1. YAZARLAR

  2. Eralp Adanır

  3. Filozofumuz ULUS BAKER anısına...
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Hayırlısı olsun

A+A-

Kabine açıklandı.

Bayramlık oldu.
Yeni bir hükümet dönemi başlıyor.
Hükümetin CTP kanadında 3 teknokrat yer alırken, UBP kanadında ise bakanların beşi de milletvekili…
CTP’den Ömer Kalyoncu’nun milletvekilliğinin yanında bir de başka bir milletvekilinin bakan olması Başbakan’ın yurtdışında olması durumunda vekil sorununu da çözerdi ancak görülüyor ki son anda diyebiliriz, bir milletvekili bakan daha listeye girdi CTP’den…
Parti içi dengeler düşünüldü diye düşünebiliriz bu noktada…
Ancak şunu söylemeliyim ki başta gösterilmesi zorunlu olduğu anlaşılan hassasiyetin zaman içinde ortadan kalkması gerekiyor. Çünkü eğer öyleyse, yani ‘parti için dengeler’ için hassasiyet gösterilmişse bu durum yakın, orta, uzun vadede CTP için zarar verici bir durumdur.
Zaten CTP Kurultayı’nın amaçlarından biri de bu durumu ortadan kaldırmaktı. Yani zorunlu hale gelen bu hassasiyetlerin bitirilmesi ve parçalanmaların ortadan kaldırılması amaçlardan biriydi.
Elbette ki bir çırpıda bu durumun bitirilmesi, eski günlere dönülmesi beklenemez ama bu tip hassasiyetin sürdürülebilir duruma gelmesi de daha fazla sıkıntıları getirebilir.
Oysa ki şu günlerde hem CTP’nin hem de yeni hükümetin başka konulara yoğunlaşmaları gerekiyor.

---

Belirttiğimiz gibi UBP’de alınan beş bakanlığın beşi de milletvekili… UBP’den teknokrat bakan atamaları pek beklenemezdi doğrusu çünkü mecliste yer alan isimler ‘böyle bir makam için kendileri dururken dışarıdan birilerine verilmesine’ fırsat vermezlerdi diye düşünüyorum.
Öyle de oldu, beş vekil bakan olarak atandı.
UBP’nin genel başkanının hükümette görev almaması nedeniyle herhalde, Başbakan Yardımcısı da yok.

---

Geniş tabanlı bir hükümet var önümüzde… Evet, belki birbirine en uzak iki parti koalisyon kurdu ancak bu uzaklığın hükümet döneminde birbirlerine yakınlaştırılması durumunda çok fazla iş yapmak mümkün.
50 kişilik mecliste 39 milletvekili hükümet partilerine ait… Diyelim ki yasa çalışmalarında UBP’den 2-3 kişi uyumsuz davrandı, böyle bir çoğunlukta bu uyumsuzluklar etkili olamayacaktır. Dolayısıyla CTP-UBP koalisyonuna gösterilen tepkilerin olumluya çevrilmesi ve hükümet üzerinde halkın, her bireyin denetim uygulaması geniş tabanlı hükümetin zaten olması gereken toplum yararına dönüştürülmesi kolaylaştırılmış olacaktır.

---

CTP’nin geçmiş dönemde DP ile koalisyon kurarken olası modellerden biri olan CTP-UBP modeli şimdi kuruldu. O zaman da bu model bana göre denenebilirdi, deneme fırsatı şimdi çıktı. Neler olacağını göreceğiz…
Yeni hükümetin üretken, icraatı bol ve yaptıklarıyla toplumdan destek gören bir hükümet olmasını dilerim.

Bu yazı toplam 1707 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar