1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Kayıp çalışmaları Ocak’ta yoğunlaşıyor…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Kayıp çalışmaları Ocak’ta yoğunlaşıyor…”

A+A-

 

Lefkoşa, 4 Ocak 2016 (T.A.K): “Kayıpla” konusuna ilişkin olarak, Ocak ayının çalışmalar açısından yoğun olacağı belirtildi.

Alithia gazetesi ve diğer gazeteler, NORATLAS uçağında yer alan ve yapılan kazı çalışmalarında tespit edilen 7 Yunan komandoya ait kemik kalıntılarının, 41 yıl sonra Yunanistan’daki ailelerine teslim edilmesi, Kıbrıs’ın kuzeyinde 10 askeri bölgede kazıların başlamasıyla, Ocak ayının çalışmalar açısından yoğun olacağını belirttiler.

Gazeteler ayrıca Kıbrıslırum Başkanlığı İnsani Konular ve Dış Rumlar Komiseri Fotis Fotiu’nun “kayıplar” konusunda Kıbrıslırum Haber Ajansı’na(KİPE) yaptığı açıklamalara da yer verdiler.

Habere göre Fotiu, yaptığı açıklamada, Kıbrıs’ın güneyinde ve Kıbrıs’ın kuzeyindeki kazılarda bulunan ve kimlikleri tespit edilen Yunan “kayıplar”a ait kemik kalıntılarının, Yunanistan Savunma Bakanlığı Vekili Dimitriu Vitsas’ın da hazır bulunacağı, 19 Ocak’ta düzenlenecek bir törenle ailelerine teslim edileceğini ifade etti.

Fotiu, Yunan komandolara ait kemik kalıntılarının, Yunanistan’a C30 tipi askeri uçakla götürüleceğini belirtirken törene ilişkin detayların gelecek Cuma günü ele alınacağını belirtti.

Bir soru üzerine, 7 kişiye ait kemik kalıntılarından birinin, 15 yıl önce aileye başkasına ait kemik kalıntısının verilmesiyle ilgili olduğunu ifade eden Fotiu, ailelere yanlış kemik kalıntılarının teslim edilmesinin ise kendilerini düşündüren bir başka boyut olduğunu söyledi.

Fotiu, buna ilişkin olarak 13 durumun bulunduğunu ve bunların iade edilmesi için çaba sarf edildiğini, ailelerin ikna edilmeye çalışıldığını zira bir çoğunun bu çetin sürece girmek istemediğini ifade etti.

Fotiu, karşılaştıkları bir diğer sorunun ise, Lakadamya Mezarlığı’nda bulunan ve Yunan Askeri Mezarlığı’ndaki kemiklerin saklandığı binaya taşınan kimyasal madde konan kemiklerde yaşandığını, bunların DNA örneklerinin alınamadığını belirtti.

Fotiu, Amerikan Savunma Bakanlığı’na ait bir atölye bulduklarını, kısa bir süre önce, atölyeden, örneklerin kendilerine gönderilmesi şeklinde yanıt aldıklarını söyledi.

Ocak ayı içresinde, Kayıp Şahıslar Komitesi tarafından uzlaşmaya varılan, Kıbrıs’ın kuzeyinde on askeri bölgede kazı çalışmalarının başlayacağını da söyleyen Fotiu, bunun olumlu bir hareket olduğunu ancak kayıpların 3/2’sinin akıbeti belirlenmemişken, kayıplar konusunun çözümü için yeterli olmadığını savundu.

Fotiu, 41 yıl sonra Türk askerinin askeri bölgelere ulaşılmasına olanak sağladığını, bununla birlikte Türk ordusu arşivinden, büyük çatışmaların olduğu Girne yakınlarındaki toplu gömü alanlarına ilişkin bilgi verilmesinin de çok önemli olacağını belirtti.

NORATLAS konusunda ise Fotiu, ilk bakışta aradıkları ve buldukları kişi sayısının 15 olduğunu, kimlik belirleme sürecinde son aşamada olduklarını ifade etti.

NESTOROS

Alithia gazetesi, Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki Kıbrıslırum üye Nestoras Netoros’un, yeni yıl söyleşisi çerçevesinde yapmış olduğu açıklamalara yer verdi.

Habere göre Nestoros, 2016 yılının kayıplar konusuna ilişkin olarak önemli bir yıl olacağını ifade etti.
Yeni yılla birlikte, 100 kadar kaybın tespit edilmesi ve kimliğinin belirlenmesini amaçladıklarını ifade eden Nestoros, şu an 800-850 kadar Kıbrıslı Rum’un kayıp olduğunu belirtti.

Nestoros, her iki taraftan 2001 olan kayıptan bin 61’nin tespit edildiğini, bunlardan 625’nin ailelerine teslim edildiğini, 436 kişiye ait kemik kalıntısının ise belirlenme sürecinde olduğunu ifade etti.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 4.1.2016)

---------------------------------------------------


Sevgül Uludağ Tel: 00 90 542 853 8436,  00 357 99 966518

Bu yazı toplam 1300 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar