduğu; Saray’da ihtiraslar, hırslar, kinler, intikamların hep olduğu;   hatta ve hatta çoğu insanın hayatının Padişahların iki dudağından çıkacak sözcüklere bağlı olduğu... v.s.
Çoğu insan bunları bilmiyordu.  Çünkü  okullarda okutulan ‘Resmi Tarih’te bütün bunlar yoktu. Çünkü söz konusu kitaplar sadece zaferler, ihtişamlar v.s.’den söz ediyordu.  Muhteşem Yüzyıl dizisi ile çok şey tartışılır olunca araştırma, soruşturma da yoğunlaştı. Böylece ‘bilinmeyen’ bir sürü şey gündeme geldi. Osmanlı Padişahları’nın, sadece şu bu  nedenlerle  şu bu kişiler değil, kardeşleri, oğulları, akrabaları ve hatta ve hatta anneleri için bile ‘idam’ emri verdiği de yazıldı çizildi.
Aşağıda 1298 yılından itibaren Osmanlı Padişahlarının emriyle öldürülen, yakınlarının bir dökümünü bulacaksınız. Hemen şunu da eklemekte yarar görüyorum.  Tarih içinde bu tip emirler ve uygulamalar sadece Osmanlı Saray’ına özgü değildi.  Uzak Doğu’dan tutun Avrupa’ya kadar hemen hemen tüm İmparatorluıklarda, Krallıklarda da vardı. Batıdaki örnekleri ile terk fark, onların geçmişleri ile yüzleşmekten kaçmamaları ve  çekinmemeleri.
Türkler ise geçmişle yüzleşmeyi hiç ama hiç sevmiyorlar. Bildiklerinin ve öğretilenlerin, yanlış da olsa öyle kalmasını tercih ediyorlar her nedense.
     ***
Tarih 1298...Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey, amcası Dündar Bey’i öldürttü...
Tarih 1335...I.Murat oğlu Savcıbey’in, önce gözlerini kızgın demirle oydurttu. Sonra da asılarak idamını emretti.
Tarih 1361...I.Murat, iki kardeşi Halil ve İbrahim’i öldürttü.
Tarih 1413... I.Mehmet, kardeşi İsa Çelebi’yi boğdurttu.
Tarih 1413... I.Mehmet’in kardeşi Musa Çelebi, kardeşi Süleyman Çelebi’yi öldürttü.
Tarih 1421... II.Murat,küçük kardeşi Mustafa’yı boğdurttu. Diğer kardeşlerinin de gözlerini oydurttu.
Tarih 1444... II.Mehmet, iki yaşındaki kardeşi Ahmet’i boğdurttu.
Tarih 1512...  I.Selim kardeşleri Korkut ve Ahmet’i boğdurttu.
Tarih 1522... I.Süleyman, oğulları Mustafa ve Beyazıt’ı boğdurttu.  Bir yıl sonra da oğlu Bayazıt’ın çocuklarını (torunlarını) boğdurttu.
Tarih 1574... III.Murat, beş kardeşini boğdurttu.
Tarih 1566... III.Mehmet, oğlu Mahmut’u ve en küçüğü 13 yaşında olan 19 kardeşini boğdurttu.
Tarih 1621... II. Osman kardeşi Mehmet’i boğdurttu.
1630’lu yıllar... IV Murat, dört kardeşini ve annesi Kösem Sultan’ı öldürttü.  Kendisi ölüm döşeğindeyken tahta geçecek olan kardeşi İbrahim’in öldürülmesini emretti ama emri yerine getirilmedi.
Tarih 1808... II.Mahmut kardeşi IV.Mustafa’yı boğdurttu.
      ***    
Böyle bir liste işte.  Olup bitenlerin adını siz koyun.  Ama bilin ki, tarih hiçbir zaman  sadece okullarda öğretilen tarih değildir ve olmamıştır. Bu gerçek, Kıbrıslı Türklerin tarihi için de aynen geçerlidir.

Bu yazı toplam 2192 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar