Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Galatya-Kumyalı arasında bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşıldı…

A+A-

Kayıplar Komitesi’nin Galatya-Kumyalı (Koma tou Yialou) arasında bir noktada başlattığı kazılarda bazı “kayıplar”dan geride kalanlara ulaşılmaya başlandı… Bu bölgede dört “kayıp”tan geride kalanlar aranıyor.

Kayıplar Komitesi’nin adamızın kuzeyinde ve güneyinde yürütmekte olduğu kazılar sürüyor. Lapta’da telli askeri bölge kazısı tamamlanıp telli alan dışında başlatılan kazı da sürdürülüyor. Bu bölgede dört “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.

Değirmenlik (Kitrea) çıkışında Beyköy girişinde yıllar önce bir okurumuzun verdiği bilgi üzerine bazı “kayıp”lardan geride kalanların arandığı kazıdan bir sonuç çıkmamıştı – şimdi aynı konuda bir başka şahidin verdiği bilgi üzerine, yeni bir kazı başlatılmış bulunuyor. Burada bazı “kayıp” Kıbrıslırum kadınlardan geride kalanlar aranıyor.

Kufez’de (Çamlıköy) iki “kayıp”tan geride kalanların aranmakta olduğu kazı devam ederken Vavilya’da da (Güzelyalı) bir diğer kazı devam ediyor.

Haspolat’ta (Mia Milya) bir kuyuda yapılan kazıdan herhangi bir sonuç elde edilemedi ve şimdi kuyu kapatma çalışmaları yapılıyor.

Alayköy’de (Yerolakko) askeri bölge içerisinde su boruları döşenirken açığa çıkan insan kalıntıları üzerine başlatılan kazı da devam ediyor. Burada da üç “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmıştı.
Leymosun bölgesinde baraj yakınında yeni bir kazıda bazı “kayıp” Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar aranırken, Pomo ormanında da “kayıp” milletvekili Cengiz Ratip ve “kayıp” öğretmen Turgut Sıtkı’dan geride kalanların aranmakta olduğu kazı, genişletilerek devam ettiriliyor.

Kazılarda çalışan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Kolay gelsin” diyoruz.

-----------------------

Eide’ye “İncisini Kaybeden İstiridyeler”i sunduk…

Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar” ve toplu mezarlar ile anlatılmamış öyküleri içeren “İncisini Kaybeden İstiridyeler” başlıklı kitabımızı Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'ye sunduk.

Eide’nin Kıbrıs’ta bulunması nedeniyle BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Lisa Buttenheim’ın Lefkoşa’da ara bölgedeki ikametgahında kadın sivil toplum örgütü temsilcileri ve bazı medya mensuplarına 18 Mart 2015 Çarşamba öğleyin verdiği resepsiyona biz de katıldık ve Eide’ye “kayıplar”la ilgili kitabımızın İngilizce baskısını sunduk.

Eide resepsiyonda eşitlikle ilgili ayrıntılı konuşmasının yanısıra Kıbrıs’ta çözülmeyecek bir sorun bulunmadığını, olumlu bir atmosfer yaratılması halinde tüm sorunların çözülebilecek sorunlar olduğunu söyledi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bu yazı toplam 1571 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar