1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Futbol unutuldu... Şimdi artık kin ve nefret zamanı.
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Futbol unutuldu... Şimdi artık kin ve nefret zamanı.

A+A-

 

Sporun her türünü severim. Futbolu da, voleybol’u da,  basketbolu da, atletizmi de. Her branşını...  Futbol, galiba,en çok sevdiğim...
Tuttuğum takımlar var her ülkede. En azından sempati duyduğum. Başta ülkem Kıbrıs’ta... Sonra, Türkiye’de.. İngiltere’de,  Almanya’da, İspanya’da, İtalya’da da. 
TV’de  –öncelikli futbol-  bir naklen yayın varsa, başka hiçbir şeyi  izlemeyi tercih etmem. Güzel bir karşılaşmayı izlerken kendimi her şeyden arındırdığımı hisseder, rahatlarım.  Maç izlerken, -en azından 90 dakika- ne  kişisel sorunlarımı düşünürüm ne de ‘Kıbrıs Sorunu’nu... Ne KKTC’yi düşünürüm ne de politikacılarını... Ne elektrik zammını düşünürüm ne de, akaryakıt veya gaz zammını... Ne Tayyip takılır aklıma ne de Esad... Ne Anastasiadis gelir aklıma, ne de Güney’deki ekonomik kriz...
Sözün özü,  TV’den spor izlerken her şeyden soyutlarım kendimi.  Gözüm ve aklım sadece o yeşil sahada –futbolu sevmeyenlerin deymiyle- bir topun peşinde koşan 22 deli’de.... Hakem doğru karar mı verdiydi, yanlış mı...  Hareket faul veya penaltıydı veya değildi...Şu iyi oynadıydı, bu kötü oynadıydı... v.s.

     ***
Bir süredir bunun da fıcırığı çıktı Türkiye’de... 
Birbirine düşman spor kulüpleri mi istersiniz ? Bol bol...
İntikam, nefret  ve kin duyguları içinde sporseverler  (!!!) mi istersiniz ? Bol bol...
Gözü dönmüş taraftar kitleleri mi istersiniz ? Bol bol...
Hem taraftarı hem sporcuları kışkırtmak için inanılmaz efor sarfeden TV programları mı istersiniz ? Çooookkkkk...

“Türkiye’de ‘spor’ nereye gidiyor ?”  sorusunu soruyor insan ister istemez... Futbolda artık,  önemli karşılaşmalar öncesinde  karşılaşmanın sonucunda kimin galip geleceği merak edilmiyor. Merak edilen bambaşka şeyler var. Örneğin:  Taraftarların bu sefer ne yapacağı....  Büyük kavgalar hatta bıçaklamalar olup olmayacağı... Kimin kime nasıl küfredeceği.... Kimin sahasının ne kadar süreyle kapatılacağı v.s. Maç sonucu bir ‘detay’ sadece.

     ***

Bu gidişle, Türkiye Futbol Ligi karşılaşmalarını da izlemekten vazgeçerim herhalde.  Seçenek çok. Örneğin, taraftarların sadece iyi futbolu alkışlamak için gittikleri İngiltere, Almanya maçlarını izlerim... Olmazsa,  Türkiye futbol karşılaşmalarını izleyeceğime, sorunlardan iyice soyutlandığım bir başka hobim, müzikle uğraşırım bundan sonra. En azından  futbol adına yaşanan rezilliklere tanık olmam böylece.

Bu yazı toplam 1738 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar