1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. K.K.T.C... K.T.F.F...T.F.F...v.s.
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

K.K.T.C... K.T.F.F...T.F.F...v.s.

A+A-

Bir şey dikkatinizi çekti mi ? ‘ Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet yaşatmak’ nutukları atanlar bile,  galiba farkında değiller.  ‘Anavatan Türkiye’de,  gelmiş geçmiş yetkililerden, KKTC’nin ilelebet yaşatılacağına dair bir söylem  pek olmadı bu güne kadar. Bunu sürekli tekrarlayanlar,  hep buralardan birileri. Yani kendi içimizden.
‘Yaşatacaklar da nasıl yaşatacaklar ?’.  Bu sorunun açık-net cevabını veren yok.  Mesela, K.K.T.C. Vilayeti olarak mı ?... Mesela, Gençlik ve Spor Bakanlı’ğını, TC Gençlik ve Spor Bakanlığı  KKTC Şubesi;  Maliye Bakanlığını, TC Maliye Bakanlığı KKTC Şubesi; Eğitim Bakanlığı’nı, TC Eğitim Bakanlığı KKTC Şubesi yaparak mı ?... Mesela, BRT’yi, TRT Kıbrıs Şubesi; Telekomünikasyon, Elektrik Kurumu’nu, TC’nin ilgili kurum ve kuruluşlarının KKTC Şubesi yaparak mı ?
      ***
Son günlerin ‘gülümseten’ gündem maddelerinden biri oldu Türkiye Futbol Federasyonu’nun Kuzey Kıbrıs’ta  ‘şube açma’ girişimi.   ‘Gelecek’  için iyimser veya kötümser olan her Kıbrıslı Türk, TFF’nin,  FIFA’ya,  KTFF konusunda baskı yapmasını, yardımcı olmasını  beklerken, bir ‘tokat’ gibi geldi yapılanlar veya yapılmak istenenler. Hem de ne tokat.  Ve büyük tepkiler.... Hemen sonrasında ise Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş’ın açıklaması...  Ve bir tokat daha...
      ***
Hep söylentiler şeklindeydi...  Koalisyon ortakları arasında uyumsuzluklar  vardı. Hatta bazı çevreler,  bırakın uyumsuzlukları, iki hükümet ortağının, birbirinden kopuk ve habersiz olduğunu iddia ediyordu.   ‘TFF / KTFF’ olayı sonrasında , Başbakan’ın söyledikleri ile Başbakan Yardımcısının söyledikleri arasındaki  farklılıklar,  söylentilerde gerçeklik payı olduğunu da mı  ortaya çıkarmış oldu ?
      ***
Ve TFF’nin gönderdiği mektubun ‘tercümesi’...
“Bildiğiniz üzere, Kıbrıs’daki siyasi durumu nedeniyle ada Kıbrıslı Rum ve KKTC olarak bölünmüştür.”...
Kıbrıslı Rum’dan (!), tüm dünya dahil, FIFA ve UEFA’nın da kabul ettiği Kıbrıs Cumhuriyeti kastediliyor. Hani TFF’ye bağlı kulüplerin de ‘tanımadan’ (!!!) maç yaptıkları  Kıbrıs Rum Kesimi (!!!) bu.  KKTC  ise.... Açıklama yapmaya gerek yok.
“...Türkiye ve KKTC’nin tarihi, kültürel ve siyasi bağları nedeniyle, pek çok Türk vatandaşı (DİKKAT: Türk vatandaşı), KKTC topraklarında ikamet etmektedir.”
Türk vatandaşlarının Kuzey Kıbrıs’ta bulunmasının nedeni, tarihi, kültürel ve siyasi bağlar. Başla birşey değil.  Sakın ola yanlış anlamayın.
“...TFF’nin KKTC’de temsilcilik ofisi açmasının FIFA kuralları ve yönetmelikleri gereği mümkün olup olmadığı konusunda görüşlerinizi öğrenmek arzusundayız. Bu temsilcilik ofisinin tek (DİKKAT: TEK) amacının, orada ikamet eden Türk vatandaşlarına (DİKKAT: Türk vatandaşlarına) hizmet etmek olduğunu not etmek istiyoruz.”
Sizin KKTC diye bir yerin varlığını bile kabul etmediğinizi biliyoruz ama denemekten zarar gelmez. Zaten bizim tek amacımız  sadece ve sadece oradaki Türk vatandaşlarına hizmet etmek olacak. Kıbrıslılar bizi hiç ama hiç ilgilendirmez. Onlar başlarının çaresine baksınlar. Bu arada aklınızda bulunsun, KKTC’den sonra, tarihi, kültürel ve siyasi bağlarımız bulunan örneğin Bosna, Yunanistan, Bulgaristan, Arnavutluk gibi ülkelerde de ofis açma isteğimiz olabilir. Malum, oralarda da Türk kökenliler var.
      ***
Şimdi ne olacak ? Başbakan ne yapacak ? Başbakan Yardımcısı ne yapacak ?  Daha genelde, kim ne yapacak ? (Bir de FIFA ne yapacak ?).   Bir bilen varsa söylesin de biz de öğrenelim... TFF Kuzey Kıbrıs’ta bir şube mi açacak  ?  Futbolun ardından,  TC’nin,   örneğin,   voleybol, atletizm, basketbol federasyonları da birer şube mi açacaklar ?  Onların gerekçesi de K.Kıbrıs’daki T.C. sporcular mı olacak ?
Peki Kıbrıslı sporcular ? Onlar da kim ????.....
Çok istekli olanlara TC kimliği... Şube’ye kayıt... Ve her türlü olanak (!!!)... İşte size çözüm ve dünyaya açılma (!!!).... KTFF veya diğer spor dallarındaki federasyonlar mı ? Ne gerek var ? Onlar da mahalle liglerini yürütsünler (şimdilik). İlelebet yaşayacak olan K.K.T.C. mi ? O zaten mahalle liginde....

Bu yazı toplam 2397 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar