1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Flaş kararlar
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Flaş kararlar

A+A-

 

“Önceki dönemde yapılan tüm faaliyetler inceleme altına alınarak, yasalar ve tüzüklere uygunluğu değerlendirilecektir. Uygun olan icraatlar sürdürülecek fakat sıkıntılı olan icraatlar tüm toplumla paylaşılarak gerekli tedbirler alınacaktır. Kamuyu zarara uğratan usulsüz uygulamalar mevzuatın imkan verdiği ölçüde hiç tereddütsüz yargıya taşınacaktır.”
Yukarıdaki paragraf geçici hükümetin dün mecliste okunan hükümet programından… Aslında programda yer alan diğer unsurlardan farklı olarak öne çıkan bir paragraf bu… 1.5 aylık bir hükümetten çok sayıda icraat kimse beklemez ancak bu kısa sürede cümlede yazdığı gibi usulsüz uygulamaların üzerine gidilebilir, yargıya taşınabilir… Zaten halkın büyük çoğunluğu da ilk Bakanlar Kurulu toplantısında alınan Necati Şaşmaz’ın kültür ataşeliğinin iptal edilmesi gibi kararların devam etmesini bekliyor.
Bazı vatandaşlıkların iptali, bazı kamu alanlarının uzun vadeli kiralanmasının inceleme altına alınması ve kararlar verilmesi, bazı istihdamlar ve arsa dağıtım kararlarının incelenmesi ve belki iptalinin yapılabilmesi gibi flaş icraatlar bu kısa dönemde yapılamayacak işler değil.

//////////

‘Mazlum baba’

Ve Gezi Parkı gündemden düşmüyor… AKP hükümeti ve Tayyip Erdoğan adeta gündemden düşürmemek için çaba sarfediyorlar sanki… Bu durum akıl dışı gelebilir ancak görülüyor ki AKP propagandistleri bu durumun sürmesi ve AKP tabanının AKP ve Tayyip Erdoğan’a daha da sahip çıkması ve kilitlenmesi için Erdoğan’ı ‘mazlum’ rolüne büründürüyor. Mazlumların her zaman için Türkiye halkı tarafından koruma altına alınması gibi bir gelenek gelişmiştir çünkü…
Çok sayıda insanın kırılması, yaralanması, hastanelerde tedavi altına alınması ve hatta bazı insanların yaşamlarını kaybetmesi pahasına AKP, 2014 seçimlerinin propaganda sürecini bu şekilde başlatma kararı almış görünüyor.
Propagandaya göre “o yaralananlar bir avuç çapulcudur, Menderes ve Özal’dan sonra Erdoğan’ı hedef almış derin devletin kuklalarıdır ve marjinal gruplardır.” Erdoğan’a sahip çıkılması gereklidir ve onun için de ‘mazlum baba Tayyip Erdoğan’ rolü şimdilik seçimler için oy getirecek bir model olacaktır. 

////////////

Mezar taşı ticareti

Mezarlıkta ticaret… Mezar taşı yapmanın da aslında bir reklam, pazarlama işi olduğunu kabul etmek gerekir de bu kadarı da biraz fazla galiba… Mezarlıkta mezar taşı olmayan bir gömü gören mezarcı, mezarın başındaki taşın üstüne reklamını yerleştirdi. Aynı şirketin bazı mezar taşları üzerinde büyükçe reklamını görmek de mümkün ama bu daha farklı…
Reklamın yerleştirildiği mezar uzun süredir öyle… Ziyaretine gittiğim mezarın yanında bulunan ve bir çocuğa ait olduğu mezarın küçüklüğünden belli olan yerde yatanın belki de kimseleri yok çünkü diğer mezarlara rağmen bakımsız duruyor. Mezarcı yine de “ölüden umut kesilmez” demiş galiba!..

Bu yazı toplam 1708 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar