1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. 1880’lerden bu güne Efkalibdolarımız (Okaliptüs)…
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

‘Esnaf’ Turanlı

A+A-

 

Emrullah Turanlı basının karşısına çıktı.
Turanlı kim?
Ercan’ın yeni sahibi.
Ercan’ı alan T&T şirketinin büyük ortağı Taşyapı şirketinin sahibi Emrullah Turanlı ve KKTC’li ortakları Kaner ailesi bir basın toplantısı düzenlediler.
Turanlı’nın agresif halleri basın mensuplarının tepkisine neden olunca özür diledi Emrullah Turanlı ve yapısının öyle olduğunu söylemek durumunda kaldı.
Turanlı, özellikle son yıllarda Türkiye’de iş dünyasında oldukça önemli yer tutan Karadenizli iş insanlarından biri… Kendisine ‘esnaf’ diyor ve 40 yıllık iş tecrübesinden söz ediyor.
İşinin ticaret olduğunu da açıklıkla söylüyor. Konuşma biçimi, agresifliği ters gelebilir ancak yatırdığı paranın karşılığını alması gerektiğini, “veriyorsam almam gerekir” düşüncesini dobra dobra söylemesi de amaçlarını gizleyenlerden daha doğrucu olduğunu gösteriyor.  
***
Ercan’a sefer düzenleyen Özel Hava Yolları’nın yöneticileri bir süre önce yaptıkları açıklamalarda Ercan’da hiçbir iyileşme olmadan tüm ücretlere, vergilere zam geldiğini söylemişler ve bugüne kadar da hükümete süre tanımışlardı. Değişme olmazsa seferleri durdurabileceklerini açıklamışlardı. Ercan’ın Türkiye’deki en büyük havaalanlarından da pahalı olduğunu söylemişlerdi ama Turanlı “doğru olmadığını, Ercan’ın %7 kadar daha ucuz olduğunu” söylüyor.
Üstelik hiçbir iyileştirme olmadığını da kabul etmiyor, oturacak yerlerde, tuvaletlerde, diğer hizmetlerde ihale şartnamesinde şimdiki terminal ile ilgili madde olmamasına rağmen iyileştirme yaptıklarını anlatıyor Turanlı ve kendi yükümlülüklerinin yeni terminal binasıyla ilgili olduğunu belirtiyor.
***
Taksicilerden, otobüs şirketlerinden ödeme istenmesiyle ilgili soruları da yanıtladı Emrullah Turanlı… Kendisinin ticaret yapmak için Ercan’ı aldığını, 300 milyon euroluk yatırım yapacağını ve bunu karşılamak için de verdiği hizmetlerin karşılığını almak istediğini üstüne basa basa anlatıyor Turanlı… Çıkan haberlerin asılsız olduğunu, Ercan’la ilgili bütün sivil toplum örgütleriyle görüştüğünü, özel hava yolları yetkilileriyle de görüştüğünü, fiyatların kendilerinden kaynaklı olmadığını, devletin fiyatları belirlediğini de anlatıyor.
Şirketinin sadece kiralarla ilgili karar verdiğini, bunun da restoran, cafeler olduğunu da ekliyor Turanlı…
“Özel hava yolu şirketlerinin de aslında istediklerinin vergilerde devlet katkısıdır” şeklinde de açıklama yapan Turanlı, kendilerinin ihale şartnamesinde ne hakları varsa almaları gerektiğinin de altını çiziyor.
***
Kendi deyimiyle “40 yıllık tecrübesi olan esnaf” Emrullah Turanlı, yeni terminal binasıyla ilgili bu yıl temel atacaklarını, 4 yıldan önce de hizmete sunacakları iddiasında bulunuyor.
***
Bir noktada Turanlı haklı… Alan vergileriyle ilgili zammı yapan hükümet… Özel hava yolu şirketlerinin zam tepkileri hükümete iletildi. Bugüne kadar süre tanınmış ve düzeltilmezse Ercan’a uçmayabileceklerini belirtmişlerdi. Hükümette her zamanki hantallığıyla henüz bir açıklama yok.
Öte yandan ihalelere girenler kâr etmek düşüncesiyle girerler. Halkın, basının muhatabı aslında bu insanlar veya şirketler değil, bu ihaleleri yapanlardır, yani bu konuda hükümettir.
***
Ercan verildi gitti. Karadenizli bir ‘esnaf’ Ercan’ı aldı. KKTC’li küçük ortakları Taşyapı sahibi Emrullah Turanlı’nın açıklamalarını ve icraatlarını! basın toplantısında yaptıkları gibi tebessümle izliyorlar. Söz edildiği gibi yeni terminal 4 yıldan önce biter mi, bitince iyi mi olur, vatandaş mutlu olur mu, her şey daha da pahalanır mı, yoksa Ercan’dan uçulamaz hale gelinir de artık herkes güneyden mi uçar hep birlikte göreceğiz.

Bu yazı toplam 2500 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar