1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. Karma oyu ve bölgeciliği kaldırın
Ünal Fındık

Ünal Fındık

Karma oyu ve bölgeciliği kaldırın

A+A-

Bu Meclis’in yaptığı en önemli yasa çalışmalarından biri Seçim Yasası’nda yapılan köklü değişikliktir. Nisan 2016’da belki de çok tartışılmadan yapılan değişiklikler pratikte uygulanabilir olmayınca şimdi aynı meclis bunu nasıl uygulanabilir yaparız diye günlerdir tartışıyor.

Henüz bir sonuç alınamadı. Çünkü sadece siyasi partiler değil, her bir milletvekili kendi penceresinden bakarak soruna çözüm bulmaya çalışıyor. Böyle olunca da bir sonuca ulaşmak mümkün olamıyor.

Neredeyse normal seçim zamanı geliyor ama siyasilerimiz bir yandan erken seçimi tartışırken, diğer yandan da yasada yapılacak değişikliklerden en az etkileneceği durumu kollamaktadır.

Böyle olunca da bırakınız erken seçimi son tarih olan Temmuz 2018’de bile seçim yapamayacağız.

Halbuki yapılması gereken çok basittir. Çarşaf listede herkes hemfikir olduğuna göre kaldırın karma oyu olsun bitsin.

Seçmen kişileri değil, partileri seçsin. Seçmen kişiye değil, siyasi görüşe oy versin. E

Küçük bir ülkeyiz. Herkes birbirini tanır, bilir. İnsanlar tanıdığı bildiği kişiye oy vermek ister.

Bu doğrudur.

Ama demokrasi Yalnızca bu değil. Demokrasilerde siyasi partiler esastır. Demokrasilerde yarışan vekil adayları değil, siyasi partilerdir.

Siyasi parti “aynı dünya görüşünü savunan, ortak amaç birliği etrafında, ortak ülküsü olan insanların gönüllü birliğidir”.

Dolayısıyla seçimlerde esas olan adayın değil, partinin aldığı oydur. Seçim bittikten sonra kimse kişinin aldığı oyu hatırlamaz ama partilerin aldığı oy her zaman dillendirilir.

Şimdi eğri oturup doğru konuşalım. Niyet daha demokratik bir seçim yasası yapmaksa kaldırın karma oyu seçmen siyasi partilerden hangisinin programını beğenirse ona oy versin.

Böylece daha fazla gecikmeden bir an önce erken seçim de gerçekleşebilir.

Erken seçim artık daha fazla geciktirilmemelidir. Ülke bu hükümet sayesinde en kötü günlerini geçiriyor.

1974’den bu yana 40 küsur yıllık geçmişinde bu hükümetin yönetimi kadar kötü bir dönem yoktur. Geçen her günle beraber daha da kötüye gidiyoruz. Göz göre göre ülkemizi kaybediyoruz.

Tek seçim bölgesi ve çarşaf liste ile seçime gidilmesi evet olumlu bir gelişmedir. Ama 5 ilçe yetmezmiş gibi 6 ilçeye bölünen bu küçücük adada bölgeciliğin de ortadan kaldırılması gerekir.

Ülke milletvekili seçilecekse ülke milletvekili olmalıdır. İskele milletvekili, Girne milletvekili değil KKTC milletvekili seçmeliyiz.

Karma oyu kaldırın, bölgeciliği de kaldırın siyasi görüşler, siyasi partiler, siyasi programlar ve seçim bildirgeleri ve siyasetçiler yarışsın.

Göreceksiniz bu ülkede esas ihtiyacımız olan değişim ve yeniden yapılanma bu sayede çok daha kolay gerçekleşebilecek.              

 

 

Bu yazı toplam 1944 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar