Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Leşkoşa

A+A-


Bu biçim değiştirmiş Lefkoşa ismini daha önce nerede gördüğümü unuttum ama aşağıdaki olayı yaşayınca bu yakıştırmayı tekrar hatırladım.
Lefkoşa Sanayi Bölgesi’ndeki Gazete binamızdan 15-20 dakika için çıktım, Sanayi dışındaki işimi yaptıktan sonra işyerine tekrar dönmek için Bölgeye tekrar girdim.
O da ne! Pis kokudan Sanayi Bölgesi’ne girmek mümkün değil ama girmek de zorundayız. Arabanın camlarını kapadım, yetmedi bir elimin parmaklarıyla da burnumu tıkadım, Gazete binasının önünde durdum, koşa koşa binaya girdim.
Birkaç gündür meydana gelen bunaltıcı sıcaklardan dolayı heryere taşmış olan çöpler daha da kokuşmuş. Ortaya yayılan kokular her an bir hastalık kapabileceğimizin habercisi…
Ancak bu kokuyu binadayken, bölgedeyken fark edemedim. Bölge dışına çıkıp tekrar gelince farkına varabildim. Demek ki alışkanlık yapmış, pislik içinde, hastalıklarla iç içe yaşıyormuşuz da farkında değilmişiz. Bilirsiniz, odanız, eviniz kokuyorsa siz alışık olduğunuzdan fark edemezsiniz ama dışarıda gelen biri size kokuyu hemen söyler. Sanayi Bölgemiz de böyle…
Vay halimize!
İşte böyle bir ortamda üç gün sonra Lefkoşa’da seçim var. Lefkoşa’nın dışında diğer ilçelerde doğal olarak seçim heyecanını görmek mümkün değil.
Hoş, Lefkoşa’da da sokaklardaki afişler veya seçim panoları dışında seçim olduğunu anlamak, heyecanını duymak pek mümkün değil.
Bunun nedeni de Lefkoşa’da özellikle geçmiş dönemde seçimin sonunda galip çıkan kişinin ve partisinin ve destek veren partilerin ortaya çıkardığı icraat anlamında bir ‘hiç’ten dolayı insanlar şimdiki seçimin sonunda neyi hayal edeceklerini bile bilemiyorlar.
Bir beklenti ortaya koyamıyorlar, olması gerekeni talep edemiyorlar, hedef koymaktan, hedef büyütmekten ve o hedefleri istemekten çekinir oldular. UBP ve DP’nin paylaşamadığı Cemal Bulutoğluları’nın Lefkoşa’yı getirdiği içler acısı hali görüyorken seçimden heyecan duymayı ‘beyhude’ görüyor olabilirler.
İşte böyle bir ruhi durum içindeyken Lefkoşalı seçime gidiyor. Az önce söylediğimiz gibi seçim heyecanının veya seçimin olduğunun, adayların ziyaret ettiği yerler, gezdiği, dolaştığı yerler dışında pek algılandığını görmek çok mümkün değil.
Tekrar umut! diye hükümete getirilen UBP ve ‘bizden bir insan’ diye ve cebe giren birkaç kuruş! için Lefkoşa Belediye Başkanlığı’na getirilen DP ve UBP’nin adayı Cemal Bulutoğluları’nın ardından yeniden umudu ve ardından hüsranı yaşamak istemiyor vatandaş… Onun için de genel seçimlerde içine düştüğü yanılgıyı, Lefkoşa Belediye seçimlerinde de yaşamak endişesini bir türlü gideremiyor.
Ancak bu yanılgıyı tersyüz etmenin olanağının yine kendi ellerinde olduğunun farkında olmalılar. Pazar gün sandığa gidecek Lefkoşalı’ların özgür iradelerini sandığa yansıtmanın daha önce yapılan yanlışların tekrar yaşanmamasını sağlayacağını bilmeleri gerek.
Bu fırsatı Lefkoşalı’nın iyi değerlendireceğini umuyorum.

Bu yazı toplam 1902 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar