1. YAZARLAR

  2. Ünal Fındık

  3. İki önemli fırsat penceresi...
Ünal Fındık

Ünal Fındık

İki önemli fırsat penceresi...

A+A-

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Espen Barth Eide hafta başı adamızda çeşitli görüşmeler yaptı. Bu görüşmelerin arkasından da kendisinin umutlu olduğunu görüşmelerin birkaç hafta içinde başlayabileceğini söyledi.

Eide bu açıklamayı kuşkusuz KKTC’deki cumhurbaşkanlığı seçimini dikkate alarak yaptı. O nedenle Eroğlu’nun Eide ile görüşmesinden sonra yaptığı açıklamada “seçimden önce veya seçimden sonra görüşeceğiz” yönündeki açıklaması tam bir softa şaşırtmasıdır. Eroğlu bu açıklamayla seçimden sonra da kendisinin orada olacağı imajı yaratmaya çalışıyor.

Bilindiği gibi Ekim ayı başında Türkiye’nin Navtex yayınlamasını bahane göstererek Anastasiadis masadan kalkmış ve görüşmeleri askıya almıştı. Ama asıl endişe bir yanında Eroğlu’nun oturduğu masada ciddi görüşme yapılamaması ve 5 yılda en küçük bir ilerleme sağlanamadı.

Bu nedenle uluslararası camia masayı terkeden Anastasiadis’i suçlamadı. Aksine ara bulmak için o günden bu yana iki tarafı da yoklamakta ve masadan kalkan Anastasiadis olmasına rağmen iki taraftan da özveri istemektedir.

Yine herkesin bildiği gibi Hidrokarbon araştırmaları daha önce de yapılmış, Türkiye o dönemde de Navtex yayınlamış ve bölgeye gemi göndererek sismik araştırma yapmıştı. Ama o dönemde masada ilerleme sağlandığı için kimse masayı terketmemiş, öyle bir ihtiyaç da dile getirilmemişti.

Bunu da en güzel Eide dün Havadis’te yayınlanan mülakatında anlattı. Eide sevgili Esra’ya “Önemli bir ilerleme kaydedersek, çözüme yakın olduğumuzu hissedersek, bu durum, algıları da değiştirecektir. Hidrokarbon araştırma faaliyetlerine farklı bir algı ile yaklaşılacaktır” dedi.

Kısaca asıl olan masada oturmak değil, görüşmek, müzakere etmek, sonuca gidici alternatif önerile geliştirmek ve ilerleme sağlayarak çözümü yakınlaştırmaktır.

Bu olduğu zaman ne Hidrokarbon araştırmaya, ne de başka yan yollara sapılmasına gerek kalmaz.
Bu nedenle görüşmeler Nisan ayında, yani seçim kampanyası içinde başlamaz. Başlasa da bir fayda sağlamaz. Bunu da sanırım herkes biliyor.

Hazırlıklar Mayıs ayı için yapılıyor. Çünkü herkes Nisan sonrasında masanın Türk tarafında yeni bir Cumhurbaşkanı’nın oturacağını biliyor.

Kim ne derse desin çözüm Kıbrıslı Türkler için olmazsa olmazdır. Çözüm olmadan önemli herhangi sorunumuzu çözebilme imkanımız yoktur. Bu nedenle bütün temel sorunların kaynağı bitmez tükenmez Kıbrıs sorunudur. Kıbrıslıların son 50 yılını çalan bu sorun hala bitmedi.

Kıbrıslı Türkler bu anlamda çok zaman kaybetti. Yıllar yıllara eklendi, sorun bitmedi. Sorunun etkileri katlanarak toplumu yakmaya, tahrip etmeye devam etti. Hala da ediyor.

Eroğlu ile 5 yıl kaybettik. Şimdi Nisan ayı ile birlikte önümüze iki önemli fırsat penceresi açılacak.

1- Navtex 6 Nisan’da sona erecek. Bu nedenle zaten 3 aydır Mağusa limanında bekleyen Barbaros gemisi denize açılmayacak. Öte yandan Navtex’e neden olan 9.uncu parselde sondaj çalışması yapan petrol platformu da bakım için geri çekiliyor.  

2- Çözüm istemeyen Eroğlu’nu evine göndererek, yerine çözüm isteyen, bunun için uğraş verecek, genç, dinamik, tuttuğunu koparan yeni bir lider seçme şansı önümüzde duruyor.
İşte Kıbrıslılar olarak bu iki önemli fırsatı değerlendirebilirsek önümüz açılmış olacak. Belli bir süreden beri uzaklaşan çözüm yeniden yaklaşmış olacak.

Eide aynı röportajında Kıbrıs sorununun ülkeyi her yönden tıkadığını, sağlaması olanaklı ekonomik gelşmeyi sağlayamadığını sorunu bu ülkenin gençleri için, gelecek nesiller için çözmek zorunda olduğumuzu söyledi.
Eide sorunların zor olduğunu ama aşılamayacak sorunlar olmadığını, bunun için geçmişe saplanıp kalmamak gerektiğini söyledi ve ekledi “unutmayın Kıbrıs’ın geleceği sizin ellerinizde”.

Bu yazı toplam 2210 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar