1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. HEPSİ BATSIN
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Harika ‘Kilise’

A+A-

Kıbrıs’da Çözüm olacak mı olmayacak mı ? Bir gün umut ışıkları görmeye başlarken bir başka gün umutsuzluk bulutları sarabiliyor her bir yanı.  Öyle görünüyor ki bu duruma, daha bir süre daha katlanmak zorunda kalacağız. Kimilerine göre,  Mayıs’a kadar  herşey daha bir berraklaşacak.

Bu süre içinde, Güney’de de Kuzey’de de çatlak sesler çıkmayacak mı ? Çıkacaaak, çıkacak. Bu seslerden, etkilenme eğilimindekiler etkilenecek, etkilenme eğiliminde olmayanlar da, duyduklarını bir kulağından koyup diğerinden çıkaracak.

Güney’in ‘Çatlak Sesler  (ve işler) Şampiyonu’ Kilise, oluşturulması planlanan ortaklık devletininin kurulmasını baltalamak için (gene) herşeyi yapmaya hazır gibi.  Şimdiden belli oldu.

Dünyanın bir başka yerinde eşi benzeri var mı  şu bizim (!) Kilisenin acaba ? 

Ülke tarihini bir didikleyin hep karşınıza çıkacaktır Kilise ve yaptıkları. Osmanlı zamanında, başları sıkıya girdi mi İstanbul Sarayı’na koşanlar onlar; 50’lilerde ilk ENOSİS naraları atmaya başlayanlar cemaatlerini çılgına çevirenler onlar; ENOSİS referandumunu organize edenler onlar; daha sonraki yıllarda EOKA’ya maddi-manevi her türlü desteği verenler onlar; sürecin en kritik anlarında en kışkırtıcı onlar;  v.s. v.s. v.s.... Onlar, onlar, hep onlar...

Kilise hala etkin mi Güney’deki çoğunluk üzerinde ? Malesef ‘evet’...

***

Güneyin ünlü mü ünlü Kilise’sisin en büyüğü, Başpiskopos Hrisostomos,  hiç de insani duyguları olmayan, İnsan Hakları denen şeyden de habersiz olaraktan, Kilisesi’nin şanına değer (!)  bir açıklama yaptı geçtiğimiz günlerde. Neymiş ? Kuzeydeki Türkiye kökenliler ve onların Kıbrıs’da doğan çocukları adayı terketmedikçe, zat-ı şahaneleri bir çözüme onay vermeyecekmiş.

Verme de sonrasında neler olacağını izle sen de. Geçmişteki büyüklerin gibi.

Adamın – herhalde Kilisesindeki çevresindekilerin de-  ve  toplum içindeki onun gibi düşünenlerin en büyük korkularından biri de buymuş demek:  Kıbrıs Türk nüfusunun artması...  Belli ki,  o ve onun gibi düşünenler, Kıbrıslı Türk nüfusunun, ülkedeki azınlıklar, örneğin Ermeniler yahut Maronitler kadar olmasından yana.

***

Kilisesin Başı, geleneksel olarak ‘baltalama’ görevini sürdürürken bir tatsız haber de Rum Savunma Bakanlığı’ndan geldi.  İlgili Bakan Hristoforos Fokaides, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin hava ve deniz kuvvetlerinin güçlendirilmesi için çabalarının devam ettiğini açıkladı.

Eğer böyle bir şey varsa, zamanlama mükemmel (!)...


Devam...Aynı kafayla devam....

Bu yazı toplam 2000 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar