1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Haspolat’ta (Mia Milya) yeni kazılar…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

Haspolat’ta (Mia Milya) yeni kazılar…

A+A-

***  KAZILARDA SON DURUM…

Kayıplar Komitesi’nin “kayıp” Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırumlar’dan geride kalanları aramakta olduğu kazılara, her türlü hava koşuluna rağmen kesintisiz devam ediliyor.

Bu hafta içinde Haspolat’ta (Mia Milya) bir okurumuzun bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermiş olduğu bir alanda yeni bir kazı başlatıldı. 1974’te Abohor’daki (Cihangir-Epikho) Birleşmiş Milletler Barış Gücü askerlerinin kaldığı binaya sığınan ancak ikinci harekat esnasında bazı köylülerin BM Barış Gücü’nün elinden aldığı bir Kıbrıslırum’un okurumuzun ifadesine göre bu alanda öldürülerek gömülmüş olduğu sanılıyor. Sözkonusu Kıbrıslırum’a ait gözlükler, köy içinde BM Barış Gücü binasından çıkarılırken yaşanan itiş kakışta yere düşmüş, bir köylü bunları alarak yıllarca kullanmış, daha sonra Abohorlu okurumuz, öykü yazarı Dr. Derviş Özer bu gözlükleri sözkonusu köylüden almıştı. Birlikte yürüttüğümüz araştırmalar ardından bu gözlüklerin hangi “kayıp” Kıbrıslırum’a ait olduğunu bulmuştuk.  Dr. Derviş Özer bu “kayıp” Kıbrıslırum’un eşine bu gözlükleri iade etmiş, gözlükleri takan köylü de ayarladığımız bu buluşmaya gelmişti… Bu önemli buluşmada, Kayıplar Komitesi’ndeki Birleşmiş Milletler Üçüncü Üye Daimi Sekreteri Florian von Konig de hazır bulunmuştu.

Daha sonra Dr. Derviş Özer’le birlikte yürüttüğümüz araştırmalar sonunda sözkonusu Kıbrıslırum’u Abohor’dan alarak Haspolat’a (Mia Milya) götüren bir okurumuzu bulmuş, okurumuz da bize bu “kayıp” Kıbrıslırum’un olası gömü yerini göstermişti. Kazılar okurumuzun gösterdiği bu alanda başlatılmış bulunuyor. Bu konuda gerek Dr. Derviş Özer’e, gerek bize bu bölgeyi gösteren okurumuza, gerekse bu alanda kazı başlatma kararı alan Kayıplar Komitesi yetkililerine teşekkür ederiz.

Kayıplar Komitesi’nin bir diğer önemli kazısı da Lapta yöresinde sahilde, “Telli bölge” olarak bilinen bir alanda devam ediyor. Bu alana bazı “kayıplar”ın gömülmüş olduğu hakkında okurlarımızın anlattıklarını 2008 yılında ve sonrasında da bu sayfalarda yayımlamıştık. Bu askeri bölgede yürütülen kazı öncesinde kazı ekibindekilerin güvenliği için bu alanda mayın taraması yapılmıştı. Kazılar başlamadan önce bu alanda bir “kayıp” şahısa ait bazı kalıntılar bulundu.

Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü bir başka kazı da yine okurlarımızdan Dr. Derviş Özer’in yardımlarıyla ulaşılan bir alanda yapılıyor. 1974’te savaşta öldürülen bir şahsın parmağında bulunan bir yüzüğü alan bir Kıbrıslıtürk, daha sonra Dr. Derviş Özer’e bu yüzüğün öyküsünü anlatmıştı, bu yüzüğün kime ait olabileceğini de bulmaya çalışmıştık ancak herhangi bir bilgiye ulaşamadık. Ancak parmağından yüzük alınmış olan “kayıp” şahsın gömülmüş olabileceği alanı yine Dr. Derviş Özer’in yardımlarıyla bularak Kayıplar Komitesi’ne göstermiştik.
Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazısı Balıkesir’de (Palekitre) devam ediyor. Bu kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlara ulaşılmış bulunuyor. Ağırdağ’da da yürütülmekte olan bir diğer kazıda bir “kayıp” şahıstan geride kalanlar kazı ilerledikçe dağınık biçimde bulunuyor.
Kıbrıs’ın güneyinde ise Baf’ta ve Pervolia’da kazılar sürdürülüyor.

Kayıplar Komitesi kazı ekiplerinde bulunan tüm arkeologlarımıza, şirocularımıza ve diğer çalışanlara “Çok kolay gelsin” diyoruz.

Bu yazı toplam 1791 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar