1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Kıbrıs, değerli bir evladını kaybetti...
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Kıbrıs, değerli bir evladını kaybetti...

A+A-

***  Ressam, şair, yazar Niki Marangu, Mısır’da bir trafik kazasında yaşamını yitirdi...

 

Kıbrıs, çok değerli bir evladını kaybetti: 65 yaşındaki ressam, şair ve yazar Niki Marangu, Mısır’da geçirdiği bir trafik kazasında hayatını kaybetti. Yazarın ölümü, Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum dostları için bir şok etkisi yaratırken, hem Kıbrıs’ın iki yanından, hem de dünyadan pek çok dostu sosyal paylaşım sitesi FACEBOOK’ta üzüntülerini paylaştılar...
Geçtiğimiz günlerde bu sayfalarda Niki Marangu’nun “Lefkoşalılar” başlıklı yazısını üç günlük bir dizi halinde yayımlamıştık. Marangu bu yazısında eski Lefkoşa’dan hatıralarını anlatmaktaydı.
Ödüllü bir yazar olan Marangu’nun geçtiğimiz yıl “Mağusa’dan Viyana’ya” başlıklı, babasıyla annesinin hayatını anlattığı kitabı Türkçe olarak yayımlanmış ve tanıtımı da Naci Talat Vakfı binasında gerçekleştirilmişti. Marangu’nun ”Mağusa’dan Viyana’ya” başlıklı kitabı İngilizce, Rumca, Türkçe, Arapça, Almanca, Bulgarca, Romence ve Arapça olarak yayımlanmış bulunuyor.
1948 yılında Leymosun’da dünyaya gelen Niki Marangu, Almanya’da sosyoloji öğrenimi gördü. Kıbrıs Devlet Tiyatrosu’nda on yıl boyunca dramaturg olarak çalıştı. 1980-2007 yılları arasında Kochlias Kitabevi yöneticisi olarak çalıştı – bu dönemde Niki Marangu, “İncisini Kaybeden İstiridyeler” başlıklı kitabımızın İngilizce ve Rumca baskılarının Kıbrıs’ın güneyinde dağıtımını üstlendi, kitabın Türkçesi’ni de kitabevinde satışa sundu.
Şiir, düzyazı ve çocuk masalları kitaplarıyla çeşitli ödüller kazanan Niki Marangu, çeşitli sergiler açarak resimlerini de sergiledi. Bir kız evladı bulunan Niki Marangu, görme engelli çocuklara seramik dersleri verdi, tiyatroda çalıştı, kendi kitabevini yürüttü...
Değerli arkadaşımız Niki Marangu’nun ailesine ve sevdiklerine başsağlığı diliyoruz, nurlar içinde yatasın sevgili Niki...

 

---
***  KAZILARDA SON DURUM... KAZILARDA SON DURUM...

Masari’de üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı...

Bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine gösterdiği Masari (Şahinler) dışındaki olası gömü yerinde üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşıldı. Masari’de (Şahinler) kazı devam ederken, Trikomo’da da (Yeni İskele) başka bir okurumuzun göstermiş olduğu gömü yerinden dört “kayıp” şahıstan geride kalanlar çıkarıldıktan sonra, yeni bir olası gömü yerinde yeni bir kazı başlatıldı.
Kayıplar Komitesi kazı ekipleri halen Kalkanlı’da (Kapudi), Haspolat’ta (Mia Milya), Minareliköy’de (Neahorgo Kitrea), Zeytinlik’te (Templos) ve Lefkoşa Trafo Merkezi’nde kazı yürütüyor.
Lefkoşa Trafo Merkezi’yle ilgili olarak da bazı okurlarımız burada bir olası gömü yeri olduğunu, Kaymaklı ve Kızılbaş’tan (Trahona) 1974’te toplanan savaşta öldürülmüş insanların bu bölgede bir noktaya gömüldüğünü belirtmişler ve bu konuda çeşitli tarihlerde bu sayfalarda okurlarımızın tanıklığına yer vermiştik. Kıbrıs’ın güneyinde ise Palyomedoho, Strovulos ve Koççinodrimitya’da kazılar devam ediyor.
Kayıplar Komitesi kazı ekiplerindeki tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

-----

Fazıl Önder’in kızı Ayşe Zeytincioğlu, eşini yitirdi...

1958’de “Teşkilat” tarafından öldürülen ve mezarının yeri hala bilinmeyen Fazıl Önder’in biricik kızı Ayşe Zeytincioğlu, geçtiğimiz günlerde sevgili eşi Salih Zeytincioğlu’nu (Salahi Usta) yitirdi. Ayşe Zeytincioğlu ve Salahi Usta’nın Fazıl isimli bir oğluları, Nediye isimli bir de kızları ile dört tane torunları var. Ayşe Zeytincioğlu’yla öldürülen babası Fazıl Önder hakkında geniş bir röportaj yapmış ve bu sayfalarda yayımlamıştık...
Ayşe Zeytincioğlu’na ve ailesine başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyoruz.

Bu yazı toplam 1930 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar