1. YAZARLAR

  2. Mert Özdağ

  3. Kutlu Evren bu, netekim!
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıpların gömü yerleri hakkında bildiklerinizi paylaşınız…”

A+A-

Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üye Nestoras Nestoros’un, “kayıp” olan kişilerin gömülü oldukları alanların tespit edilmesine yardımcı olması mümkün olan bilgileri Komite ile paylaşmaları amacıyla tüm Kıbrıslıtürkler’e ve Kıbrıslırumlar’a çağrıda bulunduğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesine göre, Nestoras Nestoros yaptığı açıklamada son iki yıldaki, kimlik tespit çalışması sayısının, iki kimlik belirleme grubunun olması nedeniyle arttığını ifade etti.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin şu andaki en büyük sorunun “kayıplar”ın gömüldükleri alanlar olduğunu ifade eden Nestoros “halk biliyor ancak konuşmaya karar vermedi” ifadesini kullandı.

Alithia gazetesine göre Nestoros açıklamasında kimlik tespit çalışması sayısının, antropolog sayısının artması, genetik incelemeye ilişkin prosedürün değişmesine bağlı olarak artış gösterdiğini belirtti.

Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’nin önünde, Afanya (Gaziköy) gibi çok sayıda kaybın yer aldığı toplu mezar alanlarının da bulunduğunu ifade eden Nestoros, Antropoloji Laboratuarı’nda biri Kıbrıslıtürk diğeri ise Kıbrıslırum olmak üzere 2 genetikçinin istihdam edildiğini de söyledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 18.11.2014)

------------------------------------------------------------------

Savaş sırasında düşürülen uçakta bulunan “kayıplar” için kazı çalışmaları yapılıyor…

Kıbrıslırum Savunma Bakanlığı’na bağlı Teknik Hizmetler Birimi çalışanlarının, 1974 yılında Yunanistan’ın gönderdiği komandoları taşıyan ve “dost (Kıbrıslırum) ateşiyle düşürülen askeri nakliye uçağı Noratlas’ın enkazı için yapılacak kazı çalışmalarını ve de ileriki adımları belirlemek” amacıyla önceki sabah Yunan Askeri Mezarlığında keşifte bulunduğu belirtildi.

Fileleftheros gazetesi, Yunan Askeri Mezarlığı’ndaki keşif çalışmalarına Kıbrılsırum Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler çalışanlarının yanı sıra, Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum Üye Nestoras Nestoros’un da yer aldığını yazdı.

Gazete elde edindiği bilgilere dayanarak, keşif ziyaretinin ardından  Savunma Bakanlığı Teknik Hizmetler Birimi’ne, Noratlas askeri uçağının belirlenmesine yönelik çalışmaların maliyetini çıkarması talimatının verildiğini belirtti.

Yunan Askeri Mezarlığındaki kazı yapılması konusunun geçtiğimiz cuma günü Savunma Bakanı Hristoforos Fokaidis’in himayesinde, ilgili birimlerin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda ele alındığını belirten gazete toplantı sırasında RMMO Komutanlığı tarafından Noratlas enkazının gömülü olduğu alanla ilgili tahmin edilen yer konusunda harita sunulduğunu yazdı.

Habere göre yetkili bir kaynak gazeteye yaptığı açıklamada, Noratlas için yapılacak kazının, uçağın, mühimmat ve patlayıcılarla yüklü olması ve buna bağlı olarak 40 yıl sonra bile bunlardan bazılarının patlamamış olabileceği ihtimalinin var olması nedeniyle tehlikelere gebe olduğunu söyledi.

RMMO Komutanlığı toplantı sırasında enkaza yaklaşıldığı zaman RMMO’ya bağlı bomba uzmanlarının sürece yardımcı olabileceğini ifade etti.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 18.11.2014)

Bu yazı toplam 1327 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar