1. YAZARLAR

  2. Engin Arca

  3. Çıkış Yolu
Engin Arca

Engin Arca

Çıkış Yolu

A+A-

Mali konular bir yana sporumuzun en büyük sorunu şüphesiz dışa açılımdır.
Yıllardan beridir kendi kendimize,  adeta çuluna yaptığımız karşılaşmalar takımlarımızın ve sporcularımızın motivasyonunu  tüketmiştir.
Bugüne kadar dışa açılım konusunda yapılan pek çok girişim özellikle siyasilerin engeline takılarak bertaraf oldu.
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu ile Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) arasında  Zürih’de yapılacak görüşmenin tarihi bir fırsat olduğunu daha önce ifade etmiştim.
Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Başkanı Hasan Sertoğlu  KOP  ile Zürih’de UEFA nezdinde yapılacak görüşmeyi bekleye dursun, günün sonunda KOP tarafından kabul edilebilecek “A” veya “B” planının Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu tarafından kabul edilmesinin siyasilerin onayına  tabii olacağını göz ardı edemeyiz.
Daha fol yokken, yumurta yokken yükselen homurdanmalar olmadı mı?
Peki siyasileri karşımıza almadan çözüm üretmek mümkün değil mi?
Bugün bunun mümkün olabileceğini söyleyebilirim.
Çoğumuzun gözünden kaçmış olabilir,  ancak bir süre önce Avrupa’da gerçekleştirilen bir Genel Kurul’da alınan karar yaramıza merhem olabilir niteliktedir.
Çok değil daha 15 gün kadar önce Avrupa Cepli Bilardo Federasyonu’nun (EPBF,) Slovenya’da gerçekleştirdiği Genel Kurul’da yaptığı tüzük değişikliği Kuzey Kıbrıs sporunun dışa açılımı konusunda anahtar olabilir.
Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu’nun EPBF’e tam üyeliğinin ardından Güney Kıbrıs’ın üyeliğine formül  arayan EPBF,  bu formülü tüzüğünün, “Her ülkeden sadece bir federasyon EPBF’e tam üye olabilir” şeklindeki 7.4’üncü maddesini, “Presipte her ülkeden sadece bir federasyon tam üye olarak kabul edilse de, eğer söz konusu ülkede politik veya bölgesel sorunlardan dolayı çözümsüzlük varsa bu gibi durumlarda birden fazla federasyon tam üye olarak kabul edilebilir” şeklinde değiştirilerek buldu.
Yapılan bu değişiklik ile hem Kuzey Kıbrıs’ın, hem de Güney Kıbrıs’ın tam üye olarak EPBF çatısı altında spor yapmaları sağlanmış oldu.
İşte bu konuda emsal olarak gösterilebilecek gerçekçi bir tespit ve üretilen çözüm.
Tüzük değişikliği ile ilgili alınan bu karar sporumuz adına bir dönüm noktası niteliğindedir.
Gelinen aşama Kuzey Kıbrıs Bilardo Federasyonu’nun adeta Dışişleri Bakanlığı gibi yaptığı çalışmaların sonucunda elde edilen büyük bir başarıdır.
Yapılacak iş halen Birleşmiş Milletler tarafından politik sorun olduğu teyid edilmiş olan Kıbrıs için Avrupa Spor Federasyonlarının böyle bir tüzük değişikliğine gitmelerini sağlamak olmalıdır.
Bunu başarmak elbette kolay değildir.
Hani spor federasyonlarımızın yaptıkları her görüşmede, “Yanınızdayız. Sizi destekliyoruz” şeklinde açıklamalar yapan Türkiye’deki ilgili spor federasyonlarının yardımları istenerek, üye oldukları Avrupa Spor Federasyonlarına böyle bir tüzük değişikliği önerisi yapmaları pekala sağlanabilir.
Örneğin, Türkiye Futbol Federasyonu UEFA Asbaşkanı Şenez Erzik’i de yanına alarak, UEFA’nın tüzüğünde böyle bir değişiklik önerisinde bulunamaz mı?
Bence sporumuzun dışa açılımı konusunda en gerçekçi, hiçbir siyasinin de hayır diyemeyeceği çıkış yolu, bu yoldur.
Yoksa, “Vatan, millet, Sakarya” edebiyatının halen prim yaptığı ülkemde KOP’un izni ile dışa açılımın sağlanacağı bir formülün hayata geçmesini beklemek nice tarihi fırsatların heba olmasına neden olabilir.

Bu yazı toplam 1490 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar