1. YAZARLAR

  2. Zeki Kayalp

  3. Pasaport ve KOP...
Dr Filiz Besim

Dr Filiz Besim

Hekimler ve Sağlık Sistemi SOS veriyor...

A+A-

Anestezi Uzmanı bir doktor hastanede nöbetçi olduğu halde hastasını anestezi teknisyenine bırakıp özel bir hastanede bir hastayı uyutmaya gider. Durum amirleri tarafından tespit edilir ve hakkında soruşturma açılır.

Sağlık Bakanlığı doktora basit bir uyarı cezası verdikten sonra dosyayı Kamu Hizmeti Komisyonu’na devreder. Kamu Hizmeti Komisyonu dosyayı inceler, doktorun dosyasındaki diğer disiplinsizliklerle birleştirip doktora yedi adet dava okur.

Buraya kadar tamam. Kamu Hizmetleri Komisyonu çeşitli davalardan hekimi suçlu bulur. Birinci dava görev yerini terk etme... Bugüne kadar hiç bir kamu görevlisi hekime verilmeyen ağırlıkta bir ceza ile hekim işten atılır. Bu cezayı hiç tartışmam. Suç nettir. Cezanın ağırlığına Kamu Hizmeti Komisyonu karar verir.

ÇELİŞKİLER…

Ancak azıcık durun… İkinci dava hekimin ikinci iş yapması... Bu davadan   da hekim işten atılma cezası alır. Nasıl yani Kamu Hizmeti Komisyonu’nun, devlet memuru olan doktorların %90’nının ikinci iş yaptığını bilmiyor mu? Peki ya öğretmenlerin, diğer birçok devlet memurunun?

Neden bütün ikinci iş yapanları işten atmıyor?
Sağlık Bakanlığı memuru olan hekimlerin ikinci iş yapmasını neden engellemiyor? Neden “kurallara uymuyor” diye işten atmıyor?

Tapu Dairesi memurları neden kamu görevlerinden sonra ikinci iş yapıyorlar?
Peki ya Telefon Dairesi?
Elektrik Dairesi?
Öğretmenler?

Neden bu insanlar “Anayasa’ya aykırı olarak ikinci iş yapıyorlar” diye işten atılmıyorlar?
Neden mi? E uğraşan biri yoksa devletin de umurunda değil...

Ama durun, işte bir suçlu bulduk. Hazır bulmuşken, başka nedenden dolayı da ceza almışken bir de ikinci işten ceza yazalım. Ne olacak yani? Dostlar bizi alışverişte görsün.

NEDEN?... NEDEN?..

Kamu Hizmeti Komisyonu neden Sağlık Bakanlığını, Eğitim Bakanlığını uyarmıyor? Neden Sağlık Bakanlığı’nı “mesai saatlerini uygulamıyor” diye mahkûm etmiyor?

Neden Sağlık Bakanlığı 8.30- 3.30 olan mesai saatlerini bildiği halde hastanelerde hekimlerin imza çizelgesini 13.00’de çıkarıyor?

Madem ki ikinci işi engelleyecek olan yasayı Kamu Hizmeti Komisyonu uygulayacak, neden Sağlık Bakanlığı bütün ikinci iş yapan hekimleri hakkında soruşturma dosyası hazırlayıp Kamu Hizmetleri Komisyonu’na vermiyor?

Bunların hepsi size de garip gelmiyor mu?
Bir garip akıl tutulması mı bu?
Yoksa birileri bizimle dalga mı geçiyor?

Peki bunların hepsi bize garip geliyor da, hükümet edenlere neden garip gelmiyor?
Neden üç maymunu oynayıp hekimleri ve halkı birbirine düşürüyorlar?
Neden hâlâ daha hekimleri ve daha birçok devlet memurunu yasalara uygun çalıştırma erkini göstermiyorlar?
Neden hâlâ kamu reformunu çıkarmıyorlar?

Neden devletin kurumları birbirinden bağımsız, biri Mars’tan biri Venüs’ten gelmiş rolünü oynuyorlar?
Ha bu arada Kamu Hizmeti Komisyonu Sağlık Bakanlığına der ki... ‘‘Merak etmeyin, biz herkesi işten çıkarmayacağız. Ancak siz doktoru şikâyet ederseniz çıkaracağız’’
Pes yani...

ÖNEMLE UYARIRIZ…

Meclise ve hükümete bir kez daha sesleniyoruz... Hekimler ve aslında tüm toplum kaos içindedir. Politik çekişmelerinizi bırakın ve halkın acil sorunlarını çözün...

UYARIYORUZ... Çok yakında devlet hastanesinde size bakacak hekim bulamayacaksınız. Ha “sorun değil, bize zaten özel hastaneler bakıyor” derseniz de, emin olun ki halk sizden bunun hesabını çok ağır şekilde sorar...

Bu yazı toplam 3932 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar