1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Koççinodrimitya’da bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Koççinodrimitya’da bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı...

A+A-

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılarda, Koççinodrimitya’daki sıra kuyularda bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı.
Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Okan Oktay’dan aldığımız bilgiye göre, Koççinodrimitya’da bir süredir devam etmekte olan sıra kuyulardaki kazılarda 23 Nisan 2013 Salı günü bir “kayıp” şahıstan yeride kalanlara ulaşıldı. Sözkonusu sıra kuyularla ilgili olarak bir Kıbrıslırum okurumuz bize, biz de Kayıplar Komitesi yetkililerine yıllar önce bilgi vermiştik: Sözkonusu sıra kuyulara 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’in öldürülerek gömülmüş oldukları anlatılmaktaydı.
Mevlevi’de de (Kyra) iki “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldığı öğrenildi. Vadili’de iki “kayıp” Kıbrıslırum’un gömülü olduğu sanılan kuyu için rampa yapımı devam ederken, Mutluyaka’da (Stilloz) kilise çevresinde kazılar sürdürülüyor. Sadrazamköy’de (Livera) bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in gömülmüş olduğu sanılan bir kuyuda kazılar devam ederken, Sihari’de de (Kaynakköy) bir kazı tamamlandı.  Zeytinlik (Templos) köyünde ve Akdeniz’de (Ayirini) de kazılara devam ediliyor. Kıbrıs’ın güneyinde ise Engomi’de bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’in arandığı kazılar sürdürülüyor.
Kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza ve şirocularımıza “kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1548 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar