1. YAZARLAR

  2. Niyazi Kızılyürek

  3. “İkinci Adam” Öldü (1)
Sami Özuslu

Sami Özuslu

HÜKÜMETİ BİTİREN PAKET VE SİYASET

A+A-

 

CTP-UBP hükümetinin sonlanmasına neden olan ve adeta sır gibi saklanan TC-KKTC Ekonomik Protokol taslağının detayları belli olmaya başladı. Bir kısmı daha önce basında parça parça yer bulan, ancak resmi ağızlarca doğrulanmayan protokolün içeriğine dair dün akşam Kanal SİM'de yayımlanan bilgiler, hükümetin bozulmasına giden yolu da kısmen aydınlatıyor.
Dün Başbakan Ömer Kalyoncu mecliste çok net konuştu ve eski ortağı UBP'yi iki ana noktada eleştirdi.
Bunlardan birincisini "UBP'nin hükümet programına sadık kalmayışı ve icraat yapılmasına engel çıkarması", diğerini ise "Türkiye'nin her istediğine koşulsuz onay verilmesini istemesi" olarak sıraladı. Çok da iyi yaptı.
Bunlara benzer sözleri CTP Genel Sekreteri Tufan Erhürman da söyledi.
Dolayısıyla ortada çok net bir tablo var artık: Kimilerine göre 'memleketin dertlerine derman bulacak, geniş tabanlı reform hükümeti' de TC ekonomik programının altında kaldı. Ömrü bir yılı bile bulamadı!

***

Kaç gündür UBP'li bakan ve yöneticilerin hem "Haberimiz yok" dediği ve hem de 'bir an önce imzalanmasını' istediği TC-KKTC Ekonomik Program Taslağı'nın ayrıntıları dün gece Kanal Sim özel yayınında ortaya çıkınca, bu ülkenin malum gerçeği bir kez daha teyit edildi.
Ankara'nın Lefkoşa ekibi, KKTC'yi 'bildikleri gibi' yönetmek ve istediklerine uyulmadığı zaman da 'siyasi darbe' yapmaktan hiç geri durmuyorlar!
Bu işlerden merkezin, yani Ankara'daki siyasi odakların ne kadar haberdar olduğu belli olmasa da, buradan gönderilen rapor ve bilgilerin 'yanlış yönlendirmeler'le dolu olduğu çok açık...
Kanal SiM'in ulaştığı belgeleri yalanlayan olur mu bilinmez, ancak o metinde yer bulan kimi 'doğru' hedeflerin yanında bu toplumu 'herşeyini kaybetme' noktasına sürükleyecek kadar kabul edilemez talepler var.
Elektriğin, limanların, belediyelerin, yani kamuya ilişkin çok tartışılan mevzuları bir kenara koyuyorum.
Bunun ötesinde bireylerin yaşamının ve geleceğini ciddi biçimde etkileyecek birçok yeni talebi var Ankara'nın...
En başta da emeklilik yaşının 65'e kadar yükseltilmesi!..
Peki ama nasıl oluyor da Türkiye'de ortalama 50 yaşında emeklilik hakkı kazanılırken KKTC'ye dayatılmak istenen pakette, daha 7 yıl önce 60'a yükseltilen emeklilik yaşı daha da yukarıya çekilmek istenebilir?
Bence bu maddeyi o metne koyan her kimse ve kaç kişiyse, TC hükümeti önce onların emeklilik yaşını 65'e çeksin!
En başta da KKTC'deki Yardım Heyeti ekibinin!..
Ve bizde de bu uygulamaya geçilecekse, önce "hemen imza" diyen Hüseyin Özgürgün ve UBP'li kurmayların emekliklik yaşı yükseltilsin!
İmza atacakları protokole bu madde de eklensin.

***

CTP-UBP hükümeti iyi ki bitti.
UBP' nin Ankara karşısında ne kadar kırılgan olduğunu gördük.
CTP içinde 'idare edelim, Ankara'yla çok sürtüşmeyelim' mantığında olanların -şükür ki- galebe çalmamalarının ve su konusunda sergilenen muhalif duruşun önemi de ortaya çıktı.
Belki de CTP- UBP denemesini allayıp pullayanların bir hedefi de CTP'yi toplum nezdinde umut partisi olmaktan çıkarmak, sıradanlaştırmak ve Ankara'nın yörüngesine sokmaktı.
Şimdi bu proje çöktü.
Yeni projeyi çizenler CTP'siz bir hükümete herşeyi -ama herşeyi- yaptırabileceklerini biliyorlar.
Sadece protokol taslağında yazılanları değil, 26 bin yurttaşlığı, antidemokratik yasaları da!..
"Her şeye evet demeye hazır" olanlar var oldukça, onları kullanacak olanlar da eksilmez!

Bu yazı toplam 2875 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar