1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Kaya Holding ve siyasiler
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Kaya Holding ve siyasiler

A+A-

 

Kaya Holding KKTC Bölge Müdürü Nihat Berkan ziyaretimize geldi.
Kendilerini anlatmak, basında çıkan haberlerle ilgili kendi açılarından değerlendirme yapmak ve tabii ki yanlış anlaşılmalar varsa onları izah etmek…
Nihat Berkan, Kaya oteller zinciriyle ilgili bilgi verdi, Kaya Artemis’te çalışanların %60 oranında bölge insanından oluştuğunu, otelin mutfağındaki ürünlerin de bölge ürünlerinden oluşmasına özen gösterdiklerini anlattı.

*  *  *

Kaya Holding Bölge Müdürü Berkan’ın anlattıkları içinde dikkat çekici noktalardan biri bölgede ve genelde Kıbrıs’ın kuzeyinde gençlerin genelde üniversite okumak isteğinin olması ve bunun sonucunda da gençlerin işleyecekleri yerlerde hep yönetici konumunda iş bulmak istekleri olduğuydu.
Bunun sorun oluşturduğunu, böyle bir beklentinin gerçekçi olmadığını belirtiyor ve gençlerin turizm açısından değerlendirildiğinde sektörde aranan özelliklerde yetiştirilmeleri için bir eğitim sisteminin oluşması gerektiğini belirtiyor.

*  *  *

Bu yaklaşımın doğru olduğunu, bizim de çeşitli defalar köşelerimizde sadece turizm değil, farklı sektörlerde ihtiyaç olan ara elemanın yetiştirilmesine önem verilmesi gerektiğini yazdık. Bundan sonra buna dikkat edilir mi, yapılır mı bilemem ama bir kez daha yazmakta yarar var.

*  *  *

Ve tabii ki Kaya Artemis’in Ayyorgi’de yapımı süren otel inşaatının kaçak katları… Kaçak kat olduğunu kabul ediyor Nihat Berkan ve şimdi Mahkemenin ara emri olduğu için inşaatta kaçak katlar dışında çalışıldığını söylüyor. Bu tartışmalı duruma gelmesinin nedeninin (anlaşılır şekilde) siyasilerin verdikleri sözlerin olduğunu da anlatıyor Berkan… Biz de veya ben de zaten başından beri bir iş insanının veya iş dünyasının kendisine siyasiler tarafından sunulan olanakları kullanmak isteyeceğini ve bunun da o kişiler için çok doğal olduğunu söylüyorum. Sonuçta söz konusu inşaatla başlayan emirname değişiklik isteği Girne’nin tümüne yayılacak şekilde tüm itirazlara rağmen devam ediyor.
Yani zaten mahvolan Girne bölgesi için bundan sonrasında da hayırlı olmayacak bir süreç devam ediyor.

----------------------------------------------

%98 uzlaşı!

Kıbrıs Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ioannis Kasoulidis’in Londra’da İngilizce yayınlanan Arap Eşark El Avsat gazetesine yaptığı açıklama basınımızda “müzakerelerde %95-98 uzlaşma var” şeklinde yer buldu ancak bir tercüme hatası yapıldığı anlaşıldı. Dün Yenidüzen’de Çağıl Günalp’ın tercümesinde doğru ifade ortaya çıktı. Açıklamada aslında bir varsayım vardı;
"Çok ilerleme var, yine de farz edelim ki % 98 uzlaştık ancak 2017'ye sarktı, yine süreç donabilir" şeklinde konuşan Kasoulidis, politik anlamda iradenin olması durumunda; Akıncı ve Anastasiadis’in toprak ve güvenlik konularında bir anlayışa ulaşabileceğini, böylece yolun sonunun daha net olarak görülebileceğini belirtti.”
Gönül isterdi ki gerçekten o oranda bir uzlaşı olsun ama doğru ifadeyi bir kez daha buraya almakta yarar gördüm.

Bu yazı toplam 1348 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar