1. EDİTÖRLER

  2. Devrim Demir

Marilena Evangelou

Marilena Evangelou

Politis Newspaper

Farklı Fikirdeyseniz Söyleyiniz / Αν διαφωνείτε, πείτε το

A+A-

Farklı Fikirdeyseniz Söyleyiniz

Aziz Valentin bile uyuyan Kıbrıs meselesini bir nebze yerinden kımıldatamadı. Evet… Elbette şaka yapıyorum. Herhangi bir tanrıya, peygambere veya azize dua etmek dizginleri hareket ettiremez. Peki nasıl yapacağız? Deux ex machina yoktur, vinçle tanrı indirilmiyor. 

Kıbrıs sorunu net bir şekilde insanı boyut taşır ve sadece karşılıklı niyete bağlıdır. Nokta. Niyetlerin çözüm arzusuna doğru yöneldiğine inanmamız için tek bir sebep söyleyin. Hadi sebebi geçtim, bu doğrultuda tek bir işaret gösterin.

Neden inanalım? Liderlerimiz arasında müthiş ve arkadaşça bir ortam olduğu için mi? Sayın Lout’un mekik diplomasisi ile başlayan olgunlaşmamış sürecin gerçekten görüşmelerin yeniden başlamasına götüreceği için mi? Her iki taraf da anlaşmazlıklarını soğukkanlılıkla karşıladığı için mi? Birbirlerine sürekli engel çıkarmaya çalışmadıkları için mi? Taraflar birbirlerine devamlı olarak sorumluluk yüklemedikleri için mi? Müdahil tarafların beyanatları çözüm kültürünü güçlendirme amacı taşıyan bir ortam oluşturduğu için mi? Yurttaşlar çözüme inandıkları için mi? Toplumu çözüm yönünde hareketlendirmeyi amaçlayan girişimlerin lanetlenmediği için mi? Bu coğrafyada barış görmeye inancı olan ve bu doğrultuda çalışanlarda bile hayal kırıklığı olmadığı için mi?

Neden? Söyleyin, neden inanalım? Eh… İnanmıyoruz. Sefil bir durum değil mi bu?

Normalde bir köşe yazısında, başlangıçta güçlü bir giriş yapılır, daha sonra daha ayrıntılı bir analiz gelir veya gazetecinin seçtiği konu ile ilgili ayrıntılar verilir ve yazı bir sonuç veya olumlu ya da olumsuz bir duygu bırakan bir parametre ile nihayetlenir.

Dilerseniz bu yazıyı okumayı burada sonlandırabilirsiniz. Yazının devamında bir köşe yazısının tanımında anlatılan başka bir unsur görmeyeceksiniz. Çünkü ilk üç paragrafta yazdıklarım dışında ekleyeceğim ve yazacağım hiçbir şey yoktur.

Halen yazmayı sürdürüyorsam bunun sebebi öncelikle hayal kırıklığı ve öfke duygusunu vurgulamak, ikinci olarak da köşe yazısının köşeyi dolduracak kadar kelime sayısına ulaşması ve yazının gazetede daha saygıdeğer bir nitelikle yayınlanmasıdır.

Kelimelerin kifayetsiz olması ve lafazanlığın yorması sebebiyle burada duruyorum. Anlayan anladı. Anlamak isteyen anlayacaktır. Aynı şeyleri hisseden kesinlikle anlayacaktır. Aynı şeyleri hissetmeyenden de rica ediyorum çıkıp ne düşündüklerini açıkça ortaya koysun. Bakarsınız bizi ikna eder!   

---------------------
YENİDÜZEN için yazılmış Yunanca özgün metinden çeviri: Çağdaş Polili
---------------------

Αν διαφωνείτε, πείτε το

Ούτε ο Άγιος Βαλεντίνος αξιώθηκε να δώσει ώθηση στο αποκοιμισμένο Κυπριακό. Ναι… ασφαλώς αστειεύομαι. Καμία επίκληση σε οποιονδήποτε θεό, προφήτη ή άγιο δεν μπορεί να κινήσει τα νήματα. Πώς να το κάνουμε; Από μηχανής θεός δεν υπάρχει.

Το Κυπριακό έχει καθαρά ανθρώπινη διάσταση και εξαρτάται μόνο από τις εκατέρωθεν προθέσεις. Τελεία. Δώστε μας όμως ένα λόγο να πιστέψουμε ότι οι προθέσεις κινούνται προς την κατεύθυνση της επιθυμίας για λύση. Δώστε μας έστω και ένα μικρό σημάδι.

Γιατί να πιστέψουμε; Είναι γιατί υπάρχει αγαστό και φιλικό κλίμα ανάμεσα στους ηγέτες μας; Είναι γιατί αυτή η πρώιμη διαδικασία που ξεκίνησε με το πήγαινε – έλα της κ. Λουτ δείχνει να οδηγεί πράγματι σε επανέναρξη των συνομιλιών; Είναι γιατί οι δύο πλευρές αντιμετωπίζουν με ψυχραιμία τις διαφωνίες τους; Είναι γιατί δεν προβάλλονται συνεχώς προσκόμματα και κωλύματα το ένα μετά το άλλο; Είναι γιατί οι πλευρές δεν επιρρίπτουν η μία στην άλλη ευθύνες; Είναι γιατί οι τοποθετήσεις των εμπλεκομένων διαμορφώνουν ένα κλίμα με στόχο να εμπεδωθεί κουλτούρα λύσης; Είναι γιατί οι πολίτες πιστεύουν στη λύση; Είναι γιατί δεν δαιμονοποιείται η όποια κίνηση στοχεύει προς την κατεύθυνση της κινητοποίησης της κοινωνίας των πολιτών υπέρ της λύσης; Είναι γιατί δεν επικρατεί απογοήτευση ακόμα και σε αυτούς οι οποίοι πιστεύουν και εργάζονται για να δουν στον τόπο ειρήνη;

Γιατί; Πέστε μας γιατί να πιστέψουμε; Ε… δεν το πιστεύουμε. Κατάντια δεν είναι αυτό;

Κανονικά σε άρθρο στήλης, είθισται να δίνεται δυνατά το θέμα στην αρχή, ακολουθεί αναλυτικότερα επεξήγηση ή δίδονται λεπτομέρειες για το θέμα με το οποίο επιλέγει ο δημοσιογράφος να ασχοληθεί και τελειώνει είτε με κάποιο συμπέρασμα, είτε με μια παράμετρο η οποία αφήνει μια αίσθηση προς το θετικό ή το αρνητικό.

Αν θέλετε, μπορείτε να σταματήσετε να διαβάζετε αυτό το άρθρο εδώ. Δεν πρόκειται να δείτε τίποτα άλλο από όσα περιγράφονται ότι περιλαμβάνει ένα άρθρο στήλης. Γιατί απλά δεν βλέπω τίποτε άλλο πέραν αυτού που ήδη έχω γράψει στις πρώτες τρεις παραγράφους.

Κι αν ακόμα συνεχίζω να γράφω είναι πρώτον, για να τονίσω το αίσθημα της απογοήτευσης και του θυμού και δεύτερον, για να παρουσιαστεί το άρθρο με αξιοπρέπεια στην εφημερίδα, με τον απαραίτητο αριθμό λέξεων ώστε να γεμίσει η στήλη.

Επειδή τα λόγια περιττεύουν και η φλυαρία κουράζει, σταματώ εδώ. Όποιος κατάλαβε, κατάλαβε, όποιος θέλει να καταλάβει, θα καταλάβει. Όποιος νιώθει το ίδιο, σίγουρα θα καταλάβει και όποιος δεν νιώθει το ίδιο, παρακαλώ ας το πει δημόσια, μπας και μας πείσει!           

Bu yazı toplam 2075 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar