1. YAZARLAR

  2. Sami Özuslu

  3. KURTULUŞ YOLU
Fayka Kişi

Fayka Kişi

‘Gölge’ müdürler işbaşında

A+A-

Başbakan Sibel Siber başkanlığındaki ‘geçici hükümet’ 40 günlük hükümet programıyla iddialı bir başlangıç yaptı.

Kamuoyunun beklentisi olan birçok konuda adım atmayı hedefliyor.
Geçmiş hükümet dönemini kalem kalem incelemeye alacak olan hükümet, yasalara ve tüzüklere karşı yapılan işlemleri ya iptal etme ya da durdurma yönüne gidecek.
Bunun için de büyük bir çalışma başlatan hükümet, eski dönemlerde müdürlük yapmış kişilerden yardım istedi.
Sivil toplum örgütleri ve geçmişte müdürlük yapmış kişilerle işbirliği içerisinde, yapılan tüm yasa dışı uygulamalar tespit edilecek.

***
Üstel’in ‘tatil’ giderleri mercek altında

Eski Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel, görevde bulunduğu sürece  ‘tatilini’ eksik etmedi.  Fuar gezisi adı altında ‘aile’ gezisi yaptı bol, bol…
Ülke ülke gezdiler, yediler, içtiler.
Şimdi yeni hükümetten umudumuz var. Zaten kendileri de hükümet programına eklemiş.
Bu konu uzunca bir süredir basın tarafından eleştiriliyordu. Üstel, ise ‘fuarların’ önemine dikkat çekip, konu hakkında pek bir şey demiyordu.
Ama hep merak içindeydik.
Biz mi fazla ‘fenayız’ yoksa onlar mı ‘bedavacı’?
Şimdi Hükümet Programı’ndaki şu cümle dikkatimi çekti, umut vaat etti:
2013-2014 turizm fuarları belirlenip gerekli girişimlere başlanacaktır. Geçmiş dönemde katılan fuarların maliyetleri kamuoyu ile paylaşılacaktır.”

***

“75 Milyon'da 10 kişiyi feda edebilirsiniz”


DP-UG Milletvekili Ejder Aslanbaba’nın sözleri şaşırttı.
Türkiye’deki Gezi Parkı direnişi hakkında açıklama yapan Aslanbaba, TC Başbakanı Recep Tayyip  Erdoğan'ın haklı ve haksız yanları olduğunu kaydederek, önce insana yatırım yapılması gerektiğini belirtti ve 'kaba güç kullanmaya karşıyım ama bazen kullanmak zorunda kalıyorsun” şeklinde konuştu.
Haber portalı Kibrispostasi, Aslanbaba’nın sözlerine dün şöyle yer verdi:

75 Milyon'da 10 kişiyi feda edebilirsiniz
“ Kaba güç kullanmaya karşıyım. Bir yere geliyorsunuz onu da kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Erdoğan, Türkiye'yi nereden aldı nereye getirdi. Yollara hayran kalıyorsunuz. Türkiye'deki insan refahı yükseldi. Ben Adanalı'yım. 15 senede Türkiye'de çok şey değişti. Lider adam bazı radikal önlemleri almak zorundadır. 75 milyon için 10 kişiyi feda edebilirsiniz. Erdoğan'da 'gelin halka gidelim' diyor. 'Halkın verdiği karara da saygı duyarım' diyor... Bundan daha demokratik bir yöntem yoktur. Kullanılan sözler hoş birşey değil. Her yaptığını tasvip etmiyorum. O eylem yapan insanlar da düşünmelidir. Bu ağaçlar kesilmesin diye eylem yapıyorlar ama bu insanların da bazı şeyleri düşünmesi gerek. 250 milyar fidan diktiğini gözardı etmemek gerek. Kimsenin özgürlüğünü kısıtlamadan özgürce hareket edebilirsin.”


***

SİVİL TOPLUM ‘ADAY’ …

28 Temmuz seçimlerinde ‘sivil toplum örgütlerinden’ adayların olması da dikkat çekiyor. Gerçi henüz bir tek CTP-BG kesin adaylarını açıkladı ancak TDP de ‘tek tek’ adaylarını açıklıyor. DP-UG ile UBP’de ise henüz kesin adaylar belli değil.
CTP-BG’nin adayları arasında sivil toplum örgütünde faal olan ya da geçmişi olan isimler dikkat çekiyor.
Lefkoşa’dan Emek-İş Başkanı Koral Aşam, FEMA aktivisti Doğuş Derya, Girne’den Seyahat Acenteleri Birliği Başkanı Orhan Tolun, Lefkoşa’dan Kıbrıs Türk Ortopedik Özürlüler Derneği yöneticisi Günay Kibrit aday…
TDP’de ise Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı, Lefkoşa’dan aday…
DP-UG ve UBP’de ‘sivil toplum örgütlerinden’ kimlerin aday olacağı ise merak ediliyor.


***

“Kaşif ile başkanlıkta yarışabilirim”

Star Kıbrıs Gazetesi, dün DP-UG Başkanı Serdar Denktaş ile Ahmet Kaşif arasındaki ‘başkanlık’ yarışına yönelik söylemlere ve açıklamalara yer verdi.
Ahmet Kaşif’in partiye katılımıyla genel başkanlık için aday olacağı söylemlerini değerlendiren Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Kaşif ile Genel Başkanlık konusunda yarışabileceğini söyledi.

***

TDP İskele adayları belirlendi

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) İskele İlçesi, 28 Temmuz Erken Seçimi’nde seçmenin karşısına çıkaracağı milletvekili adaylarını belirledi.
TDP İskele Örgütü’nün belirlediği isimlerin bu akşam yapılacak TDP Parti Meclisi’nde onaylanması bekleniyor.

İşte TDP adayları;
1- Ayşe Gülyaz (Öğretmen/ Mehmetçik)
2- Erkut Yılmabaşar (İş İnsanı/Medya/ TDP İskele İlçe Başkanı/ İskele)
3- Mahmut Kuş (İş İnsanı/ Karadeniz Kültür Derneği Eski Başkanı/ TDP PM Üyesi/İskele)
4-Mustafa Tarhan (Öğretmen / Yeşilköy)
5- İsmet İlkhan(Emekli Polis/ Doğu ve Güneydoğu Kültür Derneği Başkanı/ Gelincik

***

RHA’lar kullanılmaya devam ediyor

BAŞBAKAN Sibel Siber ve Bakanlar Kurulu, Resmi Hizmet Araçları’nın (RHA) zorunlu haller dışında kullanılmayacağını ve buna sınırlama getirildiğini açıkladı.
Ancak, çok sayıda ihbar alıyoruz, pekçok müdür bu karara rağmen RHA’ları kullanmaya devam ediyor.
BAŞBAKANLIK ya da Bakanlar Kurulu’nun, bu yönde bir ‘denetim’ yapması, tüm devlet daireleri ve bağlık kurumları mercek altına alması kaçınılmaz.
KARAR doğru ancak uygulama için denetim şart.

***

 

YORUMSUZ!

Bu yazı toplam 1705 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar