1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Sahibine kavuşan asırlık dolabın öyküsü… - 2 -
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Mevlevi’de dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı...

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde kazı ekipleri aracılığıyla yürütmekte olduğu “kayıplar”dan geride kalanların arandığı kazılar devam ediyor. Mevlevi (Kyra) köyünde bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi. Mevlevi (Kyra) köyünde yürütülmekte olan kazılarda, farklı gömü yerlerinde toplam üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı. Bu, bununan dördüncü “kayıp” şahıstan geride kalanlar... Mevlevi’deki kazıların ekip liderliğini arkeolog Demet Karşılı yürütüyor.

Vadili’de iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülü olduğu söylenen kuyudaki kazılar için rampa yapımına devam edilirken, Galatya’da da (Mehmetçik) genişletme kazıları yürütülüyor.
Hamitköy’de (Hamit Mandrez) Kayıplar Komitesi 1974 “kaybı” bazı Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olabileceği bir alanda yeni kazılar başlatırken, Zeytinlik’te (Templos) bir vadide kazılar sürdürülüyor.
Akdeniz’de (Aya İrini) iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanların aranmakta olduğu kazılara da devam ediliyor. Şirinevler’de (Ayermola) ise bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı ve kazı sürdürülüyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Koççinodrimitya ve Engomi’de 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların aranmakta olduğu kazılar devam ediyor. Koççinodrimitya’da sıra kuyularda bir “kayıp”tan geride kalanlar bulunmuş ve rampa yapımına girişilmişti. Engomi’de ise  Kıbrıslıtürk “kayıplar”dan geride kalanların arandığı kazı devam ediyor.
Kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “Kolay gelsin” diyoruz.

***

Bir Birleşmiş Milletler askerinin 1960’lı yıllarda çektiği fotoğraflar...

Tommy Nilsson, 1964 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü UNFICYP adaya BM Güvenlik Konseyi kararıyla gönderildiği zaman, İsveç kontenjanında BM polisi olarak Kıbrıs’ta görev yapmaya başlamış. O günlerde çekmiş olduğu fotoğrafları, şimdilerde sosyal paylaşım sitesi Facebook’ta yayımlıyor.
Bu fotoğraflardan bir bölümünü “Yanlış hatırlamıyorsam Lefke’de çekmiştim” diyor. “Sanırım o günlerde Kıbrıslıtürk gençlerin Lefkoşa’daki okullarına gidebilmeleri için Lefke’ye eskortluk yapmaya gitmiştik. O günün çocukları bugünlerde 50-60 yaşlarında olmalılar... Belki bu fotoğraflarda birileri kendilerini tanıyabilirler...” diyor.
Tommy Nilsson, Koççina (Erenköy) ile Lefke arasında yiyecek taşınmasında da rol almış o günlerde.
“O günlerde Koççina ile Lefke arasında otobüsler ve kamyonların ancak Birleşmiş Milletler polisleri tarafından sürülmesine izin veriliyordu, başka birilerinin bu araçları kullanmasına izin yoktu... Biz gıda maddeleri taşıyorduk bu otobüslerle” diye yazıyor.
Biz de FACEBOOK’ta “Kıbrıs’tan hatıralar” (“Cypriot memories”) grubundan aldığımız Tommy Nilsson’un çektiği bu fotoğrafları okurlarımızla paylaşıyoruz...

Bu yazı toplam 1428 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar