1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “İnekleri için geride kalan Omorfolu Hristos Antoni Kutalistra hala kayıptır…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“İnekleri için geride kalan Omorfolu Hristos Antoni Kutalistra hala kayıptır…”

A+A-

KIBRISLIRUM OKURLARIMIZDAN

 

“Sevgili Bayan Uludağ,
Hem sizin yazdığınız yazıları, hem de hakkınızda başkalarının yazmış olduğu makaleleri uzun süredir okumaktayım. Bu yüzden her iki toplumdan “kayıplar”ın bulunması için gösterdiğiniz tüm çabanın, verdiğiniz mücadelenin ve yürütüğünüz araştırmaların bilincindeyim. Ayrıca barış gazeteciliğine bağlılığınızın da farkındayım. Başkalarına bir şeyler vermek sizin doğal olarak yaptığınız bir şey, o ekstra mesafeyi katediyorsunuz, o ekstra zamanı harcıyorsunuz, ekstradan kafa yoruyorsunuz bunlara çünkü anlaşılan o ki eylemlerinizi yönlendiren içinizden gelen bir ışıktır. Siz gerçekten tümümüz için de harika bir örneksiniz.
Bugün size yazmaya ve Ağustos 1974’te “kayıp” edilmiş bir akrabamdan geride kalanların bulunması için yardım istemeye karar verdim. Bu “kayıp” şahıs, rahmetli dedemin en küçük kardeşiydi, ben onun kızı Marulla adına bu mektubu kaleme alıyorum, Marulla 70 yaşlarındadır.
Bu “kayıp” şahsın adı Hristos Antoni Kutalistra’dır, 1918 doğumlu idi ve 1974 yılında 56 yaşında idi. Omorfolu idi. Sivil bir şahıstı, 15 Ağustos 1974’te ailesi evden ayrılırken o ineklerine bakmak için evinde kalmış, evinden ayrılmamıştı…
Evi Omorfo’nun beş kilometre kadar dışındaydı, kuzeybatı yönünde – size u bölgenin haritalarını da gönderiyorum. Evi, Sirianohori (Yayla) köyü ile Panaya tu Mnasi kilisesinin birkaç kilometre uzağındaki Mnasi ya da Pnasi denen bölge arasında bir noktadaydı.
Çocukları 3-4 yıl önce burayı ziyaret ettiler ve bu bölgede geçmişte herhangi bir ev olduğuna dair hiçbir ize rastlamadıklarını söylediler. Evli kızlarından ikisi Marulla ve Pantelu’nun aynı bölgede evleri vardı. Evlerinin yanında portokal bahçelerini sulamak için bir havuzcuk bulunmaktaydı fakat orayı ziyaret ettiklerinde bunun toprakla doldurulup kapatılmış olduğunu gördüler. Aile belki de birilerinin Hristo’nun ineklerini çalmaya kalkıştıklarını, Hristo’nun onları durdurmaya çalışırken öldürülüp belki de bu şimdi kapatılmış olan çukura gömülmüş olduğunu tahmin ediyor.
Bugüne kadar 15 Ağustos sonrasında Hristo’nun başına neler gelmiş olabileceği konusunda herhangi güvenilir bir tanıklığa rastlanmadı.
Bu bölgede kısa bir süre kalan bir Kıbrıslırum, Hristo’yu bisikletiyle birkaç kez Yayla köyünde bir kahveye giderken gördüğünü aileye anlattı.
Hristo’nun kızı Marulla bana ailenin Aya İrini (Akdeniz) köyünden pek çok Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum arkadaşları olduğunu anlattı. Babaları ve çoğu zaman anneleri de Aya İrini’ye bir şeyler alıp satmaya giderlermiş. Hristo’nun annesi son derece kuvvetli ve enerji dolu bir dul kadınmış ve lakabı da “Makria” yani “Uzun Boylu” imiş. Gerçek adı Eleni ya da Elu idi. 1972’de 92 yaşında vefat etmişti.
Toparlayabildiğim tüm bilgiler bunlardır.
Hristo’nun başına neler gelmiş olabileceği ve/veya ondan geride kalanların nereye gömüldüğü konusunda herhangi bir bilgiye son derece müteşekkir olacağız…
Senden dört gözle haber bekliyoruz…
Saygılarımla,
Maria Gavriel.”

Bu okurumuzun bize gönderdiği haritaları da yayımlıyoruz… Bu konuda bilgi sahibi olan okurlarımı, isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefondan beni aramaya davet ediyorum… Biz de bu konuda bölgede araştırmalarımızı sürdüreceğiz…

Bu yazı toplam 1481 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar