1. YAZARLAR

  2. Fayka Kişi

  3. KİMDİR BU “MUHALİFLER” ?
Fayka Kişi

Fayka Kişi

KİMDİR BU “MUHALİFLER” ?

A+A-


Siyasi kariyerleri…

UBP’li 8 milletvekili…
İsimlerinin üzeri çizildi…
İdam sandalyesinde, infazlarını bekliyorlar…
Kimi siyasi hayatına bir başka ‘çatı’, ‘parti altında devam edecek.
Kimilerinin ‘siyasi hayatları’ son bulacak.
UBP Genel Başkanı’na karşı açtıkları savaşı kaybetti, 8 kişi.
İstediklerini elde edemediler.
Bugün partiden ihraçları istenen bu 8 kişinin bugününe ve dününe bakalım;
Neydiler, ne olacaklar, beklemedikleri bu sona kendini nasıl hazırlayacaklar?

AHMET KAŞİF: Siyasi geçmişi dalgalı… Birçok partiye mensup oldu, bakanlık yaptı. Mağusa’da etkili bir isim.  UBP Kurultayı’nda UBP içerisindeki etkisini gösterdi. Ancak son yaşananlardan sonra ne kadarlık bir kitleyi etkide bıraktı bilinmez. Özellikle son dönemlerde Eroğlu ile olan sıkı ilişkisi UBP Genel Başkanı İrsen Küçük tarafından affedilmedi.  
TÜRKAY TOKEL: UBP’li… Milletvekili olmadan önce Güzelyurt’ta kırtasiye dükkanı vardı. Milletvekili olduktan sonra dükkanını ailesine devretti, kendini Meclis’e attı. Bir dönem Çalışma Bakanlığı yaptı. İrsen Küçük’e muhalif durdu. Daha önce de Eroğlu’nun karşısında yer alarak, Tahsin Ertuğruloğlu’nun yanında yer almıştı. Şimdi UBP’den atılmakla karşı karşıya. Kendisi de siyaseti bırakacağını dile getiriyor.
AFET ÖZCAFER: Siyasette yeni bir yüzdü. Girişken, çıkışları olan, sözünü esirgemeyen. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun eşi Meral Eroğlu ile sıkı dostlukları biliniyor. Daha önce bir banka yöneticisi iken, Meral Eroğlu’nun öncülüğü ile siyasete atıldı. İyi bir oy alarak Meclis’e girdi. Son dönemde UBP Mağusa İlçe Başkanlığı görevine seçildi. Şimdi hem UBP Mağusa İlçe Başkanlığı’ndan alındı hem de UBP’den atılması gündeme geldi. Ancak UBP’li muhalif vekiller ile çıktığı yolda, yaptığı çıkışlar ile gündemdeki yerini koruyor. Erken seçimde aday olması halinde kazanmasına ihtimal veriliyor.
ZORLU TÖRE: MAP geçmişiyle UBP’ye geldi. Tarım Bakanlığı görevi yaptı, İrsen Küçük tarafından görevden alındı. Siyasi hayatının sonuna yaklaşan vekillerden. Erken seçimde aday olur mu bilinmez ancak aday olması halinde kazanmasına ihtimal verilmiyor.
EJDER ASLANBABA: Siyasette kattıklarıyla değil, yaptığı birçok yasa dışı işle gündeme geldi. DP’den milletvekili adayı seçildi ardından UBP’ye transfer oldu.  Ödemediği elektrik faturaları, gümrüksüz araç kullanımı ile basının sürekli eleştirdiği kişi oldu. Siyasi hayatı biten biri olarak gösteriliyor. Hatta bir dönem 'ilginç' bir skandalla anıldı. 
İLKAY KAMİL: Birçok dönem Meclis’te yer aldı, bakanlık yaptı. Ancak son yapılan seçimde UBP delegesi tarafından onay görmedi. Dönemin UBP Başkanı Derviş Eroğlu’nun kontenjanı ile seçime girdi, kazandı. İçişleri Bakanlığı görevi yaptı, İrsen Küçük hükümetinde görevden alındı. Küçük’e muhalif oldu. 28 Temmuz’da yapılması öngörülen seçimde aday olmayacağı konuşuluyor.
ERGÜN SERDAROĞLU: Kendisi doktor. Girne’nin sevilen kişiliklerinden. İlk günden itibaren İrsen Küçük’e karşı çıkan isimlerden. UBP içerisinde yaşanları eleştirmekten sakınmadı. Ahmet Kaşif’in yanında yer aldı. Siyasi hayatına devam etmeyeceği konuşulan isimler arasında. 
HASAN TAÇOY: Bu süreçte en çok zarar alanların en başında gelir. Genç bir siyasetçi olarak Meclis’e girdi. UBP’nin çeşitli kademelerinde önemli görevler aldı. Eroğlu Hükümeti döneminde Ulaştırma Bakanı olarak görev yaptı. İrsen Küçük tarafından görevden alındı. Kurultay’da Ahmet Kaşif’in yanında yer aldı, İrsen Küçük’e bayrak açtı.
Eroğlu’nun her daim desteklediği isim oldu. Hatta Eroğlu’nun ‘prensi’ olarak lanse edildi. Ancak son gelişmelerle birlikte bugün gençlik yıllarından itibaren siyasi yaşamını sürdürdüğü UBP’den atılmakla karşı karşıya…

***
 

UDP, DP-BG ile seçime…


Eski DP’li, transfer ile UBP’li olan ve bugün UBP’den de ihracı sözkonusu olan Ejder Aslanbaba, 8 vekilin bundan sonraki yol haritası hakkında bilgi verdi.
Genç TV’de Aslanbaba "UDP (Ulusal Doğuş Partisi) ile yola çıkıyoruz, DP ile BG (Birleşik Güçler) olacağız...bu (dün) sabah görüşmeler yapıldı...sorun çıkmazsa seçime öyle gireceğiz" açıklamasında bulundu.
Öte yandan Ahmet Kaşif de Kıbrıs TV’de katıldığı programda yeni bir siyasi parti ve oluşumu işaret etti.

***

ÖDP olacak, UGP, sonra da UGP-DP… 
UGP geliyor!

UBP milletvekili Hasan Taçoy SİM TV'de açıkladı.
“Şu an faaliyette olmayan Özgür Düşünce (ÖDP) Partisi'nde isim değişikliğine giderek ( UGP ) Ulusal Güçler Partisi'ni kuracağız. UGP liberal serbest piyasa ekonomisini benimsemiş merkezden biraz solda bir oluşum olacak. Seçim öncesi ve sonrasında DP ile koalisyonu hedefliyoruz.
ÖDPyi Ulusal Güçler Partisi yapıp DP ile ittifakla seçime gitmeyi değerlendiriyoruz. Denktaş buna sıcak baktı”

***

Meclis’ten seçme sözler…

Dün Meclis Genel Kurulu yine ‘fark’ yarattı. Kullanılan sözler, eleştiriler, benzetmeler ardı ardına sıralandı.
Dün günboyu milletvekilleri birbirlerine çattı. 
İşte dün Meclis’te kullanılan hafızalara kazılan sözler:

-Ömer Kalyoncu, Mehmet Çakıcı’ya: Alemin açıkgözü sensin. Alemi aptal yerine koyan. Meclis’te tam bir çocuk konuşur. Tam bir provokatör. Eroğlu’nun sözcüsü.
-Serdar Denktaş Avcı’ya: Sen konuşurken midem bulanır.
- Ferdi Sabit Soyer, Çakıcı’ya: Kıbrıs konusu fıstık, leblebi konusudur. En ilkesel meseleyi garnitür yaptınız.
Özkan Yorgancıoğlu, Çakıcı’ya: Hayatın boyunca sen CTP’ye saldırın.
Adem, Çakıcı’ya: Noldu oğlum baraj tehliken var. Korktun seçimden?
Çakıcı,  Sonay Adem’e: TDP’nin hakkı yok mu hükümete girsin. Öksüz müyüz biz? TDP çatır çatır iktidara gelecek.
-Çakıcı’dan Mehmet Tancer’e: Serdar Denktaş’a kazık attı, Ahmet’e de (Kaşif’e) kazık attı.
-Afet Özcafer’den Avcı’ya: UBP’yi savunmak sana mı düştü? Daha dün sen bu partiyi yerden yere vuruyordun.  Şimdi temsilcisi mi oldun? Yeter artık. Daha fazla kirletmeyin bu siyaseti.
- Avcı’dan Mustafa Arabacıoğlu’na:  Senin eve gitmen gerek.
-Arabacıoğlu, Avcı’ya: Benim eve gitmem gerekirse senin uzaya gitmen gerek.

Bu yazı toplam 2117 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar