1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Lefkoşa ve Larnaka’da yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Lefkoşa ve Larnaka’da yeni kazılar…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara devam ediliyor.

Larnaka’da ve Lefkoşa’da yeni kazılar başlatan Kayıplar Komitesi, kuzeyde ve güneyde 1963-64 ve 1974 “kaybı” Kıbrıslıtürkler’le Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları arıyor.

Larnaka’da Aradip köyü yakınında bir şahidin bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine 2010 yılında gösterdiği bir alanda doldurulmuş bir kuyu kazısı için arazide çalışmalar yapan kazı ekibi, kuyu kazısına başlıyor.

Sözkonusu şahit bu kuyuya bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in 1963-64 yıllarında gömülmüş olduğunu anlatmıştı.
Lefkoşa’da ise sanayi bölgesinde hapishane yakınlarındaki trafo civarında yeni bir kazı başlatıldı. Bu bölgeye bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın 1974’te gömüldükleri yönünde çeşitli okurlarımızın anlattıkları bulunuyordu. Ancak gerek hapishane çevresinin o yıllardan bu yana çok değişmiş olması, gerekse görgü şahitlerinin ortaya çıkıp tam bir nokta göstermemesi nedeniyle bu bölgede senelerdir zaman zaman yürütülen kazılarda bir türlü sonuca ulaşılamıyor. Trafo binası civarına, 1974’te özellikle Kaymaklı ve Kızılbaş (Trahona) bölgesinden toplanan savaşta öldürülmüş bazı Kıbrıslırumlar’ın gömülmüş olduğu yönünde okurlarımızın anlattıklarını geçmişte bu sayfalarda yayımlamıştık.

Kayıplar Komitesi’nin bir kazı ekibi Lefkonuk’ta (Geçitkale) kazılara başlarken, Baf Piskobusu’nda da iki “kayıp” Kıbrıslıtürk’ün bir dere yatağında aranmakta olduğu kazılara devam ediliyor.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazı ekibi Şirinevler’de (Ayermola) iki “kayıp”tan geride kalanların bulunmuş olduğu alanda çalışmalarını sürdürürken, bir diğer ekip Aslanköy’de (Angastina) üç “kayıp”tan geride kalanların bulunduğu alanda kazı çalışmalarına devam ediyor.

Bilelle’de (Göçeri) ise 2009 yılında bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu “Kıral Kızı” tepesindeki bir mevzide hiçbir zaman gömülmemiş olan “kayıp” bir Kıbrıslırum’dan geride kalanlar bulunmaya devam ediyor. Bu alanda 2009 yılında yürütülen kazılar ardından, Kayıplar Komitesi kazı ekibi bir kez daha bu alanı taramaya başlayınca, hiçbir zaman gömülmemiş olan 1974 “kaybı” bu Kıbrıslırum’dan geride kalanlar tekrar bulunmaya başlandı.

Taşkent’te ise (Vuno) bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine 2012 yılında göstermiş olduğu ve yedi-sekiz “kayıp” şahsın gömülü olabileceğini anlattığı noktada Kayıplar Komitesi yeni bir kazı başlatmış bulunuyor.

Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz…

Bu yazı toplam 1654 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar