1. YAZARLAR

  2. Tayfun Çağra

  3. Cittaslow üyeliği ve sonrası
Tayfun Çağra

Tayfun Çağra

Cittaslow üyeliği ve sonrası

A+A-


Yeniboğaziçi’nin Cittaslow yani ‘sakin şehir’ üyeliğine kabul edilmesinden sonra Lefke de üyelik için başvurdu.
Elbette ki böyle bir üyelik insanlarının bölge kültürlerini koruyarak çağdaş, daha yaşanabilir bir çevrede yaşamalarını da getirecektir çünkü böylesi bir üyelikten sonra o üyeliğin kriterlerini ortadan kaldırmadan şehrin, bölgenin idamesi önemlidir.
Ancak Lefke’de büyük bir problem var; O da bildiğiniz gibi CMC. CMC’nin kötü görüntüsü, hâlâ denize toprak altından akan maden atığı sıvılar, bölgenin sürekli kanser tehlikesi altında yaşaması böyle bir üyeliği imkânsız kılar.
Üyelik için başvuru yapan Lefke Turizm Derneği de bunu bildiğinden “CMC alanının rehabilite edilmesinin ve Lefke çöplük alanının yerleşim yeri dışına taşınmasının şart olduğunu” belirtiyor. Ancak CMC’nin rehabilite edilmesi için ihaleler açıldığını, projeler ortaya konduğunu, çalışıldığını ancak tehlikenin ortadan kalkmadığını da görüyoruz.
Umarım bu yolda bir kez daha bir proje hazırlanır ve sözü edilen çöplük alan yerleşim yeri dışına çıkarılır.
Öte yandan Yeniboğaziçi Belediye Başkanı Cemal Biren’le konuşuyorduk geçenlerde… Cittaslow üyeliğini tebrik ederken, Başkan bu konuya basının daha çok ilgi göstermesini istedi. Doğru, belki yeterince ilgi gösterilmiyor ama burada yazarken de, daha önce yazdığımda da kendi adıma ve Kurumum adına ilgi gösterdiğimizi söyleyebilirim.
Pazarları verdiğimiz ‘adres kıbrıs’ dergimizde de daha ‘sakin şehir’ üyeliği gerçekleşmeden, bununla ilgili çabalar sürerken konuya yer vermiştik, çalışmaları yazmıştık. Ancak yine yeterli değil, şimdi üyelikten sonra da Yeniboğaziçi’nin başarısını daha çok konu etmek gerekiyor.
Neden?
Çünkü böyle bir üyelik cesaret isteyen bir iş.
Neden?
Başta yapılaşmaya dikkat etmek gerekir, bu da belediyeler için kolay bir iş değil.
Kültürü daha çok ön plana çıkarmak, halkı bölgesel kültürü yaşatmak için teşvik etmek, trafiği en aza indirmek, üyeliğin adına yakışır şekilde ‘sakin bir şehir’ olarak bölgeyi sürdürülebilir kılmak…
Yeniboğaziçi zoru başardı, üye oldu ama bundan sonra işi kalıcı olabilmek için daha da zor.

*************************

Nerede bu paralar?   

Maliye Bakanı açıklama yaptı; “Elektrik Kurumu’na devletin borcu yok” dedi. Ardından otelciler açıkladılar; “Bizim de Elektrik Kurumu’na borcumuz yok” dediler.
Elektrik Kurumu da açıklıyor; “500 milyon TL tahsili yapılamayan alacağımız var.”
Nerede peki bu paralar? Onun borcu yok, bunun borcu yok, kimin borcu var peki?
Sıradan vatandaşın olamaz çünkü iki kuruşu ödenmese bile elektriği kesilir konutların… Bir yerde bir yanlışlık var ama nerde?
Ya KIB-TEK yanlış hesap yapıyor ya da birileri doğruyu söylemiyor.

Bu yazı toplam 1660 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar