1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. “Leş Abbana”
Sami Özuslu

Sami Özuslu

FBI KIBRIS’TA

A+A-

 

Dünkü haber trafiği içinde Kıbrıs’taki Barış Gücü Ofisi’nden (UNFICYP) yapılan bir açıklama dikkat çekiciydi.
Haberin özü şuydu: Teknik komitelerden biri olan ‘İki Toplumlu Suç ve Suçlara İlişkin Konular Teknik Komitesi’ bir toplantı düzenlemiş, David Dobrotka adlı şahıs konuşma yapmıştı.
Kimdir bu David Dobrotka?
Bir polis…
Amerikalı…
Amerikan Federal Polisi’nde (FBI) görev yapmış, ‘uzman’ sayılan bir isim…
‘50 eyaletli bir federasyon’ olan ABD’den gelen Dobrotka, Kıbrıslılara ‘federal polis’ hakkında bilgiler vermiş.
Barış Gücü’nün verdiği bilgiye göre toplantıda ‘Birleşik Devletler yürütme bilgileri ve istihbarat paylaşım sistemleri’ üzerinde durulmuş. Ama aynı zamanda ‘Birleşik Kıbrıs’ın ihtiyaçları doğrultusunda federal polis modellerinin adapte edilmesinin önemi’ne de vurgu yapılmış.

*  *  *

Müzakere sürecinde son dönemece girildiği belli.
Liderler ve müzakere heyetleri 14 Eylül’e kadar bütün başlıkları birer birer ele alıyor, tarafların nereye kadar yakınlaşabileceği New York öncesine kadar tespite çalışılıyor.
Garantiler konusunda Türkiye ve Yunanistan’ın da esnemesiyle birlikte konu ‘uluslararası konferans’ düzeyine doğru hızla yol alıyor.
Anlaşılan o ki, her iki lider ve BM yetkilileri, New York öncesinde bir ‘yol kazası’ olmasın diye yoğun bir çaba harcıyor, dikkat gösteriyor.
Zira her iki tarafta da çözümsüzlüğe oynayan ve süreci zehirlemek isteyen kesimler var ve hepsi de hareketli durumda…

*  *  *

Çözüm karşıtlarının menfi çabalarına rağmen liderler seviyesinde sürdürülen üst düzey siyasi diplomasinin iyiye gitmekte olduğu haberleri bir yandan gelmeye devam ederken, teknik anlamda çabaların belirgin bir noktaya geliyor olması önemli bir gösterge olmalı.
‘Federal Polis Örgütü’  kurulmasına dönük toplantının detaylarını Kanal SİM’e değerlendiren Suç ve Suçlara İlişkin Teknik Komite Üyesi Hakkı Önen, ‘federal polis’ konusunda daha önce de yurt dışından uzmanlar geldiğini söylüyor.
Önen, Amerikalı uzman David Dobrotka’nın her iki tarafta polis teşkilatıyla görüştüğünü de söylüyor.
Olası çözümde iç güvenlik ve özellikle uluslararası suçlar konusunda önemli bir rol oynayacak federal polisle ilgili her iki taraf da deneyim sahibi değil. Çünkü bugüne kadar öyle bir örgüt yoktu. Bu yönde ‘değişim’ olacaksa, bunu masa başındaki siyasilerden öteye polisler yapacak.
Öyle anlaşılıyor ki her iki polis örgütü de
olası bir ‘transformasyon’ için düğmeye bastı.
FBI Kıbrıs’a boşuna gelmemiş olmalı…

Bu yazı toplam 1289 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar