1. YAZARLAR

  2. Dr. Berkan Tokar

  3. Kara Para Aklamanın Ekonomi Üzerindeki Etkileri ve Oluşan Düzen
Çağan Kutgüner

Çağan Kutgüner

Gönyeli’ye ruh lazım

A+A-

Gönyeli takımı bu sezon yükseldiği Süper Lig’de kadro ve maddi olanaksızlıklar yüzünden şimdiden lig düşmenin sinyallerini vermeye başladı.  Henüz galibiyeti olmayan ve 3 beraberlik alan Gönyeli’nin bana göre bir iyi birde kötü yanı var. İyi yanı gol atma kabiliyeti olan bir takım olması. Zira Gönyeli bugüne kadar oynadığı karşılaşmalarda toplam 9 gol atmış ve maç başına bir golden fazla atma başarısı göstermiştir. Kötü yanı ise attığı 9 gole karşılık 18 gol yemesi. Kendisinden puan anlamında daha yukarıda olan Yeniboğaziçi’nin 16, Serdarlı’nın ise 12 puanı olmasına rağmen bu takımların attıkları gol sayısı Yeniboğaziçi’nin 7, Serdarlı’nın ise bu maçla birlikte 8 olmuştur.

Sorunun kaynağının takım savunması ve takım ruhu olduğu görüşündeyim. Dün izlediğim Gönyeli’de takım sahaya çıkarken hiç bir oyuncuda “bu maçı kazanalım” isteği yoktu. Buna kulüp içi sorunların neden olduğunu kabul etmek zor. 90 dakika boyunca emek sarf eden bir futbolcunun kazanmak için bahaneler üretmesi bu başarısızlığın nedeni. Teknik direktörün oyuncularını daha fazla motive etmesi, mağlubiyette bile sonuna kadar mücadele edecek bir takım yaratması gerekmektedir.

Gönyeli’nin bana göre transfere ihtiyacı olan iki bölge var. Birincisi takımın beyni konumunda orta sahada ön libero görevinde sorumluluk üstlenecek bir futbolcu. İkincisi ise rakibe korku salan ofansif gücü artıracak bir forvet.

Serdarlı’da ise erken gelen gol takımın hırsını artırdı. Orta sahada Burak ve Thierry Ako ikilisinin üstün mücadelesi bana göre oyunun Serdarlı kontrolünde olmasının en büyük nedeniydi. Bu iki oyuncu takımı toparlayıp, hava toplarını aldı ve oyunun pas trafiğini iyi bir şekilde yönetti. 

Bunun dışında Ümit Genç , Mehmet Turgut ve Hasan Bahtıkara takımın ofans yönünü geliştirerek Kabore’yi besledi.  Zaten karşılaşmada Hasan Bahtıkara iki asist, Mehmet Turgut’ta iki gol attı.

İkinci yarıda Serdarlı’nın kalesinde gördüğü gol takımın uyanmasını sağladı.  Gönyeli oyunu daha fazla Serdarlı sahasına yıkmaya başlamıştı ki oyuna sonradan giren İrfan Boşnak’ın ilerideki çabası farkın 7 dakikada ikiye yükselmesini sağladı. 

Oyunun kalan bölümlerinde Gönyeli Serdarlı yarı sahasında oynasa da istediği pozisyonları yaratamadı. Rakip kaleci Çağatay’ı zorlayacak tek bir pozisyona giremeden maç sonlandı.

Serdarlı’yla ilgili görüşüm kendilerini Sedat Devecioğlu ile iyice geliştirdiler. Oturmuş bir kadro yapısı var. Bu kadroyu bozmayıp üzerine yerinde takviyeler yaparlarsa ben sezon sonuna ilk 5’te olabilecekleri kanaatindeyim.

Bu yazı toplam 3477 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar