1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. İbrahim Aziz: “Ortak yurt için inançlarından ödün vermeyen, tehditler karşısında geri adım atmadan yaşamlarını feda edenler de onurlandırılmalı…”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

İbrahim Aziz: “Ortak yurt için inançlarından ödün vermeyen, tehditler karşısında geri adım atmadan yaşamlarını feda edenler de onurlandırılmalı…”

A+A-

Kıbrıs Ekologlar ve Çevreciler Hareketi, Kıbrıslıtürk lider, politikacı Dr. İhsan Ali’yi andı, Kıbrıslı şair-yazar İbrahim Aziz’i onore etti. 7 Kasım 2015’te Kıbrıs Gazeteciler Birliği merkezinde yapılan etkinlikte iki toplumun barış içinde birlikte yaşaması için mücadele etmiş olan politikacı, Kıbrıslıtürk lider Dr. İhsan Ali (1904-1978) ile Kıbrıslıtürk şair-yazar İbrahim Aziz’i onore etti.

İbrahim Aziz onore edildiği törende yaptığı konuşmada şöyle dedi:
“Bugün merhum ihsan Ali’yi onurlandırıyoruz. Yarın, 8 Kasım ölümünün yıldönümü (1978).
İhsan Ali onur ödülünü bu yıl bana vermeyi kararlaştıran Ekologlar ve Çevreciler Hareketi’ne teşekkür ederim.
Ancak şunu belirtmek isterim ki bu övgü ve onura layık olanlar, merhum İhsan Ali’yi anmak amacıyla böylesi bir kurum oluşturan Ekologlar ve Çevrecilerdir.
İhsan Ali ile birlikte, aynı dönemde istisnasız tüm Kıbrıslıların barış ve dostluk ilişkileri içinde birlikte yaşaması için mücadele veren başka Kıbrıslıtürklerin adlarını da anımsıyoruz.
Ayhan Hikmet’in
Ahmet Muzaffer Gürkan’ın
Derviş Ali Kavazoğlu ile birlikte Kostas Mişaulis’in.
Ve biraz daha önceki bir döneme, 1958’e gidecek olursak Ahmet Sadi’nin… Fazıl Önder’in… Ahmet Yahya’nın ve Kavazoğlu’nun çevresinde mücadele veren diğer arkadaşların adlarını da görüyoruz.
Bu arkadaşlar da ortak yurdumuzda birlikte yaşamak ve birlikte var olmak amacıyla mücadele verdiler.
Tüm bu arkadaşlarımız da, Kıbrıs’ın özgürlüğü için verilen mücadelede yaşamlarını yitiren yurttaşlarımızdır.
Ekologlar – Çevreciler hareketi İhsan Ali’yi onurlandırıyor. İşte bu nedenle, aslında övgü ve onura layık olanlar Ekologlar ve Çevrecilerdir.
Ülkemizde daha büyük siyasi oluşumlar da vardır.
Ancak siyasi partilerin ötesinde Devlet ve Yurt vardır.
İhsan Ali ülkemizde bölünmeye karşı ayrılıkçı politikalara karşı boyun eğmeden mücadele verdi.
Sömürge döneminde ve daha sonra Kıbrıs Cumhuriyeti’nin ilan edildiği dönemde insanlar arasında din, dil, ırk, renk hiçbir ayırım göstermeden birlikte yaşam için dimdik ayakta durarak mücadele verdi.
Tüm yurttaşların insan haklarının gecikme olmadan, erteleme olmadan güvence altına alınacak bir düzen için mücadele verdi.
Bu nedenle İhsan Ali’yi Devletin ve Yurdun resmen onurlandırması gerekiyor.
İhsan Ali ile birlikte ortak yurt için inançlarından ödün vermeyen, tehditler karşısında geri adım atmadan yaşamlarını feda eden diğer mücadele insanlarının da Devlet tarafından anılıp onurlandırılması için yöntemler bulunması gerekiyor.
Bu amaçla bu fırsattan yararlanarak…
Ve anlayışla karşılanacağını düşünerek şunu da belirtmek isterim:
Bu ülkede mücadele verenlerin adları
Grigoris… Evagoras… Matsis… Karaolis… olanlar değildir sadece…
Şimdi burada adlarını andığım yurttaşlarımız da ortak yurdumuz Kıbrıs’ın sömürge boyunduruğundan kurtarılması, özgürlüğü ve tam bağımsızlığı için mücadele verdiler.
Bu fırsattan yararlanarak, burada adlarını andığım veya anmadığım
diğer mücadele arkadaşı yurttaşlarımızın da anılıp onurlandırılması için Kıbrıs Cumhuriyeti makamlarıyla siyasal liderliğe görüşlerini yeniden gözden geçirmeleri ve yeni bir durum değerlendirmesi yapmaları için çağrı yapıyorum.”

Bu yazı toplam 1529 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar