1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Mevzidekilerin dördü kaçabildi, dördü öldürüldü...”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Mevzidekilerin dördü kaçabildi, dördü öldürüldü...”

A+A-

Bir Kıbrıslırum şahidin geçen hafta bu sayfalarda yayımlamış olduğumuz Çatoz-Maratovuno (Ulukışla) arasında makineli tüfek bulunan bir mevzide dört Kıbrıslıtürk’le çatışmaya giriştikleri ve sonuçta onları çatışma esnasında öldürdükten sonra onları defnettikleri yönündeki anlatısı üzerine, bu dört Kıbrıslıtürk’ün kimler olduğunu araştırdık.

Çatozlu okurlarımızın bize verdiği bilgilere göre bunlar Hüsnü Salih Bayraktar, Mustafa Mehmet Salih Yorgancı, İzzet Cemal ve Mehmet Yakup imişler.
İkisi mevzi içerisinde öldürülmüş, Çatozlular’a göre diğer ikisi bu saldırıyı gerçekleştiren bazı Kıbrıslırumlar tarafından mevziden yaralı ama sağ olarak alınarak yakınlardaki bir dereyatağında öldürülmüşler.
Çatozlu bir okurumuz bize şöyle dedi:
“O mevzide sekiz kişi vardı. Dördü kaçabildi ve hayatlarını kurtardılardı fakat sözünü ettiğim diğer dört kişi kaçamadıydılar ve orada kısıldıydılar, bildiğim kadarıynan mermileri da bittiydi ve kendilerine takviye ya da yardım göndermek mümkün olamadıydı... Yardım istedilerdi ama bekledikleri yardım onlara ulaşmadı. Bunun nedenini istersanız araştırınız. Bu olay 22 Temmuz 1974’te meydana geldi ancak onların naaşlarını ancak ikinci harekattan sonra bulabildik. Hüsnü Salih Bayraktar ile Mustafa Mehmet Salih Yorgancı, kıracın üstünde gömülüdür. Dereyatağında bulunan İzzet Cemal Karapaşa ile Mehmet Yakup Yorgancı, oradan alınarak mezarlığa defnedildiler...”

DÖRT ÇATOZLU...
Çatoz (Serdarlı) doğumlu olan Hüsnü Salih Bayraktar beş çocuk babasıydı. 1943 doğumlu İzzet Cemal Karapaşa, iki çocuk babasıydı... 1951 doğumlu Mehmet Yakup evliydi ama henüz çocuğu yoktu. Mustafa Mehmet Salih 1931 doğumluydu ve beş çocuk babasıydı.
Bu bilgileri bizlerle paylaşan Çatozlu okurlarımıza sonsuz teşekkürler...

Bu yazı toplam 1933 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar