1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıpların “listelenenler” ve “listelenmeyenler” diye sınıflandırılmasına derhal son verilsin…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıpların “listelenenler” ve “listelenmeyenler” diye sınıflandırılmasına derhal son verilsin…”

A+A-

Kıbrıs “Kayıp” Yakınları Birliği Başkanı Fuat Nesip Nalcıoğlu, yaptığı açıklamada “kayıplar”ın “listelenenler” ve “listelenmeyenler” diye sınıflandırılmasına derhal son verilmesini istedi. Nalcıoğlu açıklamasında şöyle dedi:

“Kıbrıs 'Kayıp' Yakınları Birliği olarak, ülkemizin en can yakıcı sorunlarından birisi olan 'kayıp'lar meselesinin çözümü için iki toplumun liderlerinden, ACİL taleplerimizdir:

1.   Devletlerin gizli arşivlerinde yer alan 'kayıp'larımızla ilgili bilgi ve belgelerin 'Kayıp' Şahıslar Komitesi’yle ve bizlerle paylaşılması.
2.   Güney Afrika modeli, ‘Hakikatlerle Yüzleşme Komisyonları’nın oluşturulması ve 'kayıp'larımızla ilgili hakikatlerin, bir an önce gün ışığına çıkarılması.
3.   Kıbrıs trajedilerinde 'kayıp' edilen, 3000’nin üzerindeki insanımızın 'listelenen' veya ‘listelenmeyen’ diye sınıflandırılmasına derhal son verilmesi. Bu durum 'kayıp' yakınlarının bitmeyen kederlerine, telafisi imkânsız acılar katmaktadır.
4.   'Kayıp'larımızın 'kayıp' edilmesinde fiilen rol üstlenen veya dolaylı bir biçimde sorumluluğu olan bütün ‘cani’lerle, arkalarındaki devletlerin cezalandırılmalarını sağlayacak mekanizmaların oluşturulması.
5.   Bu trajedilerden sorumlu devletlerin 'kayıp' yakınlarından AF, ÖZÜR ve BAĞIŞLANMA dilemesi.
6.   Her şeye rağmen sorumluları, ancak ve ancak 'kayıp'larımızın akıbetlerinin belirlenmesine katkı sağlamaları, kamuoyu önünde PİŞMANLIKLARINI dile getirip herkesten AF, ÖZÜR ve BAĞIŞLANMA dilemeleri durumunda affedebileceğimizi de, bir kez daha belirtiriz.

KKYB olarak, iki toplumun liderlerine ve Kıbrıs'la ilgili tüm taraflara, kalıcı ve sürdürülebilir bir barışın elde edilebilmesi adına, 'kayıp' yakınlarının yıllardır dile getirdikleri bu taleplerinin, daha fazla zaman yitirilmeden dikkate alınarak yerine getirilmesinin gerekliliğini, bir defa daha hatırlatmak istedik…”

Bu yazı toplam 1722 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar