1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. “Acınızı paylaşıyoruz... Kıbrıs’tan sevgi ve dayanışma!”
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518

“Acınızı paylaşıyoruz... Kıbrıs’tan sevgi ve dayanışma!”

A+A-

 

Kıbrıslı “kayıp” yakını Komikebirli Hristina Pavlu Solomi, geçtiğimiz günlerde Meksikalı “kayıp” yakınları için işlediği mendili Meksika’ya gönderdi.
“Acınızı paylaşıyoruz, Kıbrıs’tan sevgi ve dayanışma!” sözcüklerinin yanısıra Hristina Pavlu Solomi, mendile “Kıbrıs’tan umut ve barış” sözcüklerini de mendile işledi.
İki Toplumlu Kayıp Yakınları ve Katliam ile Savaş Kurbanları Örgütü “Birlikte Başarabiliriz”in adını Türkçe, Rumca, İngilizce ve İspanyolca olarak mendile işleyen Komikebirli Hristina Pavlu Solomi’nin babası ve erkek kardeşi Galatya’da 1974’te “kayıp” edilmiş bulunuyor. Hristina Pavlu Solomi, babası ve erkek kardeşi “kayıp” edilmiş olmasına karşın, İki Toplumlu Kayıp Yakınları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”de aktif biçimde her iki toplumdan “kayıplar”dan geride kalanların bulunması için canla başla çalışıyor.

MEKSİKA’DAN SERGİ
Hatırlanacağı gibi 18 Aralık 2012’de Lefkoşa’da ara bölgedeki CCMC Medya Merkezi’nde, İki Toplumlu Kayıp Yakınları örgütü “Birlikte Başarabiliriz”, Meksikalı “kayıp” yakınlarının işlemiş olduğu mendilleri sergilemişti. Bu mendillerin üzerinde Meksikalı “kayıplar”ın öyküleri işlenmişti.
Her iki toplumdan “kayıp” yakınlarının  ve sivil toplum temsilcilerinin katıldığı açılışta bir konuşma yapan “Birlikte Başarabiliriz” örgütü lideri Hristos Eftimiu, “İki toplumdan kayıp yakınlarının acısı ortaktır, aynı acıları Meksika’daki kayıp yakınları da yaşıyor, onlarla da acımız ortaktır” demişti.
Meksikalı kadınlar, her Pazar Meksika’nın çeşitli kentlerinde meydanlarda toplanarak “kayıplar”ın öykülerini mendillerin üstüne işliyorlar ve bu mendilleri kent meydanlarında sergiliyorlar. Meksika’dan Kıbrıs’a getirilen mendiller bir hafta süreyle Lefkoşa’da ara bölgede sergilendikten sonra, Meksikalı “kayıp” yakını kadın hareketine geri gönderilmişti.

MEKSİKALI “KAYIP” YAKINLARI, KIBRISLI “KAYIPLAR”I İŞLEYECEK
Önümüzdeki günlerde, Meksikalı “kayıp” yakınları kadın hareketi, Kıbrıslı “kayıplar” için de mendiller işleyecekler. Meksika’nın çeşitli kentlerinde meydanlarda toplanarak Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”ın öykülerini mendillere işleyecek olan Meksikalı “kayıp” yakınları, bu amaçla bizden Kıbrıslı “kayıplar”ın isimlerini ve öykülerini istediler. Meksikalı ve Kıbrıslı “kayıp” yakınları arasında oluşturulan bu bağlar, her iki ülkeden  “kayıp” yakınlarının gönül bağlarıyla, gönüllülük temelinde dayanışması ve öykülerini paylaşmaları çok etkileyici...

Bu yazı toplam 1736 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar