1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. 90 milyon Euro
Çağın Özılgaz

Çağın Özılgaz

KKTC Motorsporlarında 2015 – 1

A+A-

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde motorsporları adına zengin bir yılı daha geride bıraktık. 2014 sezonunda olduğu gibi Avrupa Ralli Şampiyonsı’na (ERC) bir kez daha Kıbrıs Otomobil Kulübü (CAA) ile evsahipliği yaptık. Ralli Şampiyonası, Tırmanma Şampiyonası, Drift Şampiyonası, Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası ve Off Road şampiyonası’nın yanısıra 2014’de ilk kez yapılan Afrodisia Cyprus Rally-Raid yarışının ikincisi de 2015 sezonunda yapıldı. Ülkemiz motorsporlarının 2015 yılını özet şeklinde sizlere aktarmaya çalışacağım bu dizinin ilk bölümü sizlerle.
Ocak

• Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü, klasikçilerin önünü açacak yasal düzenlemelerin yapılmasını talep etmek üzere dönemin Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Hasan Taçoy’u Ocak ayında ziyaret etmişti.

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 2012 Drift Şampiyonu İbrahim Yücebaş, İngiltere Drift Şampiyonası’nda yarışmak üzere “Learn 2 Drift” takımıyla anlaştığını duyurmuştu. Takımın 3 pilotundan biri olan Yücebaş ayrıca haftasonları takımın drift okulunda drift eğitmenliği yapmış ardından okulu Kıbrıs’ta açmıştı.

• TOSFED 2015 yarışma takvimi Ocak ayında açıklanmıştı. Toplamda 57 organizasyonun planlandığı takvimde Kuzey Kıbrıs Rallisi, Hitit Rallisi’nin yerini alarak yıllardan sonra takvime ilave yarış olarak değil öncelikli yarışlardan olarak yer almıştı.

• Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun organize ettiği KKTC 2014 Ralli Şampiyonası’nda ve KKTC 2014 Tırmanma Şampiyonası’nda dereceye girenlerin kupalarını aldığı Şampiyonlar Balosu Golden Tulip Hotel & Casino’da yapılmıştı.

Şubat
• Kuzey Kıbrıs Off Road Derneği’nde (KKORD) Şubat ayında gerçekleşen 4.Olağan Genel Kurul sonunda Başkanlık görevini Hakan Kofalı, Kurucu Başkan Mehmet Kurtbaş’tan devralmıştı.

• Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü’nün (KKOK) Organize ettiği KKTC 2014 Alpet Drift Şampiyonası, Şampiyonluk balosu Şubat ayında Gönyeli Le Chateau Romace Restaurant’ta yapılmış dereceye giren yarışmacılar kupalarına kavuşmuştu.

• Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu (KKTOK), 2015 Olağan Genel Kurulu, Şubat ayında Kıbrıs Türk Spor Yazarları Derneği toplantı salonunda gerçekleşmiş ve Hasan Macila yeniden başkanlığa getirilmişti.

• 2015 sezonunun ilk yarışı Kuzey Kıbrıs Off Road Derneği tarafından organize edilen 2015 KKTC Off Road Şampiyonası yarışıydı. ilk yarış, Gazimağusa Extreme 4×4 Off Road pistinde yapılmış ve yarışı Ahmet Baştaş – Orhun Paralik ikilisi kazanmıştı.

Mart

• Kuzey Kıbrıs Klasik ve Spor Otomobil Kulübü’nün (KKKSOK) organize ettiği 2015 Klasik Otomobil Ralli Şampiyonası’nın ilk yarışı, 3.Said Muhyi Klasik Otomobil Rallisi, Mart ayında yapılmıştı.

• Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü’nde (KKOK) Mart ayında yapılan Olağan Genel Kurul ile Zeki Topcu önderliğindeki Yönetim Kurulu üyeleri üçüncü kez onaylanmıştı.

• Kıbrıs Türk Klasik Otomobil Derneği (KTKOD), 2015 sezonunu geleneksel hale gelen “Tekerlekler Cirilensin” Klasik otomobil gezisi ile Mart ayında açmıştı.

• Kuzey Kıbrıs Turing ve Otomobil Kurumu’nun (KKTOK) organize ettiği ve Değirmenlik Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleşen sezonun ilk rallisini Ömer Yıldız –  Mehmet Kasımoğlu ikilisi kazanmıştı.

• Kyrenia Off Road Team’in (KYOFF) organize ettiği ve Kuzey Kıbrıs Otomobil Kulübü’nün (KKOK) sportif direktörlüğünü üstlendiği “24hr. Tayf Off Road Challenge”i, 7 saat 22 dakika 47 saniyelik dereceleri ile Halim Kahveciler – Ramadan Uzun ikilisi kazanmıştı.

Bu yazı toplam 952 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar