1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Karışık konu: Mal-mülk
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Karışık konu: Mal-mülk

A+A-

 

Rum yönetimi 2006 yılında oturmuş ve vatandaşlarına  “Türk malları üzerine inşaat yapmış olmanız sizi o malın sahibi yapmaz haa,  haberiniz olsun” demiş. Buna rağmen bazı Rumlar kendilerine tahsis edilen mülk üzerine inşaat v.s. yapmaya devam etmiş. Toplam sayıları da 200 kadarmış.  Şimdi yeniden uyarılmışlar. Bu nedenle de son derece rahatsızmışlar.
Bu arada, Güney’deki Türk mallarının satışında da bayağı bir artış olmaktaymış. Kıbrıslı Türkler ne yapıp edip  Güneydeki mallarını  Rumlara satıyorlarmış. Bu güne kadar satışı gerçekleşen malların toplamı üç bin dönümü aşmış.
Kuzeyde ise Mal Tazmin Komisyonu da harıl gürül çalışmakta. Başvuran Rumların takas vb. işlemleri için. Mal Tazmin Komisyonu’nda da çok da önemsenecek miktarda Rum başvurusu varmış.

***

Bir büyüğüm, yıllar önce bana “Büyükler isterlerse bu sorunu çözerler.  Kıbrıs Sorunu’nun en önemli düğüm noktalarından biri emlak meselesi.  Türklerin güneydeki, Rumların kuzeydeki mallarının tutarı ne ki ?  Birkaç milyar dolar mı ? BM var AB var, ABD var, Türkiye var İngiltere var... Büyükler için leblebi parası.  Bölüşsünler, çatlatsınlar parayı konu kapansın. Tazminat yoluyla ne kuzeyde Rum ne de güneyde Türk malı kalmasın” demişti.
Acaba bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek –benim yaşımdakiler o günleri görürler mi bilmiyorum-   yıllar içinde o büyüğümün dediğine doğru mu gidiyoruz ?  Alan alacak, satan satacak sonunda da mal sorunu diye birşey kalmayacak mı acaba ? Ne dersiniz ?

***
Rum, göçmenine hala “Türkün malı hala onun. Üzerine yatırım yapmayın” diyor. Üstelik tahsis ettiklerinden ‘kira’ almaya da –sembolik bir tutar da olsa- devam ediyor.  Biz ne yaptık bu arada ?
Güney göçmenine,  güneyde bıraktığı malı mülkü karşılığında kuzeyde Rum malı dağıttık.... Hakkı olan da aldı hakkı olmayan da... Az alan da oldu fazlasıyla alan da... Ama  babamızın malı gibi Rum’un malını yıllarca dağıttık,  hala da dağıtıyoruz...
Türkiye’den gönderilenlere, ‘karşılıksız’  Rum malı hediye ettik ... Kimisi hala tutuyor, kimisi sattı, milyonları cebine koydu, altına lüks arabasını çekti,  gitti....
Güney göçmeni de Türkiye göçmeni de,  aldığı  Rum malını  istediği gibi kullandı, kullanmakta...
Tahsis edilen Rum malını satıp, rüyasında bile göremeyeceği kadar para kazananlar çok....
Güneyde bıraktığı malına mülküne karşılık kuzeyde mal mülk alan, sonra da gibip güneydeki malını Ruma satanlar da çok... Rüyasında bile göremeyeceği katmerli kazanç yani....
Yıllardır yurt dışında yaşayan, güneye kısa bir ziyarette bulunan, orda burdaki malını satıp parasını alıp yaşadığı ülkeye geri dönenler de olduğu biliniyor...
Rum  hala “Türk malı hala Türk malıdır”, Türk  ise “Al tepe tepe kullan” diyor..
Ayıkla pirincin taşını...

Bu yazı toplam 2212 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar